Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Lotus Evora GT430: 60 Adet Üretim Sınırı ile En Güçlüsü ve Hafifi!

Lotus, Evora Serilerinin en güçlü halini bizlere gösterdi. GT430 adı verdiği bu spor otomobil hafif yapısıyla da göze çarpıyor. İşte detaylar...
2018 Yeni Lotus Evora GT430: 60 Adet Üretim Sınırı ile En Güçlüsü ve Hafifi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Lotus’un en gelişmiş süper arabası Evora Sport 410‘dan sonra yollar artık GT430‘un sesleri ile inleyecek. Lotus, bir İngiliz olarak doğan spor araba markasıdır. Kısa süre önce adı Çinli firma Geely‘e satılması ile duyulmuştu. Firmanın 1952 yılından beri benimsediği hız ve aerodinamik araç düşüncesi, günümüzde de halen devam ediyor. Yatırımlarını Evora Serileri üzerine yapan Lotus, şimdi ise geçmişin sadeliği ile birleştirdiği modelini karşımıza en hızlısı olarak çıkartıyor.

Yeni Evora GT430‘un karoserinden çok odak nokta, motor ve çekiş kontrollerinde toplanmış. Kusursuz sistemler üzerine inşası gerçekleşen yeni GT430’un, olabilecek en hafif yapıda üretimi gerçekleşmiş. Hafiflik düşürüldüyse bu demek oluyor ki hız konusunda artış oldu! Lotus mühendisleri yeni yol aracını güçlerle desteklerken, iç mekan yapısı da olmak kaydıyla parçalarda daha hafif malzeme yoluna gitmişler. Marka her ne kadar kendi halinde gözükse de yaptığı çıkışlar inanılmaz oluyor.

Her an hız yapmaya hazır bekleyen duruşu, İngiliz aracını rakiplerden daha farklı hissettiriyor. Çünkü birleştirilen parçalar Lotus’un kimliğini bizlere yansıtıyor.

Paratic Placeholder 640x360

Dış yapısına baktığımızda; karbon yapılı tamponunu görüyoruz. Yere yakın konumu ve kavisli ek parçaları GT430’un neler yapabileceğini söylüyor.

Paratic Placeholder 640x360

Far yapısı Lotus’un diğer modelleri ile aynı formatta. Mercekler büyük bir cam arkasına koyulmuş.

Paratic Placeholder 640x360

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
Ön kısımda en ilgi çeken yeri kaputu! Ne kadar küçük de olsa üst kısma iki adet ayrı duran geniş hava girişi eklenmiş. Böyle yapılması agresif görünüme katkı olurken, en çok soğutma kısmında işe yarayacaktır.

Paratic Placeholder 640x360

GT430’un süper spor araba imzası tampon ve ızgarasına da atılmış. Sade, delikli ızgarası ve karbon fiber Led aydınlatmalı tamponu gayet güzel.

Paratic Placeholder 640x360

Profile baktığımızda, aracın hafifletme düşüncesine uyumlu imal edilen 19″ jantlarını görüyoruz. Fren sistemi de kırmızı büyük kaliperden oluşuyor.

Paratic Placeholder 640x360

Lotus Evora GT430’un asıl yarışçı kimliği arka kısımda ortaya çıkıyor. Markanın değiştirmediği küçük yuvarlak stop farlar ve oldukça geniş hava kanalına sahip tampona sahip. GT430’un iyi bir mühendislik ürünü olduğunu önden arkaya kadar gelen rüzgar tünellerinden anlayabiliriz.

Paratic Placeholder 640x360

Yarım daire biçiminin verildiği difüzör, aracın genel hat yapısı ile uyumlu duruyor. Egzoz sistemi de geniş difüzörün ortasına tek çıkış olarak ayarlanmış.

Paratic Placeholder 640x360


Arka camın ilginç stor duruşundan çok GT430’u maksimum derecede yola bastıracak karbon rüzgar kanadı iddialı duruyor.

Paratic Placeholder 640x360

 

Lotus GT430’un iç mekanında da ağırlıklı olarak hafif yapılı malzemeler tercih edilmiş. Kokpitte deri ve Alkantra hakimiyeti göze çarpıyor. Alkantranın hakim olduğu kısım direksiyon simidi, gösterge paneli üstü ve orta bölmedir. Diğer yerler deri ile kaplanmış.

Paratic Placeholder 640x360

Sparco spor koltuklar da Evoro’nın hafiflik ilkesine uyumlu olarak imal edilmiş. Koltukların yapısı oldukça hafif ve çok noktalı emniyet korumasına sahip.

Paratic Placeholder 640x360

Lotus GT430’un çıkış amacı belli olduğundan, navigasyon, Apple CarPlay’li bilgi eğlence ekranı opsiyon olarak tutulmuş.

Paratic Placeholder 640x360

Şimdi ise bu aracın nasıl bu kadar hızlı gittiği kısmına geldik! GT430’da 3.5 litrelik bir V6 üniteye yer verilmiş. Motorda oluşan güç miktarı 430 hp ve 440 nm tork olarak ölçülmüş. Böylelikle Evoro 410’dan 20 beygir fazla olduğunu görüyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Hafifletilmenin faydasını da 3.7 saniyedeki 0-100 kalkışı ve 305 km/h maksimum süratinden anlayabiliriz. Çünkü 410 Serisinden 0,4 sn daha hızlı kalkış, 25 km son süratte fark ediyor. Bunların dışında GT430 için geliştirilen turbo charged’ın da rolü büyük.

Paratic Placeholder 640x360

Lotus Evora GT430’un fiyatı konusunda kesinleşmiş bir miktar yok ancak 410’un 90 bin $’a yakın fiyatını baz alırsak GT430 yaklaşık olarak 95 bin ile 105 bin $ arasında olaması gerekiyor.

Paratic Placeholder 640x360

Lotus’un GT430‘u gördüğümüz gibi Evora’ların en hafif ve güçlü şeklini sunuyor. Lotus’un bazen bu araç gibi sınırları belli olmayan ve bir anda çıkarttığı spor otomobiller büyük şaşkınlık yaratıyor. Klasik yapıya kaçan daralan karoser yapısı bence biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. En azından dış grafikler daha çok günümüze uyarlanmalıdır. Bunun dışında Lotus ve modellerinin övülecek kısımları bi hayli fazla.

İngiliz firma geçmişin verdiği tecrübeler ile ağır kanlı yapısını çok çabuk ses getirecek şekle sokabiliyor. GT430’da yaptığı gibi 400 Serilerinden en hızlı şekilde yüksek hızlara çıkabilen spor araba yaptığını görüyoruz. Adının başına “sınırlı” koyması da araba değerini arttırıyor. Peki Lotus’un bu yeni süper sporcusu hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.