Yatırım yapmaya başla!

Lotus Evija 1.973 Beygir ile “Dünyanın En Güçlü Asfalt Aracı” Olacak!

Lotus çıtasını bir hayli yükseltti ve Evija ile hipercar araç kategorisine çok hızlı bir şekilde girme kararı aldı.
Lotus Evija 1.973 Beygir ile “Dünyanın En Güçlü Asfalt Aracı” Olacak!

Geçtiğimiz hafta İngiliz spor araba üreticisi Lotus’un Evija adlı bir hipercar araç çıkartacağını duyurmuştuk. Aracın elektrikli alt yapıda olacağını söylemiştik. Gün yüzüne çıkartılan EV aracın bu kadar güçlü olabileceğini düşünmüyorduk. Tip 130’un dönüşümü olan Evija, Pininfarina’nın Battista’sını gözüne kestirmiş.

Uzun süre otomotiv tarifinde yer alan ve Elise modeliyle en iyi İngiliz araçları arasında yer alan Lotus, işleri “fena moda” getirmiş. Var olan ilk kişi anlamına gelen ismi, barındıracağı güce göre oldukça uyumlu duruyor. Elektrikli olması ve hipercar kategorisine girmesi bir ilk!

Şekil kısmında Lotus’tan fazlası bir görüntü profili çizilmiş.

Lotus Evija Hiper OtomobilKompakt yapılı bir hiper otomobil görüntüsünü kolayca verebildiği gibi, burun ve aerodinamik kısımlarda Ferrari’leri andırıyor. Evija, 1.973 beygir güce sahip olacak. Bunu, her bir tekerleğe güç verecek dört elektrikli motor sağlayacak. 1.700 nm torkun kalkış anındaki hayalini kuran var mı?

İngiliz marka kesin bir dille modelini 3 saniyenin altında hızlandıracağız dese de, bu ps’teki bir aracın 2 saniye altında olması kaçınılmaz. Bize göre Lotus rakiplerini şimdiden korkutmak istemiyor. Zira, Battista 1.9 saniyede bu işi halletmek istiyor.

Son hızı da merak edilen Evija’nın 200 km/h üzerine çıkabileceği söylendi. Bunda da tahmin ettiğimiz rakam 280 km/h civarları. Dört elektrikli motorla hareket eden hiper aracın tek bir şarjla 400 km gitmesi sağlanacak. Dünya otomobilleri nereye doğru gidiyor! Binlerce beygire sahip olurken, yüzlerce kilometre menzile sahip olmak.

Evija’nın en çok şarj sistemine şaşırdık diyebiliriz.

Lotus Evija Hiper Otomobil Karbon Monokok GövdeLotus, elektrik sistemine kurduğu akıl dışı düzende aracının “dünyanın en hızlı şarjlı piline” sahip olduğunu söyledi. İngiliz marka henüz ticari olarak mevcut olmasa da Evija’nın 800 kW‘lık şarjlarla dolum yapılabileceği aktarılıyor. Gerçekten durup düşünülmesi gereken bir geliştirme! Bunun sonuçlarını merak edenler içinde aracın tam doluma 9 dakika ulaştırılabileceğini söyleyebiliriz.

Hazırdaki mevcut olan en hızlı şarj cihazı olan 350 kW kapasiteyle dahi dolum yapılmış olsa %80 doluluk oranına 12 dakika ulaşıyor. 18 dakika da %100 rakamına gelebilecek.

Evija’nın bu kadar performanslı olabilmesi sadece motorlarına bağlı değil. Onun ultra karbon fiber monokok kasası, tek parça bir tasarıma sahiptir ve aracın toplam ağırlığının sadece 1.680 kg olmasını sağlamıştır.

Yol tutuş performansı hakkında yazılanları belki de hiç bir otomobilde duymadınız.

Lotus Evija Hiper Otomobil MotoruÇok özel bir mühendisliğe tabi tutulan Evija’nın alt yapısı “motor sporlarından türetilmiş” şeklindedir. Aracın dingilleri üç adaptif makara valfi damperi içermekte. Kauçuklar ise önde 20 arkada 21 inç olacak şekilde, Pirelli Trofeo R tipine sarılmış. Ap Racing karbon seramik fren diskleri de sanırız bu sürat makinasını durdurmaya yeter.

Bir benzinli motoru olmasa da Evija’nın da pillerinin soğutulmaya ihtiyacı var. O yüzden karosere yerleştirilmiş dört adet radyatör bulunuyor.

Lotus: Evija çağdaş yeni tasarım dilinin başlangıcıdır.

Lotus Evija Hiper Arka GörünümKimse demese bile görünümden bu anlaşılıyor. Şişkin çamurluklar, köpek balığı şeklinde öne uzanan bir burun ve altından hava kanallarına bağlanışı, ince farlarla keskin bir hat oluşturulmuş. Ayrıca far grubunu Osram yapmış ve uzun ve kısa farlarda lazer ışıkları mevcut.

Aktif elektrik kontrollü bir rüzgarlık, hava akışını gövdeye yönlendirilen Venturi tünellerine sahip. Arka döfüzörün devasa hali ve benzersiz LED stoplar Evija’nın arka görünümü de alışılmışın dışında göstermiş.

Lotus’un dihedral kapılarını açtığınızda, beklediğimizden daha doldun iç yapıyla karşılaşıyoruz.

Kova tipi vücudu saran spor koltuklar, F1 direksiyon, ince orta konsol, belirgin ve her şeyin kontrolünü yapabileceğiniz bir gösterge grubuna yer verilmiş. Döşemelerde yoğunlukla Alacantara’ya baş vurulmuş. Torpido ve koltuk kenarlarında kaliteli deri malzemeye de yer verilmiş. Ve hafiflikte oranı yakalamak için Evija’nın kabininde de karbon fiber kullanılmış.

Şirket, her hiper araçta olduğu gibi kişiselleştirmeye izin veriyor. Özel dış boyadan, iç mekandaki malzeme çeşitlerine kadar seçebiliyorsunuz. İngilizlerin uçak hızındaki aracından sadece 130 birim üretilecek. Para kısmı biraz sıkıntılı. Eğer ki araca sahip olmak isterseniz önden 310.000 dolarlık bir depozito ve arkasından 2.1 milyon dolar Lotus hesabına transfer etmeniz gerekecek. Lotus’un yeni stillere sahip, dünyanın en hızlı şarj olabilecek Evija hiper otomobili hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum