Yatırım yapmaya başla!

Lancia’nın Yıllara Meydan Okuyan Stratos’u Yeniden Canlandırılıyor!

Lancia'nın efsane sporcusu Stratos'a Ferrari motoruyla yeniden hayat veriliyor. Bu sefer işin içinde Manifattura Automobili Torino var!
Lancia’nın Yıllara Meydan Okuyan Stratos’u Yeniden Canlandırılıyor!

Stratos dediğimizde belki de pek bir anlam ifade etmeyecek. Çünkü markası olan Lancia‘nın eski gücünü kaybetmesi ve sahiplerinin bir köşeye atmasıyla bilinirliğini kaybetmişti. Tarihi en eski otomobil üreticilerinden olan Lancia firması ralli pistlerinin tozuyla harmanlanan Stratos modelini ilk 1973 yılında üretime alarak 1978 yılına kadar sürdürmüştü. Sonrasında grup B’nin gözdesi durumana gelse de, Fiat’ın ağırlığını Ferrari, Maserati ve Alfa Romeo’ya vermesiyle Lancia bir anda gözden kayboldu.

Yine de geçmişe saygıyı elden bırakmayan Fiat, son bir şansla 2010 yılında Stratos’u dünyaya yeninden kazandırma planlarını açıklamıştı. Ve bunu Ferrari F430’un şasisi üzerinde yapılma kararı alınmıştı. İtalyan yöneticiler buna karşı çıkınca tek bir örneğin ardından proje rafa kaldırıldı. Şimdi ise işler daha farklı kişilerin elinde!

Stratos bu sefer fazla adet rakamlarıyla çıkarılmak için gün sayıyor.

Yeni Lancia Stratos Dış Görünüm

Honda Prelude duruşuyla Stratos gerçek bir spor arabadır diyebiliriz.

Yeni Lancia Stratos Ralli

Yassı gelen kaputu sivri bir burunla tamamlanmış.

Yeni Lancia Stratos Karoser

Manifattura Automobili Torino ve Stratos Gbr ortaklığındaki canlandırma işleri eskiye sadık kalınarak yapılacak.

Yeni Lancia Stratos 1970

Hafif yapısının ardına tahmin edilemeyecek gizli güçlerin koyulması planlanıyor.

Yeni Lancia Stratos Ferrari Şasi

Arka görünümünden zaten Strataos’un Ferrari’den serpiştirlen bir model olduğu açık ve net gözüküyor.

Yeni Lancia Stratos Arka Görünüm

Yeni Stratos’un iç mekanında yine eskiye sadık kalınacak. Sadece ufak teknolojik ve daha hafif unsurların olması bekleniyor.

Yeni Lancia Stratos İç Mekanı

Marka alamadığı F430’un şasisine inat, Scuderia’nn 4.3L’lik harika güçler çevirebilen motoruna yer vermiş.

Yeni Lancia Stratos Scuderia Motoru

Bahsedilen V8’den 540 beygir güç ve 519 nm tork değeri alınacak.

Yeni Lancia Stratos 4.3L Motor Ünitesi

Ancak 430 Scuderia, 510 hp ve 470 nm tork sınırında! Anlıyoruz ki üstüne katılarak gidilen proje de Stratos için +30 ps’den, +49’da nm torktan artış olduğunu görüyoruz. Eğer ki aerodinamik yapıların yerleşimleri ve yapısal malzemelerini iyi ayarladıkları sürece efsane Lancia’yı 3.4 saniye de 0-100 km/h zamanlamasını yapabilir.

Satış fiyatı ile ilgili daha söylenen bir rakam yok. Cenevre Fuarı’na gelecek bu spor otomobilin fiyatı ve bazı donanımları hakkında bilgi alabileceğiz. Detaylarla ilgili tüm gelişmeleri sizlere sunacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum