Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aventador SVJ Büyük Lambo’ya Uygun Bir Veda Şekli Oldu!

Lamborghini'nin 2011 yılında gösterdiği Aventador'un son varyantı SVJ'nin güzel bir pist deneyimine hazır olun!
Aventador SVJ Büyük Lambo’ya Uygun Bir Veda Şekli Oldu!
HABER GİRİŞ

Aventador’un etkileyemeyeceği bir insan var mıdır? Belki iddialı oldu ancak 2011 yılında ilk gösterime çıktığında bizler üzerinde bıraktığı etki buydu. Ünlü bir arena boğasının ismini alan bu süper spor otomobil, atmosferikle hareket eden bir canavar tadındaydı. Son bitiş versiyonu SVJ’den önce 2011-2017 yılları arasında sadece 4.000 adet üretim planı yapılsada, kendini aşarak 5.000 adedi bulmuştu.

İsmi değişik olsa da Aventador’un şekli Reventon‘dan geliyor. Kamuflajlı haliyle gelişini haber verdiğimiz ve makas kapılarıyla bir tarzın devamı şeklindeki bu spor otomobilin Libert Walk ile bir meteor parçasına dönüşümü muhteşemdi. Şimdi ise sizlerle son SVJ versiyonun özelliklerinden ve rekorundan söz edelim.

Aventador SVJ, daha fazla aerodinamik yapı üzerine şekillendirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Vahşi boğamıza yakın zamanda yapılan makyajlarla daha sinirli bir yapı verilmişti. Eskisine göre çok keskin sayılabilecek tampon ve ön kısım parçalarında kimliğine göre hareket edilmiş. Bizce dünya üzerinde en korkutucu bakışlara sahip spor otomobil.

Gövde yapısı yine karbon monokok yapıda.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Eskisine göre büyütülen tekerlek grubunda bu sefer 255/30 ZR 20 ön, 355/25 ZR21 inç arka jantlar kullanılmış. İşin aslı, bu kısımlar o kadar da önemli değil. SVJ’nin sarsıcı tarafı, üzerinde inanılmaz bir İtalyan mühendisliğinin uygulanmış olması.

Aventadar SVJ, normalden %40 daha az ağırlığa sahip. Kullanılan karbon fiber malzemenin alanı genişletmiş ve yaklaşık olarak 100 kg tasarruf edilmiş.

GCM Yatırım Banner
Lambo, Nürburgring’in en hızlı seri üretim spor otomobil ünvanını elinde bulunduruyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Zamanında bu rekor ve ünvan Porsche’nin elindeydi. GT2 RS’in 6:47.3‘e karşı Aventador SVJ, 6:44,97′de pist turlamasını yaptı.

Sürüş sırasında evcilleştirilmesi gereken bir kaplanla yolculuk etmek zorundasınız.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bu kısım boğalardan biraz ayrılıyor. Güç ve ses kısmında daha gür bir canlıya ihtiyacınız var. Lambo, doğal emişin en yetenekli supercarına dönüştürdüğü 6.5L üniteyi 770 ps ile hareket ettiriyor.

720 nm tork oluşturan VVT yapılı V12 ünite, 2.8 saniyede 0-100 km/h’ye çıkışını sağlıyor. Mevcut spor otomobillerin en hızlısı olduğunu 349 km/h maksimum hızından da anlayabiliriz.

Bu harika İtalyan’ın sizler için Matt Farah’ın direksiyonundan çekilen video görüntüsünü koyduk. V12’nin hızı ve sesi ile beraber pist yollarında neler yapabildiğini keyifle seyredebilirsiniz. Sizce de dikkat edilmesi gereken bir kara taşıtı değil mi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın