Yatırım yapmaya başla!

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Eylül’19 Sonuçlarına Göre 1 Yılın Zirvesi Yakalandı!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin sonuçları, bu yılın Eylül ayındaki konut stok eritme hızının son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.
Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Eylül’19 Sonuçlarına Göre 1 Yılın Zirvesi Yakalandı!

REIDIN-GYODER tarafından Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Eylül 2019 sonuçları açıklandı. Buna göre konut sektöründeki stokların erime hızı Eylül’de son 1 yılın en yüksek seviyesini yakaladı. Ayrıca mmarkalı konut projelerinde peşinatların ve banka kredilerinin kullanım oranında artış tespit edildi, senetli satış gerçekleştirme oranları ise düştü.

Açıklanan verilerden Eylül’de bir önceki aya kıyasla %0.37’lik nominal azalış meydana geldiği öğrenilirken; 2018 yılının aynı dönemine göre %2.36 ve endeksin başladığı tarih olan 2010 yılının Ocak ayına göre ise %86.70’lik nominal artış kaydedildiği ortaya çıktı.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Eylül’de Ağustos ayına göre 1+1 konutlarda %0.48 oranında nominal artış olduğunu gösterdi. Bunun yanında 2+1’lerde %0.73’lük nominal azalış, 3+1’lerde %0.53’lük nominal artış ve 4+1 konutlarda %0.67 oranında nominal azalış oldu.

Artış ve Azalışlar Meydana GeldiSöz konusu endeks, Eylül’de markalı konut projeleri adı altında yapılan satışların %5’lik (son 6 aya ait ortalamalar %7)  kısmının yabancı uyruklulara yapıldığını ortaya çıkardı. Yabancılara yapılan konut satışlarının son 6 ayın ortalamasının altında kaldığı görülürken, yabancıların ağırlıklı olarak tercih ettiği konut tipinin 1+1 olduğu öğrenildi.

Markalı projeler kapsamında konut satın alımı gerçekleştiren tüketicilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları da değerlendirmeye alındı. Buna göre Eylül’de müşterilerin peşinat kullanım oranı %59 olarak kaydedildi. Banka kredisi tercih etme oranı %19 seviyesinde belirlenirken, senetle satın alımlar ise %22 seviyesinde gerçekleşti.

Ağustos ayında %41 oranında belirlenen peşinat kullanım oranının yanında, senet kullanım oranı %44 ve banka kredisi kullanım oranının da %15 seviyesinde kaydedildiği görüldü. Buna göre rakamlar Eylül’de peşinat ve banka kredisi kullanımında artış olurken, yalnızca senet kullanımında azalış görüldü.

Endeksin sonuçları Eylül ayında konutların stok erime hızının adet bazında %5.02 oranında gerçekleştiğini gösterdi. Bu rakam Ağustos’ta %3.18 seviyesinde idi.

Stok Erime Hızı ArttıEylül ayında satın alınan konutların %76’sı bitmiş konut stoklarından oluşurken, %24’ü ise henüz bitmemiş stoklardan oluştu. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, konuyla ilgili sonuçları değerlendirirdi. Yeni konut satışlarına bakıldığında artan peşinat ve banka kredisi kullanımının yanında senet kullanımındaki azalışa dikkat çekti.

Faiz indirimi uygulamalarıyla birlikte Eylül’de %19 olan banka kredisi kullanımlarının yükselmeye devam edeceğini öngören Yetgin, yılın 9. ayındaki konut stok eritme hızının son 1 yılın zirvesine ulaşmış olmasında konut kredilerine uygulanan faiz indirimlerinin etkili olduğunu sözlerine ekledi. Konut satışları Ağustos’ta yıllık bazda %5,1 oranında artmış, bu durum çeşitli bankaların uyguladığı faiz indirimlerine bağlanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum