Yatırım yapmaya başla!

2017 Yeni Jaguar XE SV Project 8: Firma Tarihinin En Güçlü Modeli!

Jaguar, XE modelini Project 8'e dönüştürmesi ile firmanın en güçlü arabası haline getirdi. Muazzam güçlerin alındığı bu araba, ekstra özellikleri ile kendine hayran bırakıyor. İşte detaylar...
2017 Yeni Jaguar XE SV Project 8: Firma Tarihinin En Güçlü Modeli!

Jaguar, farklı segment rakiplerini rahat kovalamak adına XJ ve XF modellerini üretmişti. Daha sonra 2015 yılında üretim bantlarına aldığı XE ile dikkatleri üzerine çekmişti. İngiliz markanın hedefinde BMW 4 Serisi, Mercedes C Serileri vardı. XE ile gelen orta üst sınıf anlayışı, ayrıca Jaguar’ın duruş felsefesini de açıklamıştı. Son yılların en kavurucu ataklarını yapan Alman arabaları, bu sefer hızlı bir “dur” ihtarına maruz kalıyor.

Yeni XE Project 8, kasa yapısı ve barındırdığı güçlerle, 4 kapılı en güçlü sedanlar arasında yerini alıyor. Geçen Mayıs ayında yapılan duyurudan sonra XE P-8 resmi olarak şimdi tanıtıldı. Land Rover iş birliğinde ortaya çıkartılan XE P-8 özellikle BMW M4 modelini gözüne kestirmiş. Birazdan sizlere vereceğimiz detaylı anlatımdan sonra Jaguar’ın güçlü arabasını direk olarak Dodge SRT Demon ile bağdaştıracaksınız. Çıkış amaçlarının her ikisininde aynı olduğunu söyleyebiliriz. O zaman sizleri daha fazla bekletmeden Jaguar XE Project 8 incelemesine geçelim!

İşte Karşınızda Jagur XE P-8:

Jaguar XE Project 8 Dış Yapısı

Jaguar XE Project 8 Dış YapısıXE’nin üretim yılından itibaren güçlü bir versiyonu çıkacağı söylentileri vardı. Kimse 4 kapılı Jaguar’ın hangi şekillerde olacağını bilmiyordu. Şimdi görüyoruz ki XE’ye savaş kıyafetleri giydirilerek P-8‘ dönüştürülmüş. Dış yapısının maruz kaldığı değişimler, XE’nin kibar beyfendi görüntüsünü resmen yok etmiş!

XE P-8 Ön Görünümü

XE P-8 Ön GörünümüDış yapısı ağırlıklı olarak karbon fiberden oluşuyor. Çünkü malzemelerin hafif yapılması, aracın kalkış ve son sürat değerlerine katkıda bulunuyor. Ağırlık azaltma ve sağlam yapı inşasının ön kısımdan başladığını görebiliyoruz.

XE P-8 Tampon Yapısı:

XE P-8 Tampon YapısıProject 8‘in tamponu komple karbon fiber malzemeden imal edilmiş. Köşe kısımlara doğru baktığımızda büyük hava girişlerini görüyoruz. Tabi XE P-8’in tamponu, takım arkadaşı Jaguar F-Type 400‘den daha büyük değil! Üzerinde farklı çalışmaların yapıldığı tamponun, delikli hava girişleri estetik olmuş. XE’nin tamponun alt kısmına koyulan karlık kısmı da karbon fiberden yapılmış. Bunun sayesinde aracın yere konumu düşürülerek fazla rüzgar direncinden korunmuş oluyor.

XE P-8 Far Yapısı:

XE P-8 Far YapısıFar kısmının XE’den direk olarak alındığını görüyoruz. Çift mercekli far yapısı, alt kısımdan verilen Led aydınlatmalarla tamamlanmış.

XE P-8 Kaput ve Izgara Yapısı:

XE P-8 Kaput ve Izgara YapısıDifüzör kısmından gelen petek deseni, üst ızgara ile takım halinde yapılmış. XE’nin kaput düzeni biraz değişime uğradığını görüyoruz. Normalde de büyük bir kaputa sahip olan XE’ye, P-8 dönüşümünde ters hava kanalı sistemi dahil edildiğini görüyoruz.

Jaguar XE Project 8 Yan Görünümü

Jaguar XE Project 8 Yan GörünümüJaguar’ın performans takımı SVO‘nun göz alıcı çalışmalarına profil kısmından devam ediyoruz. SVO’nun yaptığı bir açıklamada “dört kapılı bir sedanda süper spor otomobil performansı ve dinamiklerini vaat ediyoruz” demesi ile en güçlü Jaguar‘ın iddialı yüzünü bizlere bir kez daha gösteriyor.

XE P-8 Jant Yapısı:

XE P-8 Jant YapısıStandart XE’ye göre yerden yüksekliği düşürülmüş. Bu çalışmaların ilki süspansiyon sisteminde yapılmış. Daha sert yaylar takılarak aracın denge sorunu çözülmüş. Süspansiyon sistemindeki kapsamlı değişimden sonra “air” özelliği dahil edilmiş. Bunun sayesinde P-8 15 mm‘ye kadar alçalabiliyor.

Fren kısmı da değişime uğrayarak karbon seramik malzeme kullanılmış. Tekerlek rulmanlarının “silisyum nitrür seramik” kullanılması ile dünyada bu sistemi kullanan ilk yol otomobili oluyor. Çalışmaların bu kısmından sonra en uygun olan 20″ büyüklüğünde jantlar takıldığını görüyoruz.

Jaguar XE Project 8 Arka Görünümü

Jaguar XE Project 8 Arka GörünümüJaguar XE‘nin ikinci karbon fiber çalışması arka kısımda gerçekleştirilmiş. Ne kadar uzaktan bakarsanız bakın P-8’in hızlı bir araba olduğunu arka kısımdan da anlayabilirsiniz. Standart XE’de gelen malzeme yapısının fazlasıyla büyüdüğünü görüyoruz.

XE P-8 Arka Tampon ve Difüzör Yapısı:

XE P-8 Arka Tampon ve Difüzör YapısıYine karbon fiberden yapılan geniş arka tamponu yan kısımlara verilen hava kanalları ile güzel durmuş. Difüzör yapısından da performans yüklü olduğunu anlayabiliriz. Çünkü karbon yapılı difüzöre 4 çıkışlı egzoz sistemi verilmiş.

XE P-8 Arka Kanat Yapısı:

XE P-8 Arka Kanat YapısıBir arabayı ateşli ve sexi yapmak istiyorsanız XE’de olduğu gibi rüzgar bir kanadına başvurabilirsiniz. Project 8’e takılanın bir artısı var, o da ayarlanabilir olması! Performansın lüks ile buluştuğu nokta XE-P8, üstün mühendislik örneği olduğunu bu kısımda da bizlere gösteriyor.

Jaguar XE Project 8 Kokpit Görünümü

Jaguar XE Project 8 Kokpit GörünümüBu aracın çıkış amacı belli! Ferah bir sedan ortamında, size hızlı dakikalar geçirtmek. Onun için de kokpit yapısının detaylarına önem verilmiş. Araç parçalarının büyük bir kısmı karbon fiber malzemelerden imal edilmiş. Çünkü XE P-8 hıza dayalı bir proje ürünü olduğu için kurtulabildiğiniz kadar ağırlığın atılması gerekir.

XE P-8 İç Mekan Yapısı

XE P-8 İç Mekan YapısıHafif malzemelerden bahsettikten sonra bakalım iç kısımda başka hangi parçalar hafif tutulmuş.

XE P-8 Koltuk Yapısı:

XE P-8 Koltuk YapısıBu alanda iki seçeneğiniz var. Birincisi daha yoğun konfor, ikincisi daha sportif sürüş! En başta Dodge Demon‘a benziyor demiştik ve o kısma geldik. Jaguar Project 8’i pist paketi ile satın alırsanız, arka yolcu koltukları olmadan ve çelik barlar ile satın almış olacaksınız.

Buna ek olarak ön yolcu koltuğu da isteğe tabi tutuluyor ve 3 noktalı emniyet kemeri ile geliyor. Normal paketli bir XE P-8 isterseniz koltukları, alkantra malzemeli konfor odaklı geliyor.

Jaguar XE Project 8 Motor ve Performansı

Jaguar XE Project 8 Motor ve PerformansıKompakt bir sedanın aşırı yorumlanmış hali XE P-8’e o meşhur SuperCharged ünite nakli yapılmış. Tabi yapılan en güçlü Jaguar olduğu için normalinden fazlaca beygirli! 5.0 litre hacimli SuperCharged ünite tam 600 hp güç üretebiliyor.

Yapılan testler sonucunda XE P-8’in motoru 1000 nm‘ye yakın tork değeri çıkartıyor. Performan kısmına geldiğimizde; 3.3 saniyede 100 km/h hızlanma ve sizi 322 km/h maksimum süratlere çıkartabiliyor. İnanılmaz değil mi?

Çıkan bu rakamlara göre; BMW M4‘ün 4.3 ve Mercedes C63 AMG‘nin 4.5 saniye hızlanma değerinden daha iyi olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Jaguar’ın XE’si ismi gibi hırçın ve saldırgan olmuş.

Adet sınırlaması ile üretime geçecek olan bu performans sedanı, sadece 300 kişinin garajında olabilecek. İşin içine “sınırlı” kelimesini eklediğinizde işte o zaman asıl yarış başlıyor. Jaguar’ın bu projesini akıllıca buldum. Alman rakiplerinin bu alandaki çalışmaları tartışılmaz olsa da İngiltere’den gelen cevap sert olmuş.

Sonuç olarak Jaguar XE P-8 “The Most Powerful Sedan Cars in The World” kategorisinin en güçlü üyeleri arasına girmiş oluyor. Peki, sizin bu güçlü Jaguar hakkındaki düşünceleriniz neler olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum