Yatırım yapmaya başla!

Jaguar I-Pace SVR Gelirse Tesla Model X’in Kabuslu Günleri Başlayabilir!

Jaguar, elektrikli araç geliştirmelerinde I-Pace'ye hızlı versiyon getirme çalışmasına düşmüş.
Jaguar I-Pace SVR Gelirse Tesla Model X’in Kabuslu Günleri Başlayabilir!

Jaguar, Model X’in krallığını rahat hareketlerle sürdürdüğü dönemlerde I-Pace SUV‘u çıkartarak ABD tarafını kızıştırmıştı. JLR’nin Gaydon geliştirme tesisi hakkında aldığımız bilgilerin ardından elektrikli araçlar üzerine dikkat çekici kararlarına rastladık. İzlemesi zevkli olan şirket kapışmalarına yenileri eklendikçe otomotiv daha zevkli bir hal almaya başladı.

Jaguar Vs. Tesla rekabetinin en somut örneği olan Model X ve I-Pace arasında geçen teknoloji kapışmalarına İngiliz ekipten yeni bir geliştirme daha geleceği söylendi. I-Pace’in SVO özel araç ekibi tarafından oluşturulacak bir SVR varyantı konuşuluyor. İşte detaylar;

Formula E tecrübeleri Autocar‘a göre I-Pace’ye de geçiriliyor.

Düşünce tarzına uygun olarak geçmiş dönemde sizler I-Pace’in eTrophy versiyonunu göstermiştik. Aracın agresif duruşunun altında F1’den motor sistemleri üzerinden hareket edilerek bir nevi yarış versiyonu ortaya çıkartılmıştı.

Spesifik özellikleri arasında karoserin normalden biraz daha hafifletilmesi yapılmıştı. Mevcut bazı I-Pace parçaları karbon fiber malzemelerle yer değiştirilmişti. Sadece bu kısımdan elektrik motorundan daha iyi verim ve sonuçlar alınmıştı. Özel eTrophy için BMW M mühendisliğinden de gerekli olan bilgiler alınmıştı.

JLR, elektrikli araç yarışlarından çok şey öğrendiğini söyleyerek bu tecrübelerin SUV araca aktarılmasını savunuyor. SVO (Özel Araç Operasyonları) şefi Michael van der Sande, “Bu arabaların hepsi Oxford’daki üssümüzden geliyor ve bize çok şey öğrettiler. Rulo kafesi ve yarış kitini taktığınız zaman, standarttan sadece biraz daha hafiftirler. Akü yönetimi, ısı yönetimi ve karayolu araçları için faydalı olabilecek yazılım geliştirme hakkında zaten çok şey öğrendik. Çağrı geldiğinde hazır olacağız.” dedi.

eTrophy kısmında motor gücüne sadık kalınmıştı. Hızlı olması hafifliğinden geliyordu. 400 ps’lik elektrikli motor, aracın 4.8 saniyede kalkışına izin veriyordu. 200 km/h de son sürat rakamına ulaşıyordu. WLTP döngüsünde ise 480 km seyahat edilebiliyor.

Jaguar’ın hazırlanışı bundan daha fazla olması gerekiyor zira Model X’in P100d performans varyantında güç 680 beygire çıkıyor ve kalkış hızı sadece 3.1 saniye oluyor. 100 kWh’lık pilleri 1.000 nm torka yakın değer çıkartarak, tekerleklerin deli gibi dönmesini sağlıyor.

O yüzden SVR’nin I-Pace eTrophy’nin sahip olduğu güçlerden öte bir beygir rakamı sunması gerekiyor. JLR’nin yaptığı fiyat kampanyasıyla Model X müşterilerini kendi araçlarına çekmeye çalışmaları sonrasında daha fazla gücü vadeden bir F1 E SUV aracı üzerinde çalışılıyor. Henüz çok bir detaydan söz edilmese de yakın zamanda I-Pace SVR‘nin nasıl olacağı konusunda detaylar yayınlanır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum