Yatırım yapmaya başla!

Yeni İşe Alınanlara 3 Aylık Prim Desteği Meclis’ten Geçti

Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Ekonomide bazı düzenlemeler içeren kanunda yer alan en önemli konular şöyle…
Yeni İşe Alınanlara 3 Aylık Prim Desteği Meclis’ten Geçti

AK Parti milletvekillerinin sunduğu Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile ilgili düzenlemeler içeren 3 maddenin teklif metninden çıkarıldığı için teklifin adı, Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olarak değiştirildi.

Buna göre 2018 yılı içerisinde 1 Şubat 2019 – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak. Komisyonda ele alınan konular arasında bayram ikramiyeleri, cep telefonlarında indirim vergisi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışma şekilleri de yer aldı.

TBBM Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen teklif gereğince evde bakım hizmeti alma şartlarında değişikliğe gidildi.

Buna göre söz konusu destekten yararlanılması için hane halkından kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması şartına bayram ikramiyeleri dahil edilmeyecek. İkramiyeler dahil edilip de yapılan hesaplamalarda, evde bakım desteği kesilen engelli vatandaşlara yeniden verilerek, daha önce ödenmeyenler de ödenecek.

Geri kazanım katılım payları, ürünün piyasaya sürüldüğü 24. günün sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek ve vergi dairesine beyan edilerek aynı ayın sonuna kadar ödenecek. Katılım payının şart konulan süre içerisinde beyan edilmediği veya eksik bilgilendirmede bulunulduğu tespit edilirse, ilgili durum tebliğ edilecek. Kanunda belirtilen son günden, ödendiği tarihe kadar geçen süre için Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51. maddesine göre gecikme zammı uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, geri kazanım katılım payı hakkında düzenlemeleri yeniden belirlemeye yetkili olacak.

Bakanlık geri kazanım katılım payının beyan ve ödeme sürelerini kanuni süresinden itibaren bir ayı geçmeyecek şekilde yeniden belirlemeye yetki sahibi olacak. Buna göre geri kazanım katılım payı beyannamelerinin verilme sürelerini, ilgili sektörleri, gayrisafi iş hasıladan, istihdam edilen işçi sayılarını dikkate alarak il ve ilçe sınırları itibarıyla aylık, üç aylık ya da altı aylık dönemler halinde tespit edebilecek.

Bunun yanında beyannamelerin elektronik ortamda gönderilmesine zorunluluk getirmeye, yetki verilmiş gerçek ya da tüzel kişiler aracı kılınarak gönderilmesi hususunda izin vermeye ve bu kişileri aracı kılmaya ya da zorunlu tutmaya da yetkili olacak.

Haklarında soruşturma veya kovuşturma başlatılan sivil havacılık personellerinden belgeleiri alınanlar İçişleri Bakanlığına bildirilecek.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu kapsamında poşetlenerek satılanlar hariç basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlanacak. Cumhurbaşkanı cep telefonları ve telsiz telefonların özel tüketim vergisi oranlarını indirmeye esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını dörtte birine kadar indirmeye, dört katına kadar artırmaya yetkili olacak. ÖTV matrahı 1200 TL’yi aşmayanlar, ÖTV matrahı 1200 TL’yi aşıp, 2400 TL’yi aşmayanların vergi oranı %25 olarak belirlenecek.

Daha önceden yılda 20 bin ton akaryakıt kullananların, 15 günlük tüketimlerini kendi depolarında bulundurabilecekleri ve bunun ulusal petrol stoku içinde görüleceği hükmü vardı. Meclis’ten geçen kanuna göre bu hüküm metinden çıkarıldı. Serbest kullanıcı lisansı sahiplerinin, ulusal petrol stok yükümlülüğünün kaldırılmasına yönelik adımlar atıldı.

Hazineye ait deniz ve iç sularda ya da buralardan yararlanılarak karada yapılacak su ürünleri üretim hakkı 1 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda da değişiklik yapıldı. Buna göre tehlikeli sınıf gurubunda yer alan iş yerlerinde çalışan C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ve çok tehlikeli sınıf grubunda yer alan iş yerlerinde hizmet veren B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hizmet süreleri, 50’nin altında çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinin hizmet alma yükümlülüğünün yürürlük tarihi ile eşleştirilecek. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kredi alanlar ve çeşitli nedenlerle borçlarını ödeyemeyenlerin tarımsal borçları yeniden yapılandırılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum