Yatırım yapmaya başla!

Yeni İş Kuranlara Gelir Vergisi Muafiyeti Getirildi

Yeni iş kuran, 29 yaşını doldurmamış kişilerin 75 bin liraya kadar olan kazançlarından gelir vergisi alınmayacağı bildirildi.
Yeni İş Kuranlara Gelir Vergisi Muafiyeti Getirildi

Genç girişimcilerin çalışma hayatında daha aktif şekilde rol alması için atılan adımlar arasında, gelir vergisi muafiyeti getirildi. İlk kez iş kuran kişiler için hem Gelir Vergisi Kanunu ile vergi teşviki, hem de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile prim teşviki sağlanıyor.

Bu teşvikler; 10 Şubat 2016 tarihinden ticari, mesleki veya başka alanda faaliyet göstermesi nedeniyle adlarına ilk kez gelir vergisi mükellefiyeti çıkarılan genç girişimcilere uygulanıyor. Bu desteklerin faaliyete başlanılan takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde edilen kazançlarından yıllık 75 bin liralık kısmının gelir vergisinden muaf tutulacak.

75 bin lira gelir elde eden bir girişimci, 17 bin 130 lira gelir vergisi ödemekten kurtulacak.

Geliri daha fazla olan kişiler ise kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmından 17 bin 130 lirayı ödemeyip, üst kısmını ödeyecek. Söz konusu teşviklerden mükellefiyet başlangıç tarihleri itibarıyla 29 yaşını doldurmamış kişiler yararlanabiliyor.

Kazanç istisnasından yararlanan mükellefler ise kira, menkul kıymet sermaye iradı ve ücret gibi beyana tabi başka bir gelirin olması durumunda sadece zirai, ticari ve mesleki kazançlarından kaynaklanan istisnalardan yararlanabilecek.

Bir vergilendirme döneminde teşvik tutarını altında kazanç sağlanması halinde, teşvikten yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilmeyecek.

Eğer kişi genç girişimci desteğinden yararlanıyorsa, Gelir Vergisi Kanunu’na göre basit usulde ticari kazanç elde edenlere uygulanan 9 bin liralık kazanç indiriminden yararlanamayacak. Bunun yanında bir işletmenin devralınması halinde teşvikten yararlanılabilmesi için devralınan kişinin üçüncü dereceye kadar akraba olmaması gerekiyor.

Aynı şekilde eş durumunda olanlar da teşvikten yararlanamıyor. Ölüm sebebiyle 29 yaşını doldurmamış eş veya çocuklar işletmenin veya mesleki faaliyetin devrini alırsa, üç yıl süreyle teşvikten yararlanabiliyor.

İşe ara verip yeniden başlayanlar, kalan haklarından yararlanamayacaklar.

Öte yandan teşvikten yararlanılıyorken, faaliyet konusunda değişiklik yapanlar, kalan süre için teşvikten yararlanmaya devam edecekler. Genç girişimcilerin hem vergi hem de sosyal güvenlik prim teşvikinden yararlanabilmesi için 4/b kapsamında, sigorta tescilinin ilk defa 1 Haziran 2018 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyor.

Yıllık 8 bin 402 lira prim ödemekten kurtulan gençlerin sosyal güvenlik primleri bir yıl boyunca Hazine tarafından karşılanacak. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen kişiler, bağlı bulundukları vergi dairesine başvurarak “genç girişimcilerde kazanç istisnası” belgesini almalılar. Daha sonra bunu bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğüne sunarak teşvikten yararlanabilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum