Yatırım yapmaya başla!

IHHS Günümüz Sürücü Destek Sistemlerinin Güvenli Olmadığını Raporladı!

Karayolu Güvenlik Enstitüsü'nün yapay zeka kullanan Tesla, Mercedes, Volvo ve BMW modelleri üzerinde gerçekleştirdiği test sonuçları korkutucu!
IHHS Günümüz Sürücü Destek Sistemlerinin Güvenli Olmadığını Raporladı!

Karayolu Güvenliği Enstitüsü (Institute for Highway Safety-IHHS) yaptığı araştırmalarda günümüz araç güvenlik paketlerinin o kadar da güvenli olmadığını bildirdi. Carscoops‘un yaptığı haberde sürücülerin yerini alacak yapay zekanın daha tam olarak akıllı olmadığını savundu.

Özellikle Tesla, Mercedes, BMW ve Volvo‘nun kendi geliştirdikleri otonom sürüş ve otomatik tepki verebilen güvenlik unsurlarının sanıldığı kadar güvenilir olmadığı raporda açıkça belirtilmiş. Bakalım markalar hangi aşamaları geçememişler.

IHHS Sürücüleri Dikkatli Olmaya Davet Ediyor

IHHS Sürücüleri Dikkatli Olmaya Davet EdiyorIHHS baş araştırma görevlisi David Zuby, “Bu sistemlerin hiçbirine güvenilemeyeceğini düşünüyoruz. Kullanılan sürücü yardımcı ekipmanlarının kullanımda olduğu sürece sürücüler dikkatli olmalıdır.” dedi. Aslında Uber – Volvo otonom aracının karşıdan karşıya geçmekte olan bisiklet sürücüsünü fark etmeyip ölümüne neden olmasından sonra özerk sürüşe karşı bir güvensiz hava oluşmuştu.

Dört tabanlı test sırasında IHHS, Volvo’nun adaptif cruze kontrol sisteminin zayıflığından söz etti. Bu kısımdan; Volvo sisteminin öndeki araca göre hareket etmesi yani acil frenleme ve yönlendirme de bazı tepkilere geç kaldığını anlıyoruz.

Firmaların Akıllı Sürücü Destek Sistemleri Algılama Zorluğu Çekiyor!

Firmaların Akıllı Sürücü Destek Sistemleri Algılama Zorluğu ÇekiyorTest sonuçlarının bazılarında araçlara yüklenen güvenlik sistemlerinin cisimler dışında bir ağaç gölgesi ile bile çatıştığı söylendi. Devam ettiğimizde; IHHS’nin şeritte tutma sistem testleri de bizlerde de güvensiz bir hava oluşturdu. En başta öndeki araçları takip etme yeteneğinde marka modellerinin beklenmedik kötü sonuçlar verdiği söylendi. Yalnızca Tesla Model 3‘ün ayrı tutulduğu, iyi sonuçlar verdiği bildirildi.

IHHS’nin aracı şeritte tutma denemelerine geri dönersek; Auto Steer’de 3 kıvrıma sahip yolda 18 girişimin tamamında şerit içerisinde kalmayı başaran yine Model 3 olmuş.

Mercedes 18 denemenin 15’inde, Volvo 16 denemenin 9’unda olumlu performans göstermiş. 18 denemenin 5’inde Tesla Model S ve 18’in 14’ünde şeridi ihlal eden BMW, yetkililerin kısa süreli şok yaşamasına neden olmuş.

Bahsedilen sistemlerin çıkış tarihlerine baktığımızda gerçekten daha çok yeni olduğunu görürüz. Şu anda bile aslında bu denli gelişmiş olmaları şaşırtıcı. Araçlar aynı bizim gibi etrafı tarıyor, analiz ediyor, tepkisini ayarlıyor ve uyguluyor! Hiçbiri basit değil. Ancak şirketlerden gelen haberler ve bu yöndeki Ar-Ge çalışmaları, IHHS’nin yakaladığı hataların kısa sürede giderilebileceğini gösteriyor. Yani şirketlerin bir süre daha fazla mesai yapmaları gerekiyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum