Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1750 Beygirlik SSC Tuatara Hipercar Nihayet Ortaya Çıktı!

Ultimate Aero gibi zamanın en hızlı bir hipercar aracında imzası bulunan SSC, bu sefer sınırların çok üzerinde olan Tuatara'yı gösterdi.
1750 Beygirlik SSC Tuatara Hipercar Nihayet Ortaya Çıktı!
HABER GİRİŞ

Geleceğin konsept spor otomobilleri gösterimlerinde sürekli yer verilen ve 2011 yılında ilk olarak tanıtılan SSC Tuatara sonunda ortaya çıktı! Şeklinden hızlı bir spor otomobil olduğunu belli eden Amerikalı, Ultimate Aero‘nun ardından geliştirilen bir model oldu. Tasarım konusunu yine ünlü bir kişi ele almıştı. Tuatara, eski Pininfarina tasarımcısı Jason Castriota‘nın kalemiyle şekillendirildi.

Coupe gövde yapısı altında bizleri inanılmaz teknik veriler bekliyor. Her detayı iyi düşünülmüş aracın, ismi de Yeni Zelanda’da bulunan, en hızlı moneküler evrime sahip olduğu bilenen bir kertenkeleden geliyor. Geçelim SSC Tuatara’nın özelliklerine…

7 yıl önceki yapısı üzerine fazla bir değişiklik yapılmamış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hiper otomobil kavramına uygun bir gövde stiline sahip  SSC Tuatara’da sivri bir burun ve geniş hava kanalları bulunuyor.

Aldığı kaput şekli ve açıları tesadüf olmadığı gibi sürtünme katsayısı 0.279 olarak ölçülmüş.

Sizinde tahmin edeceğiniz gibi vücut bileşenleri hafif karbon fiberden üretilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ultimate Aero’dan sonra ikinci ve ilk seri üretimiyle gündeme gelen SSC, İsveçli Koenigsegg ile beraber vatandaşı olan Hennesey’i de ringe davet ediyor.

GCM Yatırım Banner

Çünkü biraz sonra vereceğimiz hız rakamlarına ulaşabilen çok az sayıda spor otomobil var!

Tuatara’nın aerodinamik bileşenlerinin sistemli yerleşimine tanık oluyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şişkin çamurluklar altında konumlandırılan 20 inç lastiklerden sonra kapı altı hava transfer kanalları en çok dikkat çekenler arasında.

Arka kısma doğru geldiğimizde F-16’ları andıran kanatlar görüyoruz. Ayarlanabilir rüzgar kanadı kenar kulakçıklarıyla sinirli bir bakış sergiliyor.

1247 kilogramlık SSC’nin geldik hayret verici hız ve güç değerlerine.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Orta kısma yerleştirtilen 5.9L V8 üzerine konuşacağız. Anladığımız kadarıyla Tuatara’nın 1.350 beygirlik bir standart gücü olacak. Bu bile +400’ü geçmeye yetecekken etanol takviyesiyle gücün 1.750 beygir civarlarında olacağı söylendi.

Beygir 1.750 olduğundaki hız değerlerine bakalım.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==200 kg’ye yakın motor , Tuatara’yı muhtemelen 457 km/h sürate çıkartacak. En hızlı kara taşıtı olarak Koenigsegg Agera RS‘in son sürat rakamlarından nerdeyse +10 km daha fazla.

Aracın aslında resmi lansmanı gerçekleşmedi. O yüzden fiyatı ve kaç adet üretileceği ile ilgili bir bilgiye sahip değiliz.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
1800 Hp’lik Dendrobium D-1 İngiltere’de Üretilecek!

Kesin olan ise SSC, Ultimate Aero‘dan sonra daha hızlı bir hiper araba imalatını kusursuz bir şekilde yapabilmiş. Yeni hipercar ile ilgili gelecek detaylardan anbean sizleri haberdar edeceğiz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın