Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Halka Arzlar Saatli Bombaya Dönüştü!

Hisselerdeki işlem hacimleri nabzı yükseltti. Geçen haftaki satış baskılarına yenilen halka arzlara bu hafta yenileri eklenecek mi? Halka arzlar son durum haberde;
Yeni Halka Arzlar Saatli Bombaya Dönüştü!
HABER GİRİŞ

Fitch Ratings’in not artışıyla borsa için başlayan heyecanlı bekleyiş yerini satış baskısına bıraktı. Haftanın açılışını 9337 puandan yaptıktan sonra yüksek hacimli işlemlere sahne olan BIST 100 endeksi, kritik sınır olan 9100 puanın üzerinde kalma çabaları verirken gözler halka arzlara çevrildi.

Bu yılın yeni halka arzları geçen yıl borsadan kaçan yatırımcıları geri getirme potansiyeli gösterse de tavan serisi ile yatırımcıları şaşırtmaya devam etti.

Geçen haftaki kâr realizasyonuyla düşüşlerden nasibini alan LMKDC ve OBAMS hisselerinin bozduğu tavanların devamının diğer arzlarda da yaşanma ihtimali kuşkuyla izleniyor.

Yatırım Finans Direktörü Dr. Nuri Sevgen, bugünkü BIST 100 analizinde 9000 puanın altına inilmesi durumunda özellikle uzun dönemli pozisyon almak istemeyen küçük yatırımcıların çıkışlarının tâbi olacağı tespitini yaparken, gözler küçük yatırımcıların yoğun olarak yer aldığı halka arzlara çevrildi.

Henüz 4’üncü işlem gününde olmasına rağmen kurumsallardan gördüğü satış baskısıyla işlem hacmi artan Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş. hisseleri (MOGAN) en çok konuşulan isim oldu.

GCM Yatırım Banner

İşlem hacmi 450 milyon TL’yi aşan MOGAN’ı kurumsal satışlara rağmen güçlü bir alıcı karşıladı. 11,33 TL’den halka arz olan MOGAN, dördüncü tavan gününde 16,57 TL’ye çıktı.

Tavan serisi ile nefes kesen Alves Kablo San. ve Tic. A.Ş. (ALVES) de bugünün çokça konuşulan ismi oldu. ALVES hisselerinin tavan serisini yarın 10’uncu güne taşımayı başarabilme ihtimali kafalarda soru işareti yarattı.

ALVES için el değiştirme oranı tavan serisinin 9’uncu gününde artış gösterdi. Halka arz fiyatı 19,45 TL olan ALVES soluksuz yükselişiyle 45,72 TL’ye çıktı.

ALVES gibi Artemis Halı A.Ş. hisseleri (ARTMS) de bugünkü işlemlerde el değiştirme oranıyla dikkat çekti. 25,35 TL’den arz edilen şirketin hisselerinde bugün itibarıyla el değiştirme oranı yüzde 8’e yükseldi. Hisseler 7’nci tavan serisinde 49,32 TL’den kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.