Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Halka Arzın Fiyatı Uygun Bulundu

Bugün talep toplamaya başlayan Efor Çay Sanayi Ticaret A.Ş.'nin halka arz fiyatı uygun bulundu. Detaylar haberde...
Yeni Halka Arzın Fiyatı Uygun Bulundu
HABER GİRİŞ

Yatırımcının merakla beklediği Efor Çay Sanayi Ticaret A.Ş. ve Seğmen Kardeşler Gıda Üretim ve Ambalaj Sanayi A.Ş. bugün talep toplamaya başladı. Efor Çay Sanayi’nin fiyat tespit raporuna ilişkin analiz raporu geldi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamaya göre QNB Finansinvest, Halk Yatırım tarafından Efor Çay Sanayi’ye yapılan değerlendirmeyi analiz etti.

Söz konusu raporda halka arzın sermaye artırımı ve ortak satışı yolu ile gerçekleştirileceği not edildi. Sermaye artışı yolu ile elde edilecek net gelirin yüzde 25’i yatırımlarda, yüzde 5’i girişim sermayesi yatırımında, yüzde 30’u finansal borçların ödenmesinde ve yüzde 40’ının işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında kullanılacağı aktarıldı.

Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından hazırlanan Fiyat Tespit Raporu’na konu değerleme çalışmasında İndirgenmiş Nakit Akımları Analizi (İNA) ve Piyasa Çarpanları Analizi kullanıldığı aktarıldı.

Yapılan ağırlıklandırma sonrası bulunan değere yatırım amaçlı gayrimenkullerin bilançoda kayıtlı değerlerinin eklendiği not edildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Buna göre TL 5.636,2mn halka arz öncesi piyasa değerine ulaşılmış ve bulunan değere yatırım amaçlı gayrimenkullerin bilançoda kayıtlı değerleri eklenmiştir. Halka arz öncesi özsermaye değerine yüzde 31,19 oranında halka arz iskontosu uygulanmıştır. Böylelikle hisse başına fiyat TL 14,50 olarak hesaplanmıştır.”

Halka arz fiyatının yüzde 31,19 oranında iskontolu olduğu, bu rakamın halka arz iskontosu olarak makul kabul edilebileceği aktarıldı.

Belirlenen değerleme yöntemleri ve ilgili varsayımlar dikkate alındığında 14,50 TL olarak belirlenen halka arz fiyatı makul göründü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.