Yatırım yapmaya başla!

Yeni Explorer SUV Ford’un Kabusu Olmaya Başladı!

Ford'un imalat sorunları bitmiyor. Explorer'deki bazı basit üretim hataları büyüdü ve şirketin başı büyük belaya girdi!
Yeni Explorer SUV Ford’un Kabusu Olmaya Başladı!

Ford’un SUV alanında her zaman olması gereken modellerinin başında gelen Explorer, yine sorunlarla boğuşuyor. Öyle ki bunların bazılarının gerçekten ne kadar basit olduğunu göreceksiniz. Otomotivin 360 derece dönüşüm zamanlarında şirketler ya çok hata yapıyor ya da işleri bozuluyor. Hataların diğer bir sebebi de herkesin bildiği gibi yetişilemeyen talepler ve sonucu olarak hızlanan üretimle birlikte, kontrolün bırakılarak imalata yansıması!

Detroit Free Press‘in yakından takip ettiği Ford için iyi şeyler söylemedi. Amerikalı markanın üretimden teslimata, yanlış takılan parçalardan güncellenmesi unutulan bağlantı sistemlerine kadar bir dizi hatalar, toplanarak bir ip üzerine asılı duruyor. İşte detaylar;

Ford’un bir anda fabrikalar kapatıp, modellerini azaltması ve en önemlisi artık elektrikli yapıya kayması, Explorer’deki sorunların çıkmasına neden olmuş olabilir.

Daha öncesinde Ford’un yaptığı basit hatalardan bazıları; marka ve model logolarının fabrikadan eksik olarak çıkması, kokpite ait olan trim parçaların unutulması ve bize en komik gelen araçlara yanlış jant takılması gibi olumsuz şeyler yaşandı.

Gelen haberde çoğu Ford müşterisinin negatif yaklaşımlar sergilediği ve araçlarıyla mutsuz olduğu aktarıldı. Bir önceki “Expolere Sorunları” yazımızda, aracın koltukla konsol arasında kullanılan keskin malzeme yüzünden araç sahiplerinin elleri kesiliyordu. Ford gibi firmanın kesinlikle yapmaması gerekiyordu!

Üretim sonrasında bir takım hataların çözülmesi adına Michigan’daki Flat Rock montaj fabrikasına Chicago tesisinden düzeltilmek üzere binlerce Explorer ve Lincoln Aviator’ün sevk edildiği söylendi.

Hatalı üretimle gelen kuşkular ve bayilere araç gönderilmemesiyle Ford’un satışları düştü.

Bloomberg, yatırımcıların Ford CEO’su Jim Hackett’e olan sabırlarının yitirdiğini söylemekte. Rakamlarla konuşulacak olursa Hackett’in geldiği yıl olan 2017’den beri Ford %15 oranında geriledi.

Explorer problemleri üzerine Morningstar analisti David Whiston, “Bu Explorer konusu çeyrek için büyük bir negatif olacak. Bu şiddetle rekabet edici bir pazar ve büyük tetikçilerinizden birini kaçırmak istemezsiniz.” dedi.

Evet, Ford’un üretim tesislerinde bir sorunu var. O da söylenmek istenmiyor. Explorer ve Lincoln modelinin hiç duymadığımız eksik parçalarla çıkması işçilerle şirket arasındaki bir sorunu da işaret ediyor. Sonuçta üretkenlik ve kalite seviyesi o kişilerin ellerine bağlı.

En başlıca neden de yukarıda dediğimiz gibi yeni nesil araçlara odaklanırken arkasında olan işleyişi unutmak. Mesela hakkında sözcü Jennifer Flake, “Olağan üretim platformlarında montaj hattında ilerlerken yeni üretim platformlarında güncellemeler yapmak standart endüstri uygulamasıdır.” dedi.

Ayrıca diğer bir koldan otonom araç teknolojileri için yatırım programları hazırlayan Amerikalı marka, ani bölünmenin ve sistem hatalarının üzerine gelmesiyle, bu aralar işlerini bozdu. Ve kendisine çok zarar verecek Explorer SUV sorunu için düğmeye basılsa da bayiler halen daha araç beklediği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum