Yatırım yapmaya başla!

Yeni Fiat 500 Giannini Edition: 100 Adet Üretilmiş En Güçlü Seri!

İtalyan araba üreticisi ve modifiye firması Giannini bu sefer güç olayını biraz abarttı. Gianninin bu sefer ki projesi Fiat 500 modeli olmuş. Her noktasına şaşıracağınız küçük canavarı gelin beraber inceleyelim!
Yeni Fiat 500 Giannini Edition: 100 Adet Üretilmiş En Güçlü Seri!

En başta Giannini Automobil firması hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Giannini, kökenleri oldukça eski tarihlere dayanan bir şirkettir. İtalyan asıllı olan bu firma, Amerika‘da da büyük faaliyetler göstermiştir. 1885 yılında Giannini kardeşler tarafından kurulan firma, ilk olarak Roma‘da otomobil üreticisi olarak işe başlamıştır. Giannini’nin üretimden çok asıl işi Fiat arabalarına farklı dizaynlar vererek tekrar sunmakmış.

Fiat arabaları ile geliştirdikleri ürünler sayesinde girdikleri bazı yarışlarda birincilik de kazanmışlar. Şu anda gördüğümüz Fiat 500‘ün eskiden de bu şekilde bir güç versiyonunu yapmışlar. Ve yaptıkları tarih 1930! Fiat ile kazandıkları tecrübeler Giannini kardeşleri kendi motorlarını yapmaya itmiş. Günümüze baktığımızda İtalyan şirketin ne kadar çığır açacak arabalar yaptığını görüyoruz. Fiat’ın Uno, Tipo ve BIS 126 modeline kadar yüksek beygirli versiyonları yapılmış.

Son zamanlarda kaporta işçiliğinde de ilerleyen Giannini, yaptıkları ile bizlere Japon Libery Walk arabalarını hatırlatıyor. Giannini’nin gördüğümüz üzere Fiat 500’ü “Mini Nascar” aracına dönüştürülmüş. Fiat 500’ün bu şekilde olanına fazla bir kişi sahip olamayacak. Çünkü İtalyan firma tarafından 100 adet üretim sınırlaması getirilmiş. Bakalım bu nadide eserimize başka hangi özellikler yüklenmiş!

İşte Fiat 500 Giannini Dizayn:

Fiat 500’e Olabilecek En Kapsamlı Body Kit Uygulaması Yapılmış

Fiat 500'e Olabilecek En Kapsamlı Body Kit Uygulaması Yapılmış500 Giannini ilk bakışta sanki maketten yapılmış izlenimi veriyor. Normal de oldukça sevimli bir modelin, en iyi uzay filmleri içerisinde rahatlıkla bir yer bulacağı şekiller verilmiş. Hatta, Giannini’nin 500’ü Fiat Ralli takımının kullandığı 500’den fazlasıyla çarpıcı duruyor.

Fiat 500 Giannini Ön Görünümü

Fiat 500 Giannini Ön GörünümüFiat 500’ün neredeyse fabrika çıkışı olan her şeyi sökülüp yenisi ile değiştirilmiş. 500’ün iskelet kısmı bırakılıp üstüne “aşırı” parçalar koyulmuş. Zaten ön kısmına bakmanız yeterli olacaktır. 500, minyon tiple çıkış yapıp sonradan kaslı bir vücut geliştirmeci haline dönüşmüş.

Karbon fiber malzemenin ustalıkla şekillendirilmesini izliyoruz. 500’ün üzerindeki sedefli beyaz boya da hoş durmuş.

500 Giannini Far Yapısı:

500 Giannini Far Yapısı500‘de yapılmış olan çalışmalar genel olarak büyüme üstüne oluşturulmuş. Standart kısımlardan neredeyse eser kalmamış. Normal farlara dokunulmazken, şişkin ve ayrıntılı tamponun üstüne konumlandırılan sis farları normal farlar ölçüsünde.

500 Giannini Kaput Yapısı:

500 Giannini Kaput YapısıSizce de olay bir üst seviyeye taşınmamış mı? 500’ün küçük kaputunda bile yapacak bir şey bulmuşlar. Kaput üstünde görmüş olduğunuz açıklıktan gözüken Öhlins air süspansiyon sistemidir. Alışık olduğumuzun aksine yatay bir duruş verilmiş. Bence amortisör ve yardımcı ekipman rengi güzel seçim olmuş.

500 Giannini Tampon Yapısı:

500 Giannini Tampon Yapısı500’ün tamponu en ünlü tuning şirketlerini bile kıskandıracak cinsten. Çamurluk hizasında yapılan tamponda, mor bir ek parça ile rüzgar dirençleri maksimum seviyeye getirilmiş.

Fiat 500 Giannini Yan Görünümü

Fiat 500 Giannini Yan GörünümüBaştan aşağı uçuk tasarımlarla süslenen 500’ün asıl agresif yüzü profilinde ortaya çıktı. Şişirme işlemleri çamurluklarda da yapılarak, tampona verilen kanalların aynı şekillerde olanı bu kısma da verilmiş.

Arka çamurlukta bastırmaya yardımcı kanallar Lamborghini Aventador S‘in tarzında olmuş. Süspansiyon sistemi ile fren sistemi kaputun altındaki güce ve hızlara uyumlu olması için değiştirilmiş. Kısaca Giannini 500, XXL olmuş!

500 Giannini Jant Yapısı

500 Giannini Jant YapısıHiç bir şeyin esirgenmediği 500’de, gövde renginde hafif, 19″ lastikler kullanılmış. Yukarıda açıkladığımız fren sistemi burada daha net gözüküyor. Tecrübeli firma gidişi hallettikten sonra durma konusunu da başarılı bir şekilde halletmeye çalışmış. 6 pistonlu ve büyük kaliperler, bu küçük canavarı anca durdurmuş!

Fiat 500 Giannini Arka Görünümü

Fiat 500 Giannini Arka GörünümüDirek olarak “şu arabaya nasıl da benzemiş!” tipte bir araç olmadığını şimdiden diyelim. Ancak kıyısından geçen arabalar var tabi ki! 500’e uygulanan geniş body kit, Gianninin zihninde oluşturduğu bizlerin alışık olmadığımız tarzda olmuş.

Kıyısından hangi araba geçtiği bulduk! Biraz geriye doğru gittiğimiz de, GTI ve RS modeller arasında yer alan Renault’un Clio I modeli ile güç gösterisi yaptığı V6 versiyonu aklımıza geliyor. Arkadan baktığınızda her iki tarafın amacının aynı olduğunu görebilirsiniz. Giannini, yaptığı işlemin biraz kaba olduğunu bilerek, tampon kısmına estetik duruş vermeyi unutmamış. Ön kısım tamponun altında gördüğümüz mavi ek rüzgarlığın benzeri arka kısımda da uygulanmış.

500 Giannini Stop Far Yapısı:

500 Giannini Stop Far Yapısı500‘ün klasik farlarının etrafı biraz doldurulmuş. Çamurlukların geniş yapılması farların yanında fazladan açıklığa neden olmuş. Bu açıklığa da hava kanalı şekli verilmiş.

Fiat 500’ün Boyutuna Göre Verilen Güçler Muazzam!

Fiat 500'ün Boyutuna Göre Verilen Güçler Muazzam!Sadece 100 adet üretilecek aracın işi sadece dış kısma yapılan uygulama ile bitmiyor tabi. Bu araba hem pistte hem de şehir içinde gezebileceğiniz bir tarzda barındırıyor. Fiat 500’ün bu sefer motor kısmı vatandaşı olan Alfa Romeo‘dan alınmış. 1.75 litre hacimli olan motor minik yarışçıyı olabildiğince hızlı olabilecek şekilde tekrar modifiye edilmiş. Yapılan yazılımsal ve güce dayanalıklı parçalardan sonra Fiat 500 tam 350 beygire çıkartılmış.

Bu güç rakamlarınım fazlasını bir çok arabada görebilirsiniz ancak şu anda bu abartı güç neredeyse “yarım” diyebileceğimiz bir arabaya koyulmuş. Alfa’nın motoruna resmen adrenalin enjenkte edilmiş. 500’e verilen güçlerden sonra, yönleri değiştirilmesi gereken bir kısım daha olmuş. Bu kısım aracın ön çekişini arkaya kaydırarak, arkadan itiş olarak değiştirildiğini öğrendik.

Küçük ama o da büyük süper spor abileri gibi artık arkadan bir itiş kuvveti uygulayacak. Açıkcası hız ve hızlanma konusunda belli bir değer açıklaması görmedik. Tahmin olarak 500’ün 0-100 kalkışının 4 saniye olduğunu düşünüyorum. Peki size göre kalkış süresi ne olur?

Sizler için incelediğimiz 500‘ün belkide olabilecek en sıra dışı halini gördünüz. Uzun ve planlı yapılan işçiliğin kalitesi kendini belli ediyor. Giannini, 500 için baştan farklı kalıplar yaparak, sınırlı üretime layık olabilmek adına güzel iş çıkarmış. Büyük spor arabaların güçlerine alışık olsak da, 3.5 metrelik bir arabaya 350 beygir koyulmasına pekte alışık değiliz. Aslında standart motorunu koymuş olsa bile karoserinden dolayı kesinlikle güçlü bir araba derdim.

Bakalım Giannini’in agresif 500’üne kimler sahip olacak. Bana kalırsa Fiat, 99 adetlik kısmını satıp bir tane de müzesine koysun derim! Aldığımız bilgilere göre de satış fiyatı yaklaşık 600 bin TL civarlarında. Son olarak Giannini firmasına ait bu projeden doğan yeni 500’ün bu şeklini nasıl buldunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum