Yatırım yapmaya başla!

2017 Yeni Ferrari 488 Spider: Mansory Tarafından Siracusa 4XX’e Dönüştürüldü

2017 Cenevre Fuarı'nın açılması ile bizleri yeni çıkan, çıkacak olan ve modifiye edilmiş arabaların görsel şölenleri karşılıyor. Modifiyeli kısma geçtiğimizde ise karşımıza, Mansory tarafından yapılan muhteşem üstü açık 488 Spider çıkıyor. Bakalım Mansory gibi harikalar yaratan firma, Ferrari'nin bu modeline neler yapmış?
2017 Yeni Ferrari 488 Spider: Mansory Tarafından Siracusa 4XX’e Dönüştürüldü

Ferrari’nin 2015 yılında tanıtımını yaptığı akıl dışı üstü açığı 488’in evrim geçirmesine, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıklık ediyoruz. 488 Spider, yine Ferrari’nin efsaneleşmiş arabası 458 Italia yerine geçmişti. 458’in yeni yüzü 488 serisi, aynı yerde aydı zamanda Cenevre Fuarı’nda tanıtılmıştı. Ferrari 488, doğal emişli motoru ile 458’in yokluğunu aratmayacak şekilde sesli ve güçlü üretildi. Ayrıca GTB otomobil dergisi tarafından “Year of the Supercar” ödülüne layık görülmüş.

Özellikle Italia modelinde başlayan ve Ferrari’ye en çok sorulan “kırmızı boğa neden bir Japona dönüştürüldü” gibi eleştiriler geliyordu. Biz benzetemesekde benzetenler olabilir tabi! 488 isminin nereden geldiğini merak edenler içinde söylemek gerekirse; 3902 cc motorunun, silindir başına 488 cc düşmesinden dolayı verilmiştir. Ayrıca 488, Ferrari F154 ailesine ait olan alüminyum kuru kartel ile motoru sağlamlaştırılmış.

Çünkü 488 özel olmak ve yerine çıktığı seriyi iyi temsil etmek zorundaydı. Cenevre Otomobil Fuarı’nda, bu süper makinenin, birinin garajına girerek zihinleri zorlayan bir hale dönüştürülüşüne bakıyoruz. Mansory firması tarafından yapılan “uzaylı 488” biraz sinirlerinizi bozabilir. Bana kalırsa bu 488, daha önce sizlere tanıttığımız Ferrari 488 Challenge‘dan daha zorlayıcı.

Bakalım akıl dışı yapılan 488’e hangi uygulamalar yapılmış:

Ferrari 488 Spider Mansory 4XX Dış Yapısı

Ferrari 488 Spider Mansory 4XX Dış Yapısıİsminin sonundaki ”4XX” in nereden geldiğini merak edenler için; 488’e yapılan değişimin, Ferrari’nin dünyada kısıtlı sayıda ürettiği ve Paratic.com’da sizler için tanıttığımız Ferrari FXX-K’nın gövde parçaları esas alınarak yapılmasından dolayıdır.

Audi R8 LMS Ultra Modeli için Tıklayın.

Mansory’nin tuning yapımında FXX-K’yı örnek alarak yapmaları bence akıllıca. Pistlerde boy göstermek için yapılan FXX-K, 488 Mansory 4xx’e de ilham kaynağı olmuş.

Mansory 488 Spider 4XX Ön Görünümü:

Fuar konuğunu bu sefer farklı şekillerde ve tarzda görüyoruz. Ön kısımda 488‘in bakışları fazla değişime uğramamış. Tamponlar abartılmadan değişik tonlu malzemelerden imal edilmiş. Ön tamponundan arka tarafa kadar uzanan karbon kalıplar dikkat çekici.

Daha çok dikkatimizi çeken, karbon malzemelerine yapılan kırçıllı görünümü, boyadan mi? malzemeden mi? bilemiyoruz. Ön kaputtan itibaren ve yan kısımlara kadar İtalya ulusal renkleri, ince şeritler üzerinde kullanılmış.

Mansory 488 Spider 4XX Yan Görünümü:

Mansory 488 Spider 4XX Yan GörünümüSüper Ferrari’yi daha süper hale getirense, 1989 yılında kurulan Alman dizayn firması Mansory’dir. Mansory Alman otomobillerinden çok İngiliz arabalarını değiştirmekle meşgul olan bir firmadır. Son yaptığı 488 Spider 4XX ile İtalyan arabalarına da el attığını görüyoruz.

488 Spider Siracusa 4XX‘in desenli karbonun marşpiyel devam edip, kapılara kadar çıkartıldığını görüyoruz. 21 inç sarı jantları, koyu füme renginde daha belirgin durmuş.

2017 Hyundai Genesis New York Concept Modeli için Tıklayın.

Mansory 488 Spider 4XX Arka Görünümü:

Mansory 488 Spider 4XX Arka GörünümüArka kısma geçtiğimizde yaptıkları değişimin isminin nereden geldiği kısma geldik. Arka far grubu üzerinde konumlandırılmış yarım rüzgar kanatlarını FXX-K modelinde tanımıştık. Mansory, gayet akılcı davranarak Ferrari’nin en güzel ve pahalı modelini kendine göre uyarlamış. 488 Spider modeline aktarması ne kadar profesyonel olduğunu bizlere anlatıyor. Difüzörler yine geniş ve havala kanallı düşünülüp, ince renkli şeritlerle bu kısımda renklendirilmiş.

Mansory 488 Spider 4XX İç Mekanı

Mansory 488 Spider 4XX İç mekanıFerrari, zaten süper spor arabasına en sportif malzemeleri koymuştu. Mansory’in gözümüze çarpan değişimleri sadece, direksiyon üzerine araç ismi verilmiş, ön göğüs kısmı nubuk ile kaplanmış ve bu kısmada yine “4XX” logosu yapıştırılmış. F1 fonksiyonlu direksiyon, yine en çekici haliyle müşterilerinin dokunmasını bekliyor.

2018 Aston Martin DBX Modeli için Tıklayın.

Mansory 488 Spider 4XX Motor Ünitesi

Mansory 488 Spider 4XX Motor ÜnitesiMotor kısmında standartlar biraz değiştirilmiş. 3.9 litrelik motora sahip 488 Spider, 670 beygir güçten 790 beygir güce çıkartılmış. Çift turbolu V8, 3 saniye veya biraz altında kalkış değeri çıkartıyor. Yani Mansory, sadece gövdesi yapısı ile değil motor kısmında da değişim yaptığını görüyoruz.

Ferrari 488 Spider Tanıtım Videosuna Buradan Bakabilirsiniz:


Standart olan bir araca yaptığınız ufak veya büyük değişimler mutlaka göze çarpıyor. Böyle pahalı arabalara dokunmak kimini korkuturken, Mansory gibi kendini kanıtlamış firmalar çekinmeden istedikleri şekillere arabaları sokabiliyorlar.

İşin enterasan yanı ise spor araba olsun, lüks klasman araba olsun, her segmentteki arabaların en yeni versiyonları çıkar çıkmaz modifiye yapılıyor. Bu firmalar sanırım sipariş defterine isimlerini önceden yazdırıyorlar! Mansory ve bunun gibi modifiye firmalarının önceliği de olabilir tabi. Peki Mansory 488 Spider  Siracusa 4XX versiyonunu sizler nasıl buldunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum