Yatırım yapmaya başla!

2018 Yeni Dodge Durango SRT: SUV’ların Asfalt Yakıcısı

Dodge'nin dört nesildir üretimine devam edilen Durango SRT SUV modeli, 2018 yüzüne kavuştu. 7 kişilik bu araç bu sefer daha güçlü! İşte detaylar...
2018 Yeni Dodge Durango SRT: SUV’ların Asfalt Yakıcısı

Dodge’nin Amerikan kası araçlarının ruhunu verdiği SUV modeli Durango 2018 yeni tarzına kavuşuyor. Tasarımı yedi kişinin rahatlıkla yolculuk yapabilmesi yönünde yapılmış. Durango’ya yer verilen platform, sağlam yapısı ve pick-up’ların lideri kabul dilen Dodge Ram alt yapısına sahip. 4. jenerasyon ile çıkış yapan bu harika SUV’a, markanın bir aracı anormale dönüştüren “SRT” genleri aşılandı.

Motor kaputunun altında büyük hacimlerle oynayan Durango, SRT kimliğinde çıkarttığı hız rakamları Challenger GT AWD‘nin en yakın arkadaşı olacak şekilde! Yeni Dodge Durango’da yapı ve gelenek ile gelen oldukça yüksek hacimli motorlara devam edildiğini görüyoruz. HEMI’nin alışık olduğumuz lastik yakıcı ivmeleri bu sefer biraz daha fazla gözüküyor.

Şimdiden söylemek isteriz ki yeni Durango SRT’nin Virginia Uluslararası Yarış Pisti‘nde gösterdiği muhteşem performansı, çıkarttığı sesler ile göz dağı verme konusunu biraz abartmış olabilir. Durongo SRT’nin bazı öğeleri özel olarak yapılmış veya tedarikçilerden bu şekilde istenmiş. Şimdi bu güzel SUV’u detaylı inceleyelim!

Durongo SRT’nin genel karoseri ve özellikle ön duruşları gücünü belli ediyor.

Standart Durongo ile arasında aerodinamik parça farkları oldukça belirgin yapılmış. Çıkış amacına göre grafiklere gizemli hava hakim olmuş.

Far kısmında markanın ne olduğu açıkcası belli oluyor. Mercekli yapının alt kısımlarına belirgin Led’ler döşenmiş.

Farlarda fazla detaya girilmemiş, günümüz araçları aksine kavisli ve süslü yapıdan biraz uzak durulmuş.

Durongo’nun ızgarası sade ve siyah olarak düşünülmüş. Bu kısımda tek kışkırtıcı olan SRT logosu!

Izgarasının, tampondan gelen açıklıkla tamamlandığını görüyoruz. Bu şekilde yapılması biraz daha dikkat çekici olmuş diyebiliriz.

Durongo’ya verilen yeni tamponun değişimi de göze çarpıyor. Büyük, güvenliğe destekli kamera da bu kısma koyulmuş.

Güçlü motorunu soğutmak için alt kısma geniş hava girişi verilmiş. Geneli sade olan tamponunda yine sade sis farları düşünülmüş.

Durongo’nun duruşunda asıl SRT’yi belli eden kısmına geliyoruz.

Bu gibi arabalarda motorun soğutulması basit olmadığı için bolca hava girişi kullanılır. Aynı Durongo SRT’de olduğu gibi.

Kaputun uç kısımda duran soğutma kanalına ek olarak her iki yana da girintili hava girişleri verilmiş.

Profilinde belirgin br değişim gözlemliyoruz. Normal Aile SUV’u gibi gözükse de biz ne olduğunu biliyoruz.

Durongo’nun profilini %18 daha sert süspansiyonu ile gelen büyük yapılı spor jantlar tamamlıyor. Lastikleride yüksek hıza dayanaklı Pirelli P sınıf olanları tercih edilmiş.

Arka kısımda Challenger tarihini ve stilini yansıtan far yapısını görüyoruz.

Farlar bagajı kapsayacak şekilde tek kare altında toplatılmış. Bu kısımda Led aydınlatmalar hakim olmuş.

Durongo SRT’nin heybetine katkıda bulunan büyük tamponuna geniş ağızlı çift çıkış egzozlar yerleştirilmiş.

Dodge’yi bu kısımda da başarılı buluyoruz. En azından insalara farklı bir şeyler sunabilmiş.

Amerikan halkının çok sevdiği büyük düğmeli sade kokpite devam edildiğini görüyoruz. Ancak renk ve donanım bakımından bir önceki nesle göre farklar da var.

7 kişilik oturma alanı sunan SUV’un, aynı platformu paylaştığı Jeep Grand Cherooke’den daha büyük olduğunu söylemek istiyoruz.

Durongo’nun iç mekanında temel malzeme olarak karbon fiber kullanılmış. Şık ve kaliteli!

Aracın göğüs kısımlarına da kaliteli deri uygulaması ve dikişlerin renk tercihleri güzel düşünülmüş.

Orta kısımda güzel arka renk planı ile birleşen 8.4 inç Uconnect ekranı görüyoruz.

Biraz daha alt kısımda ışıklı bardaklıklar, USB-AUX girişleri verilmiş. Vites kolu da kibar ve SRT cinsi olmuş.

Durango SRT’ye özel olmayan çok düğmeli bir direksiyon görüyoruz. Krom detaylarla süslenmiş deri direksiyonda yaklaşık 16 fonksiyon düğmesi var.

Gösterge panelinde analog yapının içine digital bilgi ekranlarının yerleştirildiğini görüyoruz. Biraz klasik kaçtığını da ek olarak söyleyelim.

Durongo SRT’nin koltukları son derece konforlu gözüküyor. Isıtma, soğutma ve elektrik fonksiyonlarına sahip.

Tam deri koltukların beyaz dikişleri de konsol kısmı ile uyumlu.

Geldik Durongo’nun SRT sırrına! Artık Dodge ve diğerleri ile özdeşleşmiş olan yüksek hacimli HEMI’ler yine görevde.

Yollarda geçerken sesiyle heyacanlandıran homurtuların çıkış noktası!

5.7L’ler terfi alarak 6.4L’ye yükseltilmiş. Kısaca bu motor 360’dan 475 beygire çıkartılmış.

Her ne kadar motor kısmında rakamlar büyük olsa da hızlanma değerleri küçük! Yeni Durongo SRT 4.4 saniyede 0-100, 12.1 saniye de 0-160 hızlanma değeri veriyor. Br SUV’a göre sizce de yeterli değil mi?

Eğer ki tam paketli bir Durango SRT isterseniz farklı 8 sürüş moduyla geliyor.

Tam güç alacağınız spor modun yanında track, snow, tow, eko, vale ve her şeyi kendi yapan özel mod yer alıyor. 8. mod ise seçim yapmadan gidebileceğiniz auto modu yer alıyor.

Bu aracın fiyatını merak edenlere; Amerika ve Avrupa satışları 64 bin $ olarak belirlenmiş.

Fiyatı bulunduğu bölgelere göre de pahalı. İşin özeti aracınızın standartların üstünde bir şey istiyorsanız zevkinize odaklı olarak fiyatı yükselmesi de yaşanıyor. Yani bizim de ülkemizde de fiyatlandırma aynı şekilde!

2018 Durango SRT’nin “burnout” gösterisini buradan izleyebilirsiniz!

SUV’ların gürültülü üyesi Dodge Durango SRT, tahmin ettiğimizden daha üstün çıktı diyebiliriz. Motorunda hacim artışı yapılması, Lotus Evora GT430 gibi bir spor arabadan yalnızca 1 saniye gecikme ile kalkış yapıyor. Bu zamanda kadar Dodge’nin ismini duyduğumuzda (kamyonları dışında) bir çok kişinin gözünün önüne asfalt yakan dumanlı tekerlekler gelir.

Geleneğini SUV modellerde de sürdüren Dodge oldukça istikrarlı şekilde yoluna devam ediyor. Düşününce ne kadar garip geliyor! 7 kişilik bir aile aracında giderken karakter değiştirip bir anda sarsıntılı, ortalığı inleten Demon SRT şeklinde gidebiliyorsunuz. Örnekleri ülkemizde kısıtlı olsa da Dodge araçları Amerika’da ne kadar normal ise bizde bir o kadar anormal karşılanıyor. Peki, incelememizde Dodge Durango SRT‘nin hangi tarafı sizi daha çok etkiledi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum