Yatırım yapmaya başla!

Daimler’in EV Dünyasına Çinli BYD ile Kattığı Denza 500 Modeli Gösterildi!

Daimler ile BYD'nin ortak şirket kuruluşu Denza'nın yeni 500 EV modeli tanıtıldı. Mercedes ile Çin pazarına yönelik çıkartılan model, EV alanda iyi menzile sahip.
Daimler’in EV Dünyasına Çinli BYD ile Kattığı Denza 500 Modeli Gösterildi!

Sizlere en başta Daimler‘in ortak pazarda beraber olduğu BYD şirketinden bahsetmek istiyorum. Çinli şirket, 1995 yılında otomobil, otobüs, kamyon ve şarj edilebilir piller üzerine faliyet gösterdi. 23 senelik hayatına baktığımızda hızlı büyüdüğünü söylemek mümkün. Özellikle geliştirdiği piller sayesinde, düşük maliyet çerçevesi içerisinde dünya pazarına açıldı.

Çin pazarında otomobil konusunu daha da ilerletmek adına Daimler ile orta bir firma kurulumunda buluştular. Bu şirketin ismi de Denza olarak adlandırıldı. Birleşmeden sonra ilk marka ismiyle tanıtılan Denza 400 EV oldu. 400 rakamı tek şarjla yaptığı menzili söylüyordu. Son olarak karşımıza Denza ile 500 serisi gösterildi. Yine aldığı isimden uzun süreli kullanım sinyalleri verilmiş oldu.

Yeni modele 400’ün makyajlanmış hali diyebiliriz.

Ön kısımda sade yapının hakimiyeti 500 ile daha süslü hale getirilmiş. Bütün ve büyük duran ızgara kısmı kaldırılmış. Far yapısına güncel uyarlanmalar yapılmış.

Kaportadan itibaren burun kısmının aşağıya inişi Renault Clio’nun 3. jenerasyonunu hatırlattı.

Kupa kısmının 400’deki tasarım çizgileri aynen bırakılmış.


Hatchback ile wagon arasında tutulan karoser, türbin 5 kol jant ve krom parçalarla detaylandırılmış.

Arka taraftaki alışılmışın dışındaki cam ve bagaj tasarımından vazgeçilmemiş.

Sedan olarak gelen bagaj, arka cam kenarlarından uzatılan d sütün sayesinde içte kalıyor. Aydınlatma grubunun formu ve stili aynı bırakılmış sadece Ledler iç kısımlarda artırılmış.

İç mekanda da parçaların görsellik açısından değişime uğradığını söyleyemeyiz.

Denza’nın 500’de yaptığı; ekran boyutunu 9 inçe yükselterek içeriğine yeni özellikler yüklemiş. Yeni ekranda mobil telefon bağlantısı, klima kontrol ve müzik sistem kontrolünü yapabiliyorsunuz.

Fonksiyonlu direksiyon ile beraberinde koltuk ve kapı malzemelerin kaplamasını deri olarak satın alabiliyorsunuz.

Yeni bataryaların denendiği 500’de yoğun testler dikkat çekiyor.

Menzilinden söz etmeden önce Alman – Çin ortaklığında yürütülen projede pillerin sağlamlığı nasıl kanıtlanmış ona bakalım. Sadece Çin pazar hedefiyle çıkartılan 500’ün bataryaları -40 derece yapılan testlerde tam sonuç alınmış. Keza yoğun sıcaklıkta da aynı şekilde.

Denza 500, 62 kWh‘lık pilleriyle tek şarjla 500 km gidiş sağlayacak. +100 km’lik geliştirme tamamı elektrikli otomobiller için önemli bir artış.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum