Yatırım yapmaya başla!

Yeni Corvette Stingray’ın Z06’sı 2022 Yılında Çılgın Güçlerle Geliyor!

2020 model yılı olarak gelen Corvette'nin 8. nesli her noktasıyla dünyanın ilgisini çekmişti. O ilgiyi daha da artırmanın peşine düşen ABD'li şirket, C8'in gücünü çok fazla artıyor!
Yeni Corvette Stingray’ın Z06’sı 2022 Yılında Çılgın Güçlerle Geliyor!

Yeni jenerasyon Corvette‘nin çıkış öncesi başlayan güç tartışması, sonrasında herkesin memnun olacağı şekilde sonuçlanmıştı. 8. nesil Amerikan spor aracının kalite seviyesi artırılmış ve en önemlisi de motor ünitesi ön taraftan aracın ortasına alınmıştı. RWD çekişe aktarılan kayıpsız güçler neticesinde C8, değerlerine göre fazla hızlara sahipti.

Yeni bir anlayışın ürünü olan son Corvette’nin ilerleyen zamanlarda gücünün artırılacağı aktarıldı. Donanımsal, tasarımsal ve yaptıklarına orantılı olarak Chevy, fiyat politikasında ucuz yolu seçerek şaşırtmıştı. Gelecek Z06 varyantı hakkında detaylar veren Chevy, aracını bir üste taşımaya hazırlanıyor.

C8’ten türetilecek bir agresif versiyonu bekliyorduk. Beklemediğimiz kısım ise Stingray’e yüklenecek güçleri.

Ufukta şimdiki güncel Corvette’den daha güçlüsü gözüküyor. Automobile Magazine‘nin yer verdiği habere göre 2021 yılında gösterilecek 2022 model C8’in 800 beygirle çıkışının yapacağı aktarıldı. Z06 ortaya çıkartılırken bilindik ünitelerin aksine Cadillac’ın özel santrali için bir istek olabilir.

L1T Engine’nin güncellenerek L2T halinde C8’e yerleştirildiğini söylemiştik. Ünite hacmi birçok Amerikan modelini besleyen 6.2L V8’di. Arka tekerleklere aktarılan ps seviyesi 490, tork kısmında ise 630 rakamını veriyordu.

Bazı özel paketlerle spor model 500 beygir üzerine çıkacaktı. 2.8 saniyede hızlana bilen Corvette, bir anda tartışmanın ortasında kalmıştı. 500 beygirin altında nasıl bu kadar hızlı olabildi diye.

En hızlı olarak aksettirilen C7 nesil Corvette‘nin kalkış süresi 2.85 saniye. Açıklamasında ise; orta konumlu motorun aracın dengesine son derece yardımcı olması yanında, çekiş arka tekerleklerde olduğundan, güç kaybının az olduğu söylenmişti. Öte yandan 8 ileri otomatik şanzımanıyla da övünen marka, 100 milisaniyenin altında değişen vites aralıklarının da hızında katkısı olduğunu aktarmıştı.

2022 model yılı olarak gelmesi planlanan C8 Z06’ya Cadillac’ın o ünlü Blackwing motorunun gelmesi konuşuluyor.

İşler bu sefer daha da karmaşık bir durum alabilir. Cadillac’ın ünlü Blackwing motoru hakkında bir yazı yazmıştık. Amerikalı markanın kardeş firmalarınca paylaştığı ünitenin bundan sonra firması dışında başka bir modelde kullanılmaması kararını almıştı.

Chevy’nin en başta bunu nasıl temin edeceği akla geliyor. Çıkacak denildiğine göre Z06’yı 4.2L V8 ile düşünebiliriz. Çift turbolu bir yapıya sahip Blackwing’in CT6-V’de 550 ps ve 867 nm torkla iş yaptığını biliyoruz.

Aldığımız bilgiler arasında Cadillac motorunun önemli ölçüde Corvette için revize edileceğini duyduk. Geri dönüşümü sonrasında C8’in 800 beygire ve 950 nm tork değerinin üzerinde rakamlar alınacağı aktarıldı.

Böylelikle önceki Z06’nın 650 ps ve 880 nm tork değerlerinin çok üzerine çıkılacak. Seri hakkındaki ve aktarım için söylenen diğer bir detay vitesi. 8 ileri çift kavramalı yapının en güçlü seride 10 vitesli çift kavramalı şanzımanla eşleştirilebilir. Manuelin de olacağına dair söylentiler olsa da o kadar çok hayal kurulmamasını öneriyoruz.

İş sadece motoru 800 ps yapmakla kalmıyor.

Artış gösterecek performansa dayalı olarak aracın ayarlamaları yeniden yapılacak. Gövde yapısında karbon fiber paneller, agresif aerodinamik paket ve C8’i aşırı gösterecek kitler hazırlanacak. Sportif süspansiyonlar ve ağırlık açısından araç üzerinde önlemler alınacak.

60 bin doların altında fiyatla gelerek çoğu kişiyi mutlu eden C8’in, Z06 dönüşümünde beklenen satış rakamı ise 80 bin dolardan biraz daha fazla bekleniyor. Aradaki 25 bin dolarlık farkın gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Zira aynı kalite ve hızları sunabilen rakiplerinden halen daha çok ucuz oluyor. Gelecek 800 beygirlik Z06 için iddia edilenler bunlar. Araç hakkında farklı bir bilgi geldiği anda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum