Yatırım yapmaya başla!

Boris Johnson’ın Yeni Brexit Teklifi Brüksel’de Önemli Testlerle Karşı Karşıya

İngiltere'nin AB'den ayrılması için geri sayım başlamışken, Johnson'ın yeni Brexit teklifi Brüksel'de değerlendiriliyor.
Boris Johnson’ın Yeni Brexit Teklifi Brüksel’de Önemli Testlerle Karşı Karşıya

Brexit, İngiltere hükümetinin AB’ye en son tekliflerini sunmasının ardından beklemeye alınırken, 31 Ekim için geri sayım başlatıldı. Analistlerden bazıları teklifin kabul görmeyeceğini düşünüyor.

İrlanda adasında zor bir sınırı önlemek için tasarlanan backstop, şimdiye kadar İngiltere’de bir anlaşmaya varılamamasının nedenidir. Yeni tekliflerin de bunun üzerine olduğu biliniyor.

Yeni teklifler, Kuzey İrlanda’nın mallar için Avrupa’nın tek pazarında kalmasını ancak gümrük birliğini terk etmesini içeriyor. İngiltere hükümetine göre bu, gümrük kontrollerinin gerçekleşeceği ancak sınırın dışında olacağı anlamına geliyor.

Reuters, AB’nin bazı teklifleri temkinli bir şekilde memnuniyetle karşıladığını, ama planların diğer kısımlarında yapılması gereken çok fazla çalışma yapılması gerektiğini bildirdi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit müzakerelerini ilerletme kararlılığını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Johnson, önerileri Perşembe günü İngiltere Parlamentosu’na sundu ve alt odaya, bir anlaşma sağlayan ve referandum sonucunu onurlandıran bir uzlaşma olduğunu belirtti.

Johnson, “İstediğimiz her şeyi teslim etmiyor. Bir uzlaşmayı temsil ediyor. Ancak mevcut pozisyonların esiri olarak kalmak, buluşma yerine kilitlenme sebebi olmaktadır,” ifadelerini kullandı.

Başbakan, hükümetin görünüşte uzlaşılmaz olanı uzlaştırmak için uçurum arasında köprü kurmak için gerçek bir girişimde bulunduğunu söyleyerek, zamanın azaldığını belirtti. Konuşma sırasında sterlin, dolar karşısında 1,2315 dolardan işlem gördü.

TSİ 13:00’te dik bir yükseliş kaydetmeye başlayan GBP/USD paritesi, TSİ 16:00’da 1,2387 dolara kadar yükseldi. Ardından yüzde 0,59 oranında artıda seyrederek 1,2374 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Parlamentoyu Geçip Geçmeyeceği Merak Ediliyor

Parlamentoyu Geçip Geçmeyeceği Merak EdiliyorMilletvekilleri, Theresa May tarafından yapılan bir Brexit anlaşmasını birkaç kere reddetti. Çünkü Brexit yanlısı milletvekilleri, İngiltere’yi AB’yi çok yakın tuttuğunu hissederken, kalan milletvekilleri İngiltere’nin bloğun tam bir üyesi olarak kalmaktan daha iyi olacağını düşünüyorlardı.

Muhalefetteki İşçi lideri Jeremy Corbyn, partisindeki milletvekillerinin böylesine umursamaz bir anlaşma dediği şeyi desteklemeyeceğini söyleyerek tekliflere karşı sert bir konuşma yaptı. Ayrıca tekliflerin Brüksel ve Westminster tarafından reddedileceğini de sözlerine ekledi.

Yine de milletvekillerinin çoğu bir anlaşma yapmak istiyor. Ayrıca Johnson’ın 31 Ekim’de bir anlaşma yapmadan İngiltere’yi AB dışına çıkarmasını engellediler. 19 Ekim’e kadar bir anlaşma yapılmazsa Johnson’ın AB’den bir gecikme istemesi gerekiyor. Ancak AB başka bir gecikmeyi garanti etmiyor.

AB bu değiştirilmiş Brexit anlaşmasını kabul etse bile İngiltere Parlamentosu’nun çoğunluğunun anlaşmayı onaylayacağından emin değil. Bununla birlikte İngiltere’deki Telegraph gazetesi, yaklaşık 25 muhalefet İşçi milletvekili, Kuzey İrlanda’daki Demokratik Sendika Partisi, Muhafazakar milletvekilleri ve diğer asi Brexit yanlısı milletvekilleri ile birlikte destek verebileceğini açıkladı.

Aynı zamanda Avrupa’da tekliflerin yeterince iyi olmadığı konusunda söylentiler var. Bir Avrupa Parlamentosu Brexit grubu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Reuters tarafından günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak bir açıklama taslağına göre; planların bir anlaşmanın temelini oluşturmadığını söyledi.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, İngiltere’nin en son tekliflerinin nihai teklifi olmaması halinde, Brexit’in mümkün olamayacağına ilişkin bir anlaşma olacağını söyledi. Coveney, “Son teklif buysa anlaşma olmayacak,” dedi.

Teklifler Uzatma için Önemli Olacak

Teklifler Uzatma için Önemli OlacakBazı uzmanlar diğer 27 AB üyesinin İngiltere’nin yeni tekliflerini kabul edip etmeyeceği konusunda, teknik olarak Johnson’ın önerilerini daha iyi hale getirebileceğine inanıyorlar.

Deutsche Bank Brexit Araştırma Başkanı Oliver Harvey, AB27’nin İngiltere’nin önerileri ile Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında sınır kontrolleri getireceklerinden ve AB Tek Pazar bütünlüğünden ödün vermeleri gerektiğine karar vermelerini beklemediklerini söyledi.

Harvey, “Piyasalar için kritik soru, bu tekliflerin İngiltere tarafındaki nihai teklifi mi, yoksa önümüzdeki iki hafta boyunca yapılacak yoğun müzakerelerin temelini mi temsil ettiğidir. AB27 ile bir anlaşmaya varılırsa daha fazla uzatma talebini kabul etmeyeceğini beyan etmesi muhtemel olduğundan onay için mecliste engeller azaltılacak,” ifadelerini kullandı.

AB karşıtı düşünce kuruluşu Open Europe Brüksel ofisi başkanı olan Pieter Cleppe, AB’nin önerileri dikkate alması gerektiğini söyledi.

Cleppe, “AB’nin dış geleneklerine ve düzenleyici sınırına bakarsanız bu hiçbir şekilde mükemmel değildir. Bu sınırda çok fazla delik var, bu yüzden de barış uğruna İrlanda sınırına gelince neden esnek olabileceğinizi merak edebilirsiniz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum