Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Yeni Brexit Gelişmelerini İzledikçe Sterlin Düşüyor

Bir dizi yeni Brexit gelişmesine odaklanan yatırımcılar nedeniyle İngiliz sterlini düşüş kaydetmeye başladı.
Yatırımcılar Yeni Brexit Gelişmelerini İzledikçe Sterlin Düşüyor

Brexit konusunda yaşanan yeni gelişmeler nedeniyle yatırımcılar İngiliz para birimi üzerinden satış yapmaya başladılar. Bu satışlara bağlı olarak sterlin, bugün öğleden sonraki işlemlerde düşüşe geçti.

GBP/USD paritesi güne 1,2520 seviyesinden başladıktan sonra Londra’da gün ortasında 1,2573 dolara yükseldi.

GBP/USD Gün Ortası YükselişYükselişin ardından parite iki saat sonra 1,2471 dolara kadar geriledi. TSİ 16:40 sularında 1,2461 dolara kadar gerileyen sterlin, daha sonra yüzde 0,35 oranında ekside seyrederek 1,2476 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Öğleden sonraki işlemlerde görülen düşüş, İrlanda sınır durumuyla ilgili devam eden bir çıkmaz öneren Financial Times raporu ile desteklendi. İrlanda backstop’u, İngiliz hükümeti ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerde önemli bir engelleyici nokta oldu

FT raporu, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın meslektaşlarına 17-18 Ekim’deki toplantıda çok önemli bir AB liderinde sınır konusunu kapsayan tam bir ‘yasal olarak işletilebilir’ anlaşmaya varmayı beklemediğini söyledi.

Bu, İngiltere’nin Brexit Bakanı Stephen Barclay’in, AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier’le görüştükten kısa bir süre sonra iyimser bir tonda kaldığı şeklinde yorumlandı.

Barclays-Barnier GörüşmesiReuters’e göre Barclay, “Bugün bir anlaşmayı güvence altına almak için toplantıya yansıyan ortak bir arzu var. Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ve Başbakandan anlaşmanın yapılabileceği konusunda net bir mesaj var,” ifadelerini kullandı.

Bu, BBC’ye Cuma günü yaptığı açıklamada, sert bir İrlanda sınırının önlenmesinin daha sonraki bir tarihte sıralanabileceği yönündeki herhangi bir öneriyi reddettiğini söyleyen İrlanda’nın Başbakan Yardımcısı Simon Coveney’i etkilemedi.

Coveney, “İngiliz hükümetinden tekrar tekrar yazılı ve sözlü olarak konuya girip, İrlanda sınırındaki soruna ilişkin endişeyi ve sorunu ortaya koymak için bizimle birlikte çalışacaklarını taahhüt ediyoruz,” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bir Brexit anlaşmasının sürenin dolmasından önce geçeceğinden emin olduğunu söyledikten sonra sterlin, yükseliş kaydetmişti.

Juncker Bir Anlaşma BekliyorJuncker, Sky News ile yaptığı röportajda, “Anlaşabileceğimizi düşünüyorum. Anlaşmak için her şeyi yapıyorum çünkü anlaşmazlık yapma fikrinden hoşlanmıyorum. Çünkü bunun en az bir yıl boyunca yıkıcı sonuçları olacağını düşüyorum,” ifadelerini kullandı.

Şu anki Brexit’in son tarihi hala 31 Ekim. Ancak İngiltere Parlamentosu, Johnson’ı AB’den bir anlaşma imzalamaması durumunda başka bir gecikme talep etmesini isteyen bir yasayı onayladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum