Yatırım yapmaya başla!

Brexit Bakanı İstifa Etti, Başbakan Krize Girdi, Yerine Dominic Raab Geldi!

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış süreci, gün geçtikçe sorunlu hale gelmeye başlıyor. Şimdi de Brexit Bakanı alelacele istifa etti. İşte Brexit sürecinde 24 saatte yaşananlar;
Brexit Bakanı İstifa Etti, Başbakan Krize Girdi, Yerine Dominic Raab Geldi!

Oldukça olaylı bir şekilde devam eden Brexit sürecinde, işlerin rengi değişmeye başladı. Eskiden çıkışı onaylayanlar, artık AB’den çıkmamak için mücadele vermeye başladı. Bu durum ise herkesten önce İngiltere Başbakanı Theresa May’i etkiliyor. AB ile İngiltere arasındaki ticareti korumak için yeni bir teklif hazırlanması gibi iyi haberlere ek olarak kötü gelişmeler, süreci yokuşa sürüklüyor.

İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis Pazar günü geç saatlerde dilekçesini May’e verdi ve görevinden istifa etti.

David Davis İstifa Etti

Davis ile birlikte yardımcısı Steve Baker da görevini bıraktı. Zaten sıkıntılı bir şekilde ilerleyen süreçte, kilit iki ismin istifa etmesi, Başbakan Theresa May’e kriz geçirtti. Davis, İngiltere’nin AB’den ayrılık müzakerelerinin başını çeken isimdi.

Cuma günü yapılan Brexit konulu özel bakanlar kurulu toplantısından sonra Davis, Theresa May’in planlarını eşleştirdi.

Davis May'i Eleştirdi

Davis, “şu anda izlenen taktik ve siyaset, İngiltere’nin ortak pazar ve gümrük birliğinden ayrılma ihtimalinin giderek azaldığını gösteriyor,” dedi. Aynı zamanda şu an izlenen siyasetin genel yönünün İngiltere’yi en iyi ihtimalle zayıf bir pozisyonda bırakacağını dile getiren Davis, “büyük ihtimalle de kaçınılmaz bir duruma sokacak,” eleştirisinde bulundu.

Theresa May ise Davis’in istifasını kabul edip, görüşlerine katılmadığını belirtti ve hizmetleri için teşekkür etti.

Davis İstifası Kabul Edildi

Cuma günü düzenlenen toplantıda, AB’de “mallar için serbest ticaret bölgesi” teklif edilmesine karar verilmişti. Dolayısıyla Davis’in istifası May için büyük bir kriz anlamına geldi. Sert Brexitçi olarak bilinen David Davis’in boşalan koltuğuna ise Dominic Raab getirildi. Raab da Sert Brexitçiler arasında yer alıyor.

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan duyuruda; İskan ve Planlama Bakanı olan Raab’ın Davis’in koltuğuna atandığı belirtildi.

Davis Yerine Dominic Raab Geldi

2016 yılındaki referandum öncesinde Raab, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılığı için sıkı kampanya çalışmasında bulunmuştu. Dolayısıyla “Sert Brexitçi” kelimesinin hakkını veren isimlerden birisi olarak tanınıyor. Raab, Oxford ve Cambridge üniversitelerinden mezun 2 çocuk babası ve 2010 yılında milletvekilliğine seçilmeden önce avukatlık görevini yapıyordu. 44 yaşındaki Raab, 2015 yılından veri Muhafazakar Parti iktidarlığındaki hükümetlerde çeşitli görevlerde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum