Yatırım yapmaya başla!

Yeni Brexit Anlaşmasının Ardından Kuzey İrlanda’da Negatif Duygu Dalgası Yaşanıyor

Yeni Brexit anlaşmasının Kuzey İrlanda'da öfke, hayal kırıklığı ve ihanet duygularının yaşanmasına neden olduğu söylendi.
Yeni Brexit Anlaşmasının Ardından Kuzey İrlanda’da Negatif Duygu Dalgası Yaşanıyor

Bir İngiliz milletvekili, Başbakan Boris Johnson’ın gözden geçirilmiş Brexit anlaşmasının Kuzey İrlanda’da negatif duygu dalgasının yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Kuzey İrlanda’nın bir seçim bölgesi olan Strangford’un milletvekili olan Demokratik Birlik Partisi’nden Jim Shannon, “Kuzey İrlanda’da birçok insanın hissettiği öfke, hayal kırıklığı ve ihaneti küçümsemeyeceğinizi düşünüyorum,” dedi.

Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın, Brexit anlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olduğu bir kere daha kanıtlandı. İlk olarak İrlanda backstop’u, Brexit’ten sonra İrlanda sınırındaki fiziksel altyapıya olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için Kuzey İrlanda’nın AB gümrük yasalarına çok yakın tutulmasını gerektiriyordu.

Ancak Brexit yanlıları ve Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin geri kalanından ayrılmasını istemeyen DUP arasında bu noktanın önemsenmediği ortaya çıktı.

İkinci Sınıf Vatandaşlar

İkinci Sınıf VatandaşlarJohnson’ın gözden geçirilmiş anlaşması, Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin gümrük bölgesinin bir parçası olarak kalacağı ve AB’nin tek pazarına giriş noktası olacağı anlamına geliyordu. Ancak yine de çiftlik ürünleri de dahil olmak üzere belirli AB kurallarını uygulamak zorunda kalacak.

Gözden geçirilmiş bu anlaşmaya, İngiliz yanlısı politikacılar karşı çıktı. Reuters’ın raporuna göre; Kuzey İrlanda ve İngiltere’nin birliğine bağlı olan birlikçi politikacılar, farklı bir gümrük ve vergi rejiminin Kuzey İrlanda’nın İngiltere’deki yerini zayıflatabileceğinden endişe duyuyorlar.

Shannon, “İkinci sınıf vatandaş olacağımızı hissedeceğiz. Tarifelerle ve diğer şeylerle ilgili yasa ve mevzuatı getirmeye karar verdiklerinde Westminster’e değil, AB’ye tabi olacağız. Bu beni daha az İngiliz, daha çok birlikçi yapar,” ifadelerini kullandı.

Johnson’ın geçen hafta AB ile imzaladığı yeni geri çekilme anlaşması İngiltere milletvekillerinin özellikle DUP ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin sert muhalefetiyle karşılandı.

Öncekine Göre Daha Kötü Bir Brexit Anlaşması

Öncekine Göre Daha Kötü Bir Brexit AnlaşmasıCumartesi günü İngiltere’deki milletvekilleri yeni anlaşmayı tekrar oylamada geciktirdiler ve İngiltere’den AB’nin Brexit’in son tarihini üçüncü kez ertelemesini istediler. İngiltere’nin Avrupa bloğundan ayrılması için şu an geçerli olan son tarih 31 Ekim.

Diğer muhalefet milletvekillerini bir araya getiren İngiltere Gölge Adalet Bakanı Yasmin Qureshi, yeni anlaşmanın bir öncekinden daha kötü olduğunu ve ülkeye fayda sağlamadığını belirtti.

Bolton Güney Doğu Parlamentosu İşçi Partisi Üyesi “Brexit’i kabul edeceğimize inanıyoruz, ancak başbakanın sahip olduğu kredi ile değil, daha iyi bir anlaşma ile. Demek istediğim, bu herhangi bir İngiliz başbakanının İrlanda denizinin ortasındaki bir sınırı kabul edeceğini hayal etmenin ötesinde olacağını söyleyen aynı başbakan. Bu tam olarak yaratacağı şeydi,” dedi.

Qureshi, yeni anlaşmanın ülkeye ve insanlara yarar sağlamayacağını da belirtti. İngiltere hükümeti, oylamayı Pazartesi günü yeniden yapmak istiyor ya da geri çekilme anlaşması faturasını bu hafta başlarına kadar İngiltere parlamentosunun her iki odasından da geçirmeye çalışıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum