Yatırım yapmaya başla!

Yeni Brexit Anlaşması ile Boris Johnson, Cumartesi Günü Az Bir Farkla Yenilebilir

Analistler, Cumartesi günü oylanacak olan yeni Brexit anlaşmasının çok az bir farkla yenilebileceğini düşünüyorlar.
Yeni Brexit Anlaşması ile Boris Johnson, Cumartesi Günü Az Bir Farkla Yenilebilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson anlaşmasının, Avam Kamarası’nın Brexit anlaşmasını Cumartesi günü yapılacak ve tarihi gergin oylama olması beklentilerinin ötesinde destekleneceği konusunda ısrarcı görünüyor.

Eski Londra Belediye Başkanı olan Johnson, gecenin ilerleyen saatlerin yapılan görüşmelerin ve neredeyse üç yıllık gergin tartışmaların ardından Perşembe günü Avrupa Birliği ile taslak bir Brexit anlaşması üzerinde anlaştı.

Johnson şimdi İngiltere’nin milletvekillerinin çoğunluğunu bu taslağı onaylama konusunda ikna etmesi gerekiyor. Eğer etmezlerse yeni bir gecikme talep etmek zorunda kalacak.

Cumatesi günkü oylama, bir anlaşma yapılması veya anlaşılmaması durumunu belirleyecek anlardan sonuncusu olarak görülüyor. Aynı zamanda Brexit’in son teslim tarihinden önce anlaşmayı onaylaması için Johnson’ın Parlamento üyelerine ulaşması için son şans olacak.

Ancak parlamenter aritmetik, Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) desteğini almadan dünyanın en büyük ticaret bloğu ile anlaşma yapmayı kabul etmesinin ardından Johnson’ın gözünü korkuyor.

Johnson’ın hükümetine güven ve tedarik temelinde destek veren DUP, anlaşmayı desteklemeyeceğini söylemişti. Eurosia Group’un Avrupa Genel Müdürü Mujtaba Rahman, “Cumartesi günü Avam Kamarası’nda Başbakan Boris Johnson’ın Brexit anlaşmasına verilen oylamada ucu ucuna kaçıracağı bir yenilgi ana senaryomuz,” dedi.

Küçük Düşürücü Bir Yenilginin Gerçek Beklentisi

Küçük Düşürücü Bir Yenilginin Gerçek BeklentisiDiğer meseleler arasında DUP, Johnson’ın İngiltere’nin Kuzey İrlanda’ya giriş noktalarındaki gümrük kontrolleri konusunda AB’ye yaptığı imtiyazlarla ilgili anlaşma taslağına karşı çıkacağını söyledi.

Rahman, “İşler geçerli olduğunda DUP’un 10 milletvekili anlaşmasını desteklemeyi reddettiği için aşağılayıcı bir yenilgiye uğrama ihtimaliyle karşı karşıya,” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Johnson’ın kumar oynadığı söylenirken, DUP’un anlaşmayla muhalefetini bırakacağını, Cumartesi günkü oylamadan önce bunun olacağına dair bir işaret olmadığını da sözlerine ekledi.

Bunun nedeninin ise anlaşmanın Kuzey İrlanda Meclisi’nin eyaletin AB’nin düzenleyici ve gümrük yörüngesinde kalması gerekip gerekmediği konusunda İrlanda’nın sınırında olup olmayacağı konusunda dört yılda bir oy vermesi durumunda sendikaların vetoyu reddetmesi olduğunu söyledi.

DUP’tan destek alınmadığı takdirde, Johnson’ın geçen ay partiden çıkardığı 21 Muhafazakar milletvekilinin ve bazı muhalefetteki İşçi milletvekillerinin desteğine güvenmesi gerekecek.

Johnson’ın Şansı Var Ama Çok Zor!

Johnson'ın Şansı Var Ama Çok Zor!Berenberg Bankası’nın üst düzey ekonomisti Kallum Pickering, Perşembe günü yayımlanan bir araştırma notunda, “Johnson’ın şansı var, ancak daha da zor olacak,” dedi

Avam Kamarası’nda herkesin Cumartesi günü olağanüstü oturumda oy kullandığını varsaydığımız zaman, 7 Sinn Fein milletvekili olmayacak, konuşmacı ve üç milletvekili de oy kullanmayacak. Halen 287 oy verecen Muhafazakar milletvekili var ve Johnson’ın aralarındaki isyanı sınırlaması gerekecek.

Pickering, 283 kişinin Johnson’ın yeni Brexit anlaşmasını destekleyeceğini tahmin ediyor. Böylece başbakanın 37 kişiyi başka gruplardan kazanması gerekecek.

Pickering, “Başbakan anlaşmayı partiye geri getirdikleri esasına dayanarak son iki ay içinde parlamento partisinden attığı 21 milletvekiline güvenebilir. Ancak başbakan 16 oya daha ulaşmalı,” dedi.

Bu yılın başlarında Johnson’ın öncüsü Theresa May’in milletvekilleri için kendi Brexit anlaşmasını alması üzerine başbakanlığa toplam dokuz milletvekili destek verdi. Pickering, askıya alınan Muhafazakar Milletvekili Charlie Elphicke’nin bile Johnson’ın anlaşmasını desteklese bile ona çoğunluktan alt oy vereceğini tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum