Yatırım yapmaya başla!

BMW, Yeni Teknolojik Motorlarını Jaguar Land Rover’a Vermeye Hazırlanıyor!

Eskiden olduğu gibi Jaguar Land Rover grubu motorlar için yeniden BMW ile anlaştı. Ancak ikilinin yeni anlaşma kapsamı bu sefer biraz daha geniş!
BMW, Yeni Teknolojik Motorlarını Jaguar Land Rover’a Vermeye Hazırlanıyor!

Önceden de BMW’lerin dizel ve benzinli motorlarını kullanan Jaguar-Land Rover grubu, şimdi aralarında yeni bir anlaşama yapıyor. Çoğu Range Rover’ların kaputunun altında gördüğümüz dizel motorlar, Alman bir üniteydi. Yapılan bu ittifak, iki üretici için de yararlı olsa da JLR’nin hazır olan bir teknolojiden yararlanması, maliyetlerde ciddi tasarruf edeceği anlamına geliyor.

Olağan hazır bir şeyden yararlanmak her daim daha karlıdır. O yüzden dünya otomotiv firmaları birbirlerinin ortak platformlarından yararlanıyor. Ar-Ge kısmında bir üreticinin motor maliyetleri, bir hayli yüksektir. Geliştirilmesinde ilerleme kaydedilemeyen dizel motorların haricinde bu iki şirket, benzin ve hibrit noktalarında da buluşacak.

İki şirket, dizel ve benzinliler dışında elektrik motorlarında da ortaklıklarını genişletmeyi kabul ettiler.

Benzinli ve dizel motorlarda anlaşmaya varan JLR ve BMW, hibrit teknolojili üniteler de mutabakata vardıklarını bildirdiler. JLR modellerine motorlar altı ve dört silindir düzende gönderilecek.

Jaguar-Land Rover’ın bir süre sonra neden BMW’den ünite almayı kabul ettiği sorulduğunda; içten yanmalı motorlar üzerine çok fazla geliştirme yapmayacakları nedenine bağlı olarak, maliyetleri yüksek ölçüde düşürmek istedikleri şeklinde cevap alınmış. Bir şekilde kazan-kazandır mantığında süreç ilerletilmiş.

JLR’nin zor bir mali sıkıntı yaşaması, acil tasarruf alarmının çalınmasına neden olmuş.

BMW’nin de işine gelen bir anlaşma. Bavyeralı marka da böylelikle içten yanmalı motor satışıyla şirket hacmini genişletmiş olacak. JLR’ye döndüğümüzde Çin baskıları ve Brexit’ten çok etkilenen firma tesis durdurma ve strateji değişimleriyle zor dönemleri atlatmanın peşine düşmüştü.

2018 yılı ile 2019 arasındaki düşüş %11.6 gibi ciddi bir rakamdı. 4.2 Milyon Dolar zarar kaydedilmişti. O yüzden BMW’den motor alması kendi üretmesinden daha ucuza gelecek ve aradaki açığı kapatmaya çalışacak.

Öte yandan resmi olarak açıklanmasa da BMW’nin genel Gen 5 Drive Unit olarak geçen şanzıman, elektik motor ve elektronik aksamlar, gelecekte Jaguar Land Rover araçlarının temelini oluşturacağı söylendi.

Alman ve İngiliz şirketler arasında geçen motor alış verişine dair ayrıntılar şimdilik bu kadar. Haziran ayında alınan bu kararın detayları çıkmış olsa da henüz resmi imzalar atılmadı. Detaylar geldikçe de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum