Yatırım yapmaya başla!

Yeni Bir Tarife Turu Çin için Ekonomik Şok Dalgalar Anlamına Gelebilir

Yayınlanan son raporlara göre; Trump yönetiminden gelecek yeni bir tarifeler turu, Çin için ekonomik şok dalgalar anlamına gelebilir. Detaylar şöyle;
Yeni Bir Tarife Turu Çin için Ekonomik Şok Dalgalar Anlamına Gelebilir

En önemli teknoloji ürünleri devam eden ticaret savaşının geriliminden şimdiye kadar kaçmayı başardı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, ülkesine giden Çin ithalatının tamamına tarifeler getirmeye kalkışırsa, bunun sektöre sert bir şekilde vuracağı belirtildi.

IHS Markit’te Asya Pasifik Baş ekonomisti olan Rajiv Bismas, Trump’ın bir sonraki tarife turunun cep telefonları, akıllı saatler ve diğer giyilebilir teknoloji ürünlerini hedef alabileceğini söyledi. ANZ’nin Büyük Çin Baş Ekonomisti olan Raymond Yeung da cep telefonlarının yanında diğer tüketici ürünlerine işaret etti.

Biswas ilgili açıklamasında; ABD yönetiminin Çin’e 267 milyar dolarlık üçüncü tarife turu getirmesinin bunun Çin ihracatçıları için ekonomik şok dalgalarını artıracağını belirtti.

IHS Markit’te Asya Pasifik Baş ekonomisti olan Rajiv Bismas Tarife Yorumu Bu noktada; Apple’ın Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin tarifeleri şirkete zarar verecek şeklindeki duyurusu hatırlatıldı. Keza Apple tarifelerin Apple Watch’lar ile AirPods’ların yanı sıra daha bir dizi ürünü etkileyeceğini dile getirmişti. Fakat bu hafta başlayan tarifelere göre Apple ürünlerinin şimdiye kadar vergilerden ayrıldığı ortaya çıktı.

JP Morgan’da kıdemli bir Çin ekonomisti olan Carol Liao ise hedef alınacak bir başka sektörün otomobiller olabileceğini söyledi.

Hedef Alınacak Sektörlerden Biri de OtomotivANZ ekonomisti Raymond Yeung tehlikede olan söz konusu tüketici ürünlerinin, Çin’in ABD’ye ihraç ettiği % 45’lik alanı kapsadığını, otomobillerinse % 4 civarında seyrettiğini kaydetti. Biswas’a göre bir sonraki tarife turunun, Çin’de ihracat için üretim yapan çokuluslu şirketlerin yanında küresel tedarik zincirinin bir parçası olan Çin’in küçük ve orta ölçekli şirketlerini etkileyeceğini söyledi.

Zaten Trump’ın Temmuz’da getirdiği % 25’lik artışla otomobil üreticilerinin sıcaklığı şimdiden hissettikleri hatırlatıldı.

Trump Çin'in Otomobil Sektörünü mü Hedef AlıyorÖrneğin; Ford Motors’un Kuzey Amerika Başkanı Kumar Galhotra, “Çin’den ithal edilen otomobillere ABD’nin yüzde 25 gümrük vergisi uygulaması bizim için çok zor bir ticari durum. Bu yüzden kaynakları başka yerlere dağıtmayı seçiyoruz,” demiş, yeni Çin yapımı Focus Active modelini ABD’ye satmaktan vazgeçmişti. Volvo da XC60 modelinin üretimini Çin’den İsveç’e taşımıştı. Bu arada General Motors da yine Çin’de yapılan Buick Envision modeli için bir muafiyet talep etmişti.

Hal böyleyken, Trump’ın Çin’in herhangi bir misilleme eylemi durumunda ABD’nin 267 milyar dolarlık üçüncü aşamaya geçeceğini duyurması piyasaları endişelendiriyor. JP Morgan’ın son raporu da ABD tüm Çin ithalatlarına tarifeler uygulasa bile Çin üzerindeki ekonomik etkinin hala yönetilebilir olacağını öngörüyor.

Ancak artan işsizliğin de sonuçlar arasında yer alabileceği belirtiliyor. Bankacılık devinin tahminine göre; Çin bir sonraki tura herhangi bir karşılık vermezse bu ülkede 3 milyon kişinin iş kaybına yol açabilir. Öte yandan Çin’in misilleme yapması durumunda iş kaybı 700 bin iş kaybına düşebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum