Yatırım yapmaya başla!

2018 Yeni Audi SQ5 SUV: Q Serilerinin En Hızlı İkinci Üyesi Geldi!

Audi, SQ7 modelinden sonra ikinci silahı SQ5'i yollara çıkardı. SQ5'e yüklenen agresif güçler ile özellikle kalkış değerleri inanılmaz! Yeni yüzüyle karşımıza çıkan Yeni SQ5'i gelin beraber inceleyelim.
2018 Yeni Audi SQ5 SUV: Q Serilerinin En Hızlı İkinci Üyesi Geldi!

Alman temsilcisi Audi‘nin süper atakları 2007 yılı ile başlamıştı. B8 kasa A4 modellerinin çarpıcı güzelliği ile yeni marka yüzünün oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Audi, SUV atağına ise 2005 yılında tanıtımı yaptığı ve 2006 yılında üretim bantlarına aldığı yolların en spor SUV’u diyebileceğimiz Q7‘ler ile tanıştırmıştı. İşte bu saatten sonra SUV üretiminde adeta uçuşa geçen Audi, Q5 SUV modeli ile bizleri tanıştırmıştı. Audi, kararlı ve kimin ne istediğini bilen profesyonel bir gözle bakarak, SUV Serilerini sırasıyla çıkarmıştır.

Yetmezmiş gibi birde bunların spor araba performanslarını gölgede bırakacak güç versiyonlarını üretmektedir. Sizler için önceden hazırladığımız ABT’nin modifiye ettiği SQ7 modeline buradan bakabilirsiniz. Şimdi sıra, yenilenen Q5‘in kürkleyen versiyonuna geldi! Audi Q7’den sonra Q5’i de ihmal etmeyerek 2017 Yeni SQ5 Serilerini yollara çıkardı. Tarzı ve duruşu ile kalp ritmini artıran bu yeni seri SUV, oluşturduğu sarsıcı güçlerle kendine hayran bırakacaktır.

Bu aracın ilk önce Audi’nin hız delisi sedanları S4 ve S5 üzerinden gelişimleri yapılmıştır. Hatta markanın amiral güçlüsü S8‘e baya bir danışılmış desem de olur! SQ5’in üretmiş olduğu değişken güçler, bir dizelin ne kadar performanslı çalıştırılabileceğini de göstermiş olacaktır. Adlarının başına “S” harfinin gelmesiyle karakter değişimine uğrayan Q5’ler, iç kısım özellikleri ve dizaynlarında da farklılıklar göstermektedir. Şimdi, sizleri daha fazla bekletmeden bu hızlı SUV‘un detaylı incelemesine geçelim.

İşte yeni güç temsilcisi Audi SQ5 Quattro:

Yeni Audi SQ5 Quattro Karoser Yapısı

Yeni Audi SQ5 Quattro Karoser YapısıAudi‘nin farklı bir çok modelinde gördüğümüz ve özellikle yeni Q7’ye verilen tasarımları Q5 ile SQ5 Serilerinde de görüyoruz.

SQ5 Ön Görünümü

SQ5 Ön GörünümüDeminde dediğimiz gibi Q5’e  Q7’nin bakışları verilmiş. 2017 Yeni Q5‘in değiştirilen duruş stilinden haliyle SQ5’de yararlanmış. Far yapılarının 3 kısımlı Led aydınlatmalar ile değiştirilip, kaput kısmından itibaren daha keskin grafikler yüklendiğini görüyoruz.

Yeni SQ5 Izgara Yapısı:

Yeni SQ5 Izgara YapısıFar yapılarının tamamen değiştirilip eskisine göre daha havalı olmasından sonra, ızgara yapısıda komple baştan yapılmış. Eski SQ5’in oval olan dikine krom çubuklu yapısı çöpe atılıp, yerine yeni nesil ızgara takıldığını görüyoruz. Bu ızgara yapısı daha köşeli ve etrafını çevreleyen çerçevesi daha kalın ve mat formlarda yapılmış.

SQ5 Yan Görünümü

SQ5 Yan GörünümüDeğişen karoser yapısı ile profilinde bazı unsurlarında farklılığa gidilmiş. Özellikle ilk dikkatimi çamurluk yapısı çekiyor. Audi’nin gelenek haline getirdiği farklı renk dikiz aynaları da güzel duruyor. Tabi çamurluklardaki uyarıcı olarak yapıştırılan V6 T bilgisinide unutmayalım!

SQ5 Jant Yapısı:

SQ5 Jant YapısıGeniş çamurlukları dolduracak düzeyde verilen jant yapısı olduğunu görüyoruz. Quattro’nun ve kaput altındaki güçlerin aktarımı 255 40R Pirelli P Zero 21 inç 5 kollu lastiklere aktarılıyor.

SQ5 Arka Görünümü

SQ5 Arka Görünümü2017 Q5‘lerin kasa tazelemesiyle beraber arka kısımda da değişimlere gidilmiş. Bagaj yapısının ve far kısmında ayrı duruş verilen grafiklerin tüm Audi modellerine de verildiğini göreceksiniz. Yani SQ5’de bir nevi küçük Q7 olmuş.

Yeni SQ5 Arka Tampon Yapısı:

Yeni SQ5 Arka Tampon YapısıEski zamanlardaki abartılı egzoz çıkışlarının silinip, yerlerine tampona gömülü ve estetik yapıda çıkışlar olduğunu görüyoruz. SQ5’in her ne kadar egzozun olması gereken kısmı tam olarak anlayamasakta, gördüğümüz 4 çıkışlı bir sistem olduğu!

Yeni Audi SQ5 Kokpit Yapısı

Yeni Audi SQ5 Kokpit YapısıSQ5 gibi hız versiyonlarında üreticiler, kokpitin dizaynı ve ne konulduğuna da önem vermektedir. Sonuçta bu araçlar standart serilerine göre daha hızlı olacağı için konfor öğeleri ve kullanılacak malzemelerde ona göre olmak zorundadır!

Yeni SQ5 İç Yapısı

Yeni SQ5 İç YapısıSQ5’in dikkatten fazlasını çeken Virtual Cockpiti, diğer serilerde olduğu gibi teknolojik ve dijital. Aslında bu kokpit yapısıda şehirlerin yetenekli 4×4’ü A4 Allroad Quattro ile aynı. Eski Q5 Serilerine göre yeni SQ5’de mesafe ölçülerinde de değişim görüyoruz. 2018 SQ5’de bacak mesafesine fazladan 1.5 cm‘lik ilave yapılmış. Uzayan dingil mesafesi ile kargo bölümüde genişlikten nasibini almış.

Yeni SQ5 Quattro Sistemi

Audi’nin simgesi ve üstün 4 çekeri Quattro‘da biraz revize edilmiş. Aldığımız bilgilere göre verim artırımına gidilerek, tamamen değişkenli tork artırımı Ultra sistemi ve elektrohidrolik debriyaj ile tork zamanlaması diferansiyel ile birleştirilmiş. Yani 40/60 güç dağılımları torkun %100 sağ veya sol tekerlere aktarımlarının en iyi seviyeye getirildiğini anlıyoruz. Bunların dışında dinamik, konfor ve off road gibi farklı sürüş modları eklenmiş. SQ5’in yenilenme sürecine baktığımızda elektronik aksamlara ne denli yatırım yapıldığını anlıyoruz.

2018 Yeni Mini Clubman All4 Scrambler Modeli için Tıklayın.

Audi, yürüyen aksam gelişimini burada bırakmayarak, süspansiyonunda elden geçirilmesini istemiş. Süspansiyon kısmında uyarlanabilir havalı süspansiyon sistemi ile özellikle off road modunda çok işe yaracaktır. SQ5’in MLB Evo platformunda temeli çelik ve alüminyuma dayanan bir yapıda inşası yapıldığınıda ayrıca ekleyelim.

Audi SQ5 Güçlü TFSI ve TDI Üniteleri

Audi SQ5 Güçlü TFSI ve TDI ÜniteleriAudi, SQ5 için hem benzinli hem de dizel ünite düşünmüş. Benzinli ünite olarak 3.0 litre hacimli TFSI‘lar görev almış. Bu ünite sağlam bir 354 beygir güç ve 470 nm tork sağlıyor. Eskisine göre daha iyi sonuçlar veren SQ5, 5.3 saniyede hızlanma ve sınırlı 250 km/h maksimum sürat değeri vermektedir. V6 silidir adedi ve düzenine sahip motor ünitesi aynı düzende dizel motora aktarılmış.

Yeni SQ5 Motor Ünitesi

Yeni SQ5 Motor ÜnitesiSQ5’in dizel versiyonu da 3.0L hacme sahip. TDI Plus olarak çıkartılan bu seri, 340 beygir güç üretiyor. Yalnız, dizelin tork avantajı ile neredeyse benzinli ünitenin 2 katına yakın tork değeri sunuyor. 700 nm ivme değeri sunan SQ5, 5.1 saniye hızlanma değeri ile benzinliden daha iyi bir sonuç veriyor. BiTurbo olayının, çıkan sonuçlara ne kadar katkısı olduğunu da en net şekliyle görmüş olduk.

Baştan çıkarıcı tasarımı ile bir Audi modeli daha beğenimizi kazandı. Gördüğümüz gibi SUV’lara verilen güçler artık şaşırtmıyor. SQ7’den alışık olduğumuz beygir güçleri, Bentley Benteyga ile devam ederek, aralarındaki hız savaşlarını seyretmiştik. SQ5’in yapısına baktığımızda artık şunu daha iyi anladım; insanlar neden sedan araç alsın?

Günümüz SUV’ları eksiksiz her türlü ihtiyacı fazlasıyla karşılamaktadır. Otoban performanları artık kusursuz olan, hafif arazide off road veya engel aşmalarda SUV’ların işlevi süphesiz daha avantajlı. Peki detaylı incelemesini yaptığımız Audi SQ5 hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum