Yatırım yapmaya başla!

Audi’nin Küçük Sınıf Elektriklisi AL:ME’nin Detayları Geldi

Audi, e-Tron SUV ve GT'nin ardından daha küçük boyutlarda otonom özellikli EV konseptini ortaya çıkardı.
Audi’nin Küçük Sınıf Elektriklisi AL:ME’nin Detayları Geldi

Melez kısmı atlayarak araçlarını tamamı elektrikli olarak düşünen Audi, ilk e-Tron SUV‘dan sonra farklı sınıflara aynı sistemi kurmaya başladı. Fosil yakıtın hızla atıldığı dönemlerde Alman marka için de yüksek oranda TDI’dan vazgeçeceği gözüküyor. Ortalama olarak 2025 yılında sınıflarının elektriklenmesi ön görülen Audi araçların birisi de bu konsept. Ait olduğu grupla da paylaşılan yeni aktarım organları, uzun menzilleri vadediyor.

AL:ME konsept adıyla gelen EV Audi, kompakt sınıflarda değerlendirilecek. Gelişen teknolojiye odaklı olarak model, hızların ayarlanabildiği farklı sürüş modlarına sahip olacak. AL:ME’nin uzunluk ölçülerine de A3’ten daha küçük olduğuna rastlayacaksınız. İşte detaylar…

Audi’nin vermek istediği mesaja bakılırsa AL:ME, eşsiz bir far tasarımını gösterecek.

Tasarım olarak görüntüler güzel ve tanımına uyan bir duruş sergiliyor. Şehir içi modellerin Audi’deki ilk serisi, mavi ile süslenmiş, teknoloji barındıran aydınlatma sistemlerine sahip. Kapalı bir kutu gibi duran ön bölüm, EV olduğunu başından belli ediyor. AL:ME, sahibinin marka yüzünün dışarısına çıkmamaya dikkat etmiş.

Havalandırmayla beslenen kaput tipinin devamında metal yerini, cam bileşene bırakmış.

Oval olarak çıkılan ön cam, hiç kesilmeden tavan bölümü de bu şekilde yapılmış. Dış görünümle birlikte kokpitin ferahlık seviyesi için önemli olacağını düşünüyoruz. Q4 e-Tron’dan çok farklı bir şekilde karşımıza çıkan AL:ME, geleneksel dikiz aynalarını bıraktığını görmekteyiz. Şu var ki abisi e-Tron SUV, kameralı dikiz aynayı kendisinden başlatmıştı. Standart olarak ilk kim derseniz de Toyota, Lexus LS’de bunu gerçekleştirmişti.

Küçük gövdeden büyük dünyaların arabası olacak!

Uzunluğu 4.3 m, genişliği 1.9 m, yüksekliği 1.52 m ve 2.77m’lik bir dingil mesafesiyle yollara çıkacak. Alman tasarımcıların dikkatlice yaptıkları çizim sonrasında AL:ME’nin yapısal gidişatının neden böyle olduğu, iç mekanda maksimum derecede geniş alan bırakılmak için olduğunu anlıyoruz.

İç görsellerden bizlere neyin anlatılmak istediğini kolaylıkla çözebiliyoruz.

Bol yıldızlı bir otel odası kadar zengin duran AL:ME’nin kabininde, dijital ekranların bağlı olduğu, rahat koltuklu ve servis hizmetli bir görüntü verdiği ortada. Bazı markaların otonom sunumlarında bu kısımları seviye 5 özerk sürüş seviyesinde görürdük. Audi, çizimlere direksiyon ve pedalları da eklemiş. Bu da demek oluyor ki gerçekçiliği daha yakın olan otonom seviye 4 ile sürüşler verilmek istenecek. Haliyle, çalışması ve oluşturulması biraz zaman alacak 4. seviye otomatik sürüş için kural gereği bir şoför yardımcısı olacak.

Alman üretici 65 kWh pillerle beslediği elektrik motorları, şehir içindeki hızına göre ayarlanabilecek.

Temeli elektrikli şehir modeli olan AL:ME’yi 20 km ile 70 km/h saatleri arasında yavaş sürüş moduyla ilerlemesini gerçekleştirecek. Devamında hızlanma ve en yüksek hızlar için de ayrı modların olacağı aktarıldı.

e-Tron rozetliyle Şangay Fuarı’na gelecek Audi AL:ME, 2020 yılı ortalarına yetiştirilmeye çalışılacak. e-Tron GT ile Porsche Taycan rekabet ortamında bu yeni konsept C segment rakiplerine bol özellikli şekilde karşılık verecek…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum