Yatırım yapmaya başla!

Yeni Bir Aşamaya Giren Faiz Oranları, Olası Ticaret Anlaşmasıyla İvmeleniyor

Faiz oranları, aniden yeni bir aşamaya girdi. Ayrıca olası bir ticaret anlaşması sayesinde daha da yükseliyorlar.
Yeni Bir Aşamaya Giren Faiz Oranları, Olası Ticaret Anlaşmasıyla İvmeleniyor

Olası bir ticaret anlaşması yaklaşırken, yatırımcılar durgunluktan daha az korkmaya başladı ve faiz oranları yeni bir trende işaret ediyor. Tahvil faizleri, geçen hafta FED toplantısından bu yana önemli ölçüde arttı. Ancak ABD ve Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasına yönelik haberlerle son zamanlarda daha da yükselmişti.

Bir ticaret savaşının en büyük korkuları arttıkça, Mart ayından bu yana en geniş seviyesinde olan verim eğrisinde kademeli bir yükseliş yaşandı.

National Alliance’tan Andrew Brenner, “Washington’da pazarları etkileyen tek şey ve ticari olan tek şey. Brexit, suistimal, bütçe açığı, bütçe eksikliği; bunların hiçbiri bu noktada piyasayı etkilemiyor. Hızınıza ne kadar hızlı döndüğünüz ve eğrinin ne kadar hızlı düştüğü trendin değiştiğini söylüyor. Faiz oranlarında daha yüksek bir trend izliyoruz,” dedi.

Tahvil getirisi, iyimserlikle Salı günü tüm dünyada yükseldi ve Başkan Donald Trump ile Başkan Xi Jinping arasında bir anlaşmaya varılacak. Bu küresel ekonomiye yardımcı olacak.

Sonuç olarak ABD’nin 10 yıllık notu, dün sabah yüzde 1,79 seviyelerindeyken, umut verici ticaret haberlerinin gelmesiyle birlikte yüzde 1,86 ile en yüksek seviyesi arasındaydı. Ayrıca hizmet sektöründe beklenenden daha iyi veriler elde edilmesi bekleniyor.

FED, Trump ve Tweetlerin Etkisi

FED, Trump ve Tweetlerin EtkisiWells Fargo’daki oran stratejisinin direktörü olan Michael Schumacher, “31 Temmuz günü, FED o öğleden sonra rahatladı ve 10 yıl 2,01’de kapandı. Ertesi akşam Trump, Çin ile ilgili daha fazla tarife konusundaki tweetlerini reddetti,” ifadelerini kullandı. Daha sonra ise 10 yıllıklar 3 Eylül’de yüzde 1,429 gibi düşük bir verime geriledi.

Schumacher, “Nihai hareket yaklaşık 60 baz puandı. Bunun çoğunun çözülmediğini düşünüyoruz. Ticaret durumunu çözülmüş olarak söyleyemezsiniz, ancak iyileşmiş gibi görünüyor,” dedi. Ayrıca 10 yıllıkların yıl sonuna kadar 15 temel nokta daha hareket edebileceğini ifade etti.

Stratejistler, çoğunlukla fiyatların tersine çevrildiği verimlerde daha yüksek bir artış beklemiyorlar. Bunun yerine faiz oranlarının yazın başlarındakinden daha yüksek seviyelere ulaşmasını ve ticaret görüşmeleri birbirinden ayrılmadığı sürece gelecek yıl daha da yükselmesini bekliyorlar.

Piyasa, bugün faiz oranlarını düşüren ancak şu an için politika hareketlerini duraklattığını da işaret eden FED’e yanıt veriyor. Başlangıçta piyasa FED’i test etti ve oranlar düşerken, yatırımcıların FED’in politika hatası yaptığını düşündüğü sinyalleri verdi.

Morgan Stanley Investment Management’ta portföy yöneticisi olan Jim Caron, “Bunun çoğunun muhtemelen yapılacak olan ticaret anlaşmasında iyimserlik olduğunu düşünüyorum. Sanırım bazı üretim verileri dönüyor. Ekonominin bazı döngüsel bölümlerinin geri dönmeye bağladığına dair erken belirtiler var. Bu durumda, henüz tam olarak uygun bir fiyat almadık,” dedi.

Yüzde 2 Üstündeki Beklentiler

Yüzde 2 Üstündeki Beklentiler10 yıllık verim, Ocak ayında yüzde 2,80 civarında değerleniyordu ve Eylül ayında düşük seviyelere geriledi. 10 yıllıklar ev ipotek oranları da dahil olmak üzere bir dizi işletme ve tüketici kredisini etkileyen bir referans olması nedeniyle önemlidir.

Caron, “Bu sadece oran seviyesinin sıfırlanması. Yüzde 2 makul görünüyor. 2,15 bölgesine doğru geçebilir miyiz? Kesinlikle. Bu tarifelerin bazılarını çözmekten bahsediyorsun. Yani tarifeler olmadığında getirilerin nerede olduğunu anlayın. Temmuz ayı başlarında 10 yıllıklara bakarsanız yüzde 2,05 ve 2,06 civarındaydı. Bu, Trump ve Xi’nin oturup konuştuklarından sonraydı. Bu seviyelere geri dönersek, benim için şaşırtıcı olmazdı,” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki iyileşme, Cuma günü beklenenden daha iyi gelen Ekim ayı iş raporunun General Motors grevinde bile sağlam bir kazanım göstermesinden sonra açıkça bir etken oldu.

ISM servis verileri, Salı günü beklenenden daha iyi ve yeni siparişlerde artış gösterdi. Bu, halihazırda ticaret manşetlerinde ilerlemekte olan getirileri artırdı. Geçen hafta PMI üretim verileri genişlemeye devam etti ve ISM üretimi Eylül ayında da daralma göstermesine rağmen iyileşmeye yöneldi.

Kısa uç oranlar ve uzun uçtakiler arasındaki farkı yansıtan tahvil artıları da verim eğrisini izliyor. Yaz aylarında tersine çevrilen verim eğrisi hızlandı. 3 aydan 10 yıla kadar yayılma, Mart ayından bu yana en dik olanıdır ve 2 yıldan 10 yıla kadar, FED toplantısından önceki 16 temel puanın oldukça üzerinde olacak şekilde yaklaşık 23 temel puandı.

Eğri ters çevrilmişti, bu da kısa süreli menkul kıymetlerin daha uzun süreli menkul kıymetlerden daha fazla verim sağladığını gösteriyor. Bu devam ederse durgunluğu işaret eden bir durumdur.

Eğri, bir ticaret anlaşması için beklentiler kasvetliyken tersine döndü. Ancak Beyaz Saray ve Çin’in bir anlaşmaya doğru ilerledikleri konusunda olumlu işaretler görüldü. Pazartesi ve Salı günü yayımlanan habere göre; Çin, herhangi bir anlaşmanın imzalanabilmesi için mevcut bazı tarifelerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Bu, hem Trump yönetimi için olası yeni bir engellemesi olarak tarifelerin kalkmasını isteyen pazarları teşvik etti hem de endişe verici oldu. Birinci aşama olarak adlandırılan anlaşma, kabul edilmesi halinde Aralık ayında yürürlüğe girecek olan tarifelerin askıya alınmasını da içeriyor.

Yıl Sonu Ticareti Olgusu

Yıl Sonu Ticareti OlgusuCaron, tahvil getirilerinde büyük bir hareket beklemiyor, ancak yatırımcıların kazancı kilitlemek istediği yıl sonu ticareti olgusu nedeniyle hareketin abartılabileceğini söylüyor. 10 yıllıkların bu yıl özellikle çekici olduğunu ve veriminin artması durumunda bazı yatırımcıların satışlarını artırabileceğini, daha yüksek verim elde edeceğini ifade ediyor.

Schumacher ise bir ticaret anlaşmasının bazı yatırımcıları normal yıl sonu işlemlerinden daha erken bir seviyeye çekebilecek katalizör olabileceğini de belirtti.

Schumacher, “Bu, yıl sonu ticaretinin başlangıcı olabilir ve Trump ile Xi biraz daha yakıt alabilir. Bu, yıl sonu ticaretini gerçekten hızlandırabilir. Bu işlemler, yıl boyunca insanları dengede tutan bir katalizör,” dedi.

Ekonomik veriler güçlenirse verimdeki yükseliş devam edebilir. Ancak ticaret görüşmelerindeki bir başarısızlık onları daha düşük seviyelere çekecektir.

National Alliance’tan Andrew Brenner, “2,18 oranı, 200 günlük hareketli ortalama civarındadır ve yıl sonundan önce ne olduğundan emin değilim. Sanırım 10 yıllıklar yüzde 2,5’lik oranların aşağısında olacaklar,” dedi.

Hükümet ihalelerine göre; 10 yıllıklar Çarşamba öğleden sonra geldi ve Brenner yüksek verimin Japon alıcıların ilgisini çekebileceğine dair spekülasyonlar olduğunu söyledi.

Şimdilik, stratejistler verimde düzenli bir artış görüyorlar. Hepsinin ticarete bağlı olduğunu söyleyen Schumacher, ticaretin gelişmesinin ABD’nin daha fazla tarife tehdidinde bulunmaması ve bazı tarifeleri kaldırması ile mümkün olacağını belirtti. Bu durumda da piyasa görünümünün değişeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum