Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Apple Servisleri Analistler Tarafından Nasıl Karşılandı?

Apple dün akşam düzenlediği etkinlikle yeni servislerini ve ürünlerini tanıttı. Bugün ise analistler, bunların şirkete nasıl yansıyacağını yorumladılar.
Yeni Apple Servisleri Analistler Tarafından Nasıl Karşılandı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple dün akşam düzenlediği etkinliğinde bir dizi yeni ürün ve servisini tanıttı. News Plus, Apple Card, Apple Arcade ve Apple TV Plus isimli ürünlerinin tanıtımını yapan şirkete yatırımcıların ilk tepkisi olumsuz yönde oldu. Tanıtımın ardından şirketin hisseleri günü yüzde 2,31 oranında kayıpla sonlandırdı.

Şirket yeni servislerini tanıttıktan sonra hisse senetleri 186,60 dolara kadar geriledi. Daha sonra bir miktar toparlandı; ama kapanışta hisseler yüzde 2,31 oranında kayıpla 188,74 doları gördü. Gün içi en yüksek seviyesi ise 191,98 dolar oldu.

Yeni Apple Servisleri Ne İşe Yarıyor?

Yeni Apple Servisleri Ne İşe Yarıyor?Şirketin tanıttığı servislerin ardından düşüş yaşaması, ister istemez servislerin gereksiz olduğu düşüncesini ortaya çıkardı. Aynı zamanda yüksek fiyatlı ürün ve servislere sahip olması da olumsuz bir etki olarak biliniyor.

Şirketin dün akşam tanıttığı yeni servislerden birisi Apple TV ile ilgili. Apple TV Plus ismiyle piyasaya sürülecek yeni üründe, Apple TV Channels, Amazon, Hulu, HBO, CBS, Starz ve Showtime gibi kuruluşların içerikleri bulunacak. Mayıs’ta devreye girmesi beklenen hizmette, reklam bulunmayacak ve ücret detayları henüz paylaşılması.

Apple News Plus uygulaması ise The New Yorker, Esquire, National Geographic, Men’s Health ve Vogue gibi 300’den fazla dergi için destek verecek. Kullanıcılar aylık 9,90 dolardan tüm içeriğe erişebilecek. ABD ve Kanada’da uygulamaya giren servis, Eylül itibarıyla Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmaya başlayacak.

Apple Arcade, reklam içermeyen ve Apple’a özel oyunlara tek bir yerden erişim imkanı sağlayan bir platform olarak tanıtıldı. Uygulamaya özel olarak 100 yeni oyun tasarlanırken, ücreti henüz belli değil. Eylül itibarıyla tüm ülkelerde hizmete girecek.

Apple Card ise Goldman Sachs ortaklığı ile yaratılan bir kredi kartı. Üyelik ücreti bulunmuyor ve Wallet uygulaması üzerinden yönetiliyor. Yapılan alışverişlerde ödül puan sistemi kullanılacak ve Apple Pay kabul edilen her yerde geçerli olacak. Kartın, titanyum kaplı fiziki versiyonu da olacak ve yine Wallet uygulaması ile yönetilecek.

Goldman Sachs – “Servisler Beklediğimizden Farklı”

Goldman Sachs - "Servisler Beklediğimizden Farklı"Tanıtımın ardından ilk yorum yapan şirketlerden birisi Goldman Sachs oldu. Apple servislerinin beklediklerinden önemli ölçüde farklı olduğunu dile getiren banka, Apple TV+ servisinin fiyat bilgisi olmadan sadece önizlemesinin yapıldığını söyledi. Aynı şekilde Arcade oyun abonelik hizmetinin de ön izlemesini yaptığını belirtti.

Banka, “Açıklanan haber servisi beklediğimiz gibiydi ve anında ulaşılabilen tek hizmet oldu,” dedi. Apple’ın kullanıcıların şimdi kaydolmasını sağlayacak bir ürün sunmadığını vurguladı. Goldman Sachs, açıklanan servislerin şu an için maddi bir etkisi görünmediğini dile getirdi ve fiyatlamalarla servis detaylarının gelmesini bekleyeceklerini belirtti.

Banka, Apple’ın Servisler hattında, 2018 toplam servis gelirinin %51’ini ve servisler brüt karının %70’ini oluşturan App Store komisyonları ve trafik edinme maliyetlerinin hakim olduğunu söyledi. Bu görüşünü “Diğer hizmetlerden hesaplanan küçük etkilerle odağın bu olay sonrası, yavaşlayan iPhone işine geri dönmesini bekliyoruz,” ifadeleriyle destekledi.

Oppenheimer – “Kullanıcıların Apple’ın Ekosistemine Daha Fazla Yatırım Yapmalarını Sağlayabilir”

Oppenheimer - "Kullanıcıların Apple'ın Ekosistemine Daha Fazla Yatırım Yapmalarını Sağlayabilir"Oppenheimer analisti olan Andrew Uerkwitz, yeni servislerin sektördeki niş sorunları nispeten çözebileceğini ifade etti. Buna ek olarak, iOS kullanıcılarının Apple’ın ekosistemine daha fazla yatırım yapmalarını isteyeceklerini düşündüğünden bahsetti. Apple TV Plus fiyatının ise en büyük cevaplanmamış sorulardan biri olduğunu belirtti.

Uerkwitz, “İlk bakışta, yeni abonelik hizmetleri, piyasadaki mevcut tekliflere benzer modellerde medya içeriğini bir araya getirmeyi hedefliyor,” ifadelerini kullandı. Apple’ın; gezinmesi kolay kullanıcı arayüzüne, daha iyi gizlilik koruması ve güvenliğine, içeriğin insani kullanımı ile farklılaştığına dikkat çektiğini de söyledi.

Yeni servislerin tanıtımında kişiselleştirmeye, cihaz üzerinden servislerin kullanımına ve ücretsiz aile paylaşımına odaklanıldığına değinen analist, “Genel olarak, öyle görünüyor ki yeni hizmetleri medya işindeki göreceli olarak niş sorunlar için daha iyi çözümler sunuyor,” ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley – “Servislerle Geliri ve Karlılığı Artırma Stratejisi Örtüşüyor”

Morgan Stanley - "Servislerle Geliri ve Karlılığı Artırma Stratejisi Örtüşüyor"Büyük resme odaklanan Morgan Stanley “Bu strateji, cihazların değil, servislerin önümüzdeki 5 yıl boyunca Apple gelirinin ve karlılık artışının anahtarını elinde tuttuğu tezi ile örtüşüyor,” dedi.

Buna karşın fiyatlandırma ve zamanlama konusundaki özelliklerin eksikliğinin tanıtımda hissediliğini söylüyor. “Tahminleri artırmamıza engel” ifadesini kullanan Morgan Stanley, hala Apple’ın zaman için donanım/hizmet ve/veya çoklu hizmetleri bir araya getirme ihtimalinin yüksek olduğuna inandıklarını söyledi.

Banka, 2018 yılının Eylül ayında yaptıkları analize bağlı kaldıklarını belirtirken, 2025 yılına kadar medya gelirlerinin 22 ila 37 milyar dolar seviyelerine yükselebileceğini, yeni servislerle ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Tahminlerini değiştirmeyen banka, Donanım ve Servis alanında son 2 ayda yeniden puanlama yakaladıklarını ve hedef fiyatı 197 dolardan 220 dolara yükselttiklerini belirtti.

Bank of America – “Etkinliğin Mart’ta Olması Şaşırtıcı”

Bank of America - "Etkinliğin Mart'ta Olması Şaşırtıcı"Servislerden bazılarının sonbahara kadar kullanılmayacağını belirten Bank of America, Apple’ın etkinlik için Mart ayını seçmesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Banka, Apple Arcade ve TV Plus için çıkış tarihi ile fiyat açıklanmadığına dikkat çekerken potansiyel olarak hala fiyatlandırma anlaşmalarına çalıştığını dile getirdi. Fiyatlandırma ve olası hizmetlerin bir araya gelmesinin, büyük ölçüde kabul oranını belirleyecek unsur olduğunu belirtti.

Piper Jaffray – “Cihaz Yerine Servis Almaya Zorluyor”

Piper Jaffray - "Cihaz Yerine Servis Almaya Zorluyor"ABD’li yatırım bankası Piper Jaffray, Apple’ın yeni cihazları almak istemeyen kullanıcıları kontrol edememesi nedeniyle daha fazla yüksek marjlı hizmetler ile gelirini artırmaya odaklandığını belirtti.

Banka, “Apple, kullanıcı/cihaz başına daha fazla hizmet sunarak aktif cihazların hepsinden maksimum yararlanmanın yollarını arıyoruz,” dedi. Tanıtılan servislerin de tamamen buna yönelik olduğunu ifade etti.

Aktif kurulu cihaz başına son 12 aylık servis gelirinin, 2018 yılında yıllık %19 büyüdüğünü tahmin eden banka, “Apple, bu metrikte yıllarca güçlü bir büyüme sağlamak için yeni hizmetler üzerinde çalışıyor,” dedi. Hedef fiyatı ise 187 dolardan 201 dolara yükseltti.

JP Morgan – “Genişlik Var, Derinlik Yok”

JP Morgan - "Genişlik Var, Derinlik Yok"JP Morgan, “Apple dünkü etkinliğinde servis sunumuna odaklandı ve yatırımcıların beklediğinden daha fazla genişlik sundu. Ancak aynı zamanda yatırımcıların her kategoriyi başarı için konumlandırmayı görmek isteyecekleri derinliği sunmakta başarısız oldu,” dedi.

Banka, Apple TV Plus ile rakipleriyle etkili bir şekilde rekabet etme konusunda hayal kırıklığı yarattığını söylerken, tek bir uygulama ile tüm aboneliklere erişim kolaylığı dışında kullanıcılara pek fazla bir şey sunmadığına dikkat çekti.

En farklı olan şeyin ise Apple Card gibi göründüğünü söyleyen JP Morgan, Apple Arcade’in teklif edilen sınırlı benzer hizmetler göz önüne alındığında olumlu bir şekilde konumlandığını belirtti.

Banka, Apple News + servisinin ise çok fazla ek işlevsellik sunmadığını ve sadece son kullanıcının bakış açısından haber entegrasyonu sunduğunu dile getirdi.

Citi – “Hisselerde 220 Dolar Oranını Koruyoruz”

Citi - "Hisselerde 220 Dolar Oranını Koruyoruz"Citi, Apple’ın yeni servislerini kendi bakış açısıyla yorumladığı bir rapor sunarken, hisse senetleri için alım-satım oranı 220 dolarda koruduklarını açıkladı.

Citi analistleri, tüketicilerin davranışlarını değiştirmek için yavaş davrandıkları için açıklamanın hisse senetleri için büyük bir katalizör olduğuna inanmadıklarına dikkat çekti. Bununla birlikte bir sonraki katalizörü yaklaşmakta olan şirketin kazançları ve sermaye dağıtımı olarak gördüklerini ifade ettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu