Yatırım yapmaya başla!

Yeni Air France-KLM CEO’su Fransız Olmayınca Sendikalar Ayağa Kalktı!

Air France-KLM’nin yeni CEO’su olarak belirlenen Benjamin Smith’in Fransız olmaması tartışmalara yol açtı. Detaylar şöyle;
Yeni Air France-KLM CEO’su Fransız Olmayınca Sendikalar Ayağa Kalktı!

Air France-KLM Havayolları’nın yeni CEO’sunun Fransız olmaması tartışmalara yol açtı. Çünkü 2004 yılında Fransa merkezli Air France ile Hollandalı KLM’nin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan Air France-KLM’nin yeni CEO’su olarak göreve Benjamin Smith’in getirileceği belirtildi.

Konuyla ilgili yakın kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda yapılan haberlere göre; Benjamin Smith’in göreve gelme ihtimalinin çok yüksek olduğu kaydedildi. Ancak bu haberler ülkede pek hoş karşılanmadı. Öyle ki sendikaların yabancı bir yönetici fikrine epey sert yaklaşımlarla yanıt verdiği görüldü.

Fransız sendikalar, yaptıkları ortak açıklamada Air France-KLM’nin yeni CEO’su olarak Smith’in getirilmesine karşı çıktıklarını bildirdi.

Air France-KLM’nin Yeni CEO’sunun Fransız Olmaması Tartışma Yarattı! “Air France-KLM’nin yeni CEO’su olarak Air Canada’nın mevcut yöneticisinin göreve getirilmesi anlaşılamaz” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca açıklamadaki; “Diğer ülkeler ve hükümetler, söz konusu havayolları olduğunda aşırı korumacılık gösteriyor. Air France’in yabancı ellere düşmesine nasıl izin verebiliriz?” sözleri dikkat çekti.

Ancak Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, Air France’in başına Benjamin Smith’in getirilmesine destek verdiğini duyurdu.

Emmanuel Macron Benjamin Smith'i DesteklediÖte yandan; Benjamin Smith’in Fransa’nın % 14.3’üne sahip olduğu havayolu grubunun 85 yıllık tarihinde ilk yabancı CEO olacağının üzeri çizildi. Fransız pilot sendikası SNPL’nin başkanı Philippe Evain de Air Canada başkanının sınırlı bilgi birikimi nedeniyle mevcut yöneticileri yerinde tutmakta zorlanacağını dile getirdi.

Bir radyo programında konuşan Evain; “yeterli bir Fransız bulamamalarını anlayamıyoruz, seçim sürecinden elenen tamamen yetkin insanlar olduğunu biliyoruz” dedi.

Sendikalar Air France-KLM'de Yabancı Yönetici İstemiyor Air France çalışanlarının aylar önce % 6 zam talebiyle başlattıkları grev, şirketin günlük 25 milyon euro zarar etmesine yol açmış, haber tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Ve Air France CEO’su Jean-Marc Janailla, Mayıs ayında çalışanların şirketin teklif ettiği ücret artışını reddetmesi üzerine istifa kararı aldığını duyurmuştu.

Şirketin yönetim kurulu üyeleri bu kararı kabul ettiklerini ve Jean-Marc Janaillac’a teşekkür ettiklerini belirterek; “Bu karar Air France bünyesinde bir dönüşüm için gereken zemini hazırlayacak ve ve Air France-KLM için taze bir ivme sağlayacak” açıklaması yapılmıştı. Geçiş dönemi sürecinde ise Marie Couderc’in başkanlık edeceği bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum