Yatırım yapmaya başla!

Yeni ABD Tarifeleri, Çin’in Ekonomisini Geliştirme Kabiliyetini Test Edecek

Trump'ın dünkü açıklamaları ile ticaret savaşında bir miktar iyimserlik söz konusu olsa da ertelenmiş olan ABD tarifeleri bekleniyor.
Yeni ABD Tarifeleri, Çin’in Ekonomisini Geliştirme Kabiliyetini Test Edecek

Çin mallarına yapılan yeni ABD tarifeleri, Asya ekonomik devine bir daha daha verebilir. Pekin’in ekonomisini geliştirmek için neler yapabileceğinin görülmesi açısından da iyi olabilir. Bu düşünceler, J.P. Morgan’da baş ekonomist ve küresel ekonomik araştırma başkanı olan Bruce Kasman tarafından dile getirildi.

Kasman, Washington ve Pekin arasındaki süregelen tarife mücadelesinin bir yıl önce başlamasından bu yana Çinli yetkililer, yüksek ABD tarifelerinin getirdiği ekonomik hasarı sınırlamak için hem para hem de maliye politikalarını kullandıklarını hatırlattı. Aynı zamanda bu önlemlerin bir dereceye kadar işe yaradığını ifade etti.

Kasman, “Birden fazla cephede hareket ettiğini görmek için cesaretlendirici olduğunu düşünüyorum, ekonomi üzerinde bir etkisi olduğunu görmek cesaret verici. Ama oğlum, son hasarın ne kadar uzağa gideceğini henüz görmedik,” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın başlarında 1 Eylül’den itibaren 300 milyar dolarlık Çin malına yüzde 10 ek vergi uygulayacağını açıkladı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Ofisi daha sonra bazı malları hedeflenen mallar listesinden çıkardı ve bazı ürünlerde yeni tarifelerin uygulanmasını 15 Aralık’a kadar erteledi.

Bununla birlikte birçok iktisatçı, ABD tarafından ithal edilen Çin malları için ek tarifelerin Çin’in ekonomisine zarar vereceğini belirtti. Çin’deki büyüme zaten yavaşlamış durumda ve Pekin, gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,2 oranında arttığını açıklamıştı.

Küresel Durgunluk Riski

Küresel Durgunluk RiskiBirkaç ekonomist, ABD-Çin geriliminin artmasının ve Çin ile Avrupa ekonomilerinin yavaşlamasının yakın vadede küresel büyümenin en büyük riskleri arasında olduğunu belirtti.

Kasman’a göre; dünya ekonomisindeki bu stresler ABD ekonomisine de sıçrayabilirler. Bu ifadelerden anlaşıldığı üzere; Kasman, ticaret savaşının ve küresel büyüme endişelerinin henüz ABD ekonomisi üzerinde etkisi olmadığını düşünüyor.

Trump da aynı konu üzerine yorumlar yaparken, Moody’s Analytics’in baş ekonomisti olan Mark Zandi, bunun tamamen yanlış olduğunu, iş piyasasını zaten etkilediğini söylemişti.

ABD dışındaki risklerle ilgili endişeler, Amerikan Merkez Bankası’nın Temmuz ayında faiz oranlarını düşürmesine neden oldu. Yatırımcılar ayrıca potansiyel bir resesyona karşı endişe duyuyor.

Kasman önümüzdeki 6 ila 9 ay içinde yüzde 40 oranında küresel durgunluk riski olduğundan bahsetti ve “Sanırım artmış durgunluk riski var. Sebebini, bu yıl küresel ekonomideki büyük sürüklenmenin yoğunlaşması olarak görülüyoruz: Jeopolitik kaygılarla özellikle ticari çatışmalarla ilgili düşen ticari güven,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum