Yatırım yapmaya başla!

Yeni Ford Focus ST 2.3L Ecoboost Motoruyla 6 Saniyenin Altında Hızlanacak!

Ford, beş kapılı Focus ST'nin örtülerini kaldırdı. İlk tanıtımda bazı motor özelliklerinden bahsedildi!
Yeni Ford Focus ST 2.3L Ecoboost Motoruyla 6 Saniyenin Altında Hızlanacak!

Yeni karoserine kavuştuğu günden beri Focus‘un en çok ST’si nasıl olacak o merak ediliyordu. Örtülerin kaldırıldığı hızlı dört kapılı, spor araba klasmanına ihtiyaç duymayacağız hız ve donanımlarıyla geliyor. Çıkışını sizlere kademeli olarak gösterdiğimiz yeni ST’de yanıldığımızı farkettik. Çünkü eskisine göre daha güçlü geleceğini bilsek de beygir gücünü 250 olarak söylemiştik.

Geçtiğimiz sene özel tasarımcılar sayesinde versiyon hakkında bir ön bilgilendirme yapılmıştı. Aynı yazımızda RS için de bir ifade kullanılmıştı. Mart ayında gerçekleşecek Cenevre Fuarı‘ndan önce Focus ST’nin dış görünüm ve motor özelliklerine hep beraber bakalım!

Geleneksel mavi rengiyle ilk gösterimi yapılan Focus ST, güzel görüntüler sunuyor.

Eski zamanlarda sürücüler kapışacakları otomobili bilir, ona göre meydan okurlardı. Gelinen son noktada normal aile araçları beklemediğiniz hamleler yapıyor. Focus ST’de öncesinden logosuna bakmanız gereken bir beş kapılı.

Focus’un ST dönüşümünde onu belli edecek parça değişimleri yapılmış.

Tampon yanlardan çıkıntılı ve sportif şekillere önem verilmiş. Izgara kısmı standart Focus’larda aynı gözükse de aynı dekor alt hava giriş tarafına da uygulanmış. Değişmeyen logo uygulamaları da ST’yi belirleyicilerden.

Ford, müşterilerine geliştirilen tekniklerle en iyi vadediyor.

Benzinli 2.3L Ecoboost, 5,500 rpm’de 280 beygir gücü açığa çıkartabiliyor. 2019 model yılında mühendisler Ford GT ve F-150 Raptor’un aktarımlarını ST’ye de geçirmişler. Spor sürüş modlarında “anında güç dağıtımı” adıyla söylenen gecikme önleme teknolojisi hızlı Focus’a da aktarılmış.

Gecikme önlemeyle sürekli, kesintisiz bir gidiş sağlanıyor.

Ford GT’de daha çok duyduğumuz önemli teknoloji, sürücü ayağını gazdan çekse bile diğer gaz kelebeği açık tutuluyor. Kompresör tekerleklerin hızını korur ve artırma basıncının talep üzerine daha hızlı artması sağlanır. Gecikme önleyici sistemin genel çalışma mantığı bu oluyor.

Anlattıklarımız benzin motor içindi. Bir de bunun dizel tarafı var!

EcoBlue dizel motor 2.0L hacminde olacak. ST toplamda 190 ps güç üretecek. 400 nm tork ise ciddi bir rakam. Böylelikle bu rakamlarla Focus’a takılmış en güçlü dizel motor kaput altına yerleştirilmiş olacak. Her iki motor seçeneğinde isteğe bağlı 7 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilecek. Ya da 6 ileri manuel.

Beş kapılı Ecoboost’larda yol gidişlerinde ciddi fark edecek Sürekli Kontrollü Sönümleme (CCD) bağımsız arka süspansiyonlar da yer verilecek. Ford’un ST hikayesini bizler beğendik. Teknik veriler tam olarak söylenmese de 2.3L benzinlinin kalkış hızının 6 saniye altında olacağı tahmin ediliyor. Daha fazla detay için Cenevre’yi beklemek zorundayız!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum