Yatırım yapmaya başla!

Yen Dolar Karşısında Üstünlük Kurmaya Çalışıyor!

Yen Dolar Karşısında Üstünlük Kurmaya Çalışıyor!

Japonya ekonomisinde yaşanan düzelme yeni desteklemeye devam ediyor. Japon yeni 4 günden bu yana ilk kez güçlenmeye başladı. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın para politikalarında yakın tarihte bir genişleme olacağı söylentilerine son vermesiyle birlikte yen, birçok önemli para birimi karşısında yükseliş gösterdi. Yen, dolar karşısındaki yükselişini de devam ettirdi.

Tokyo’daki Credit Agricole SA döviz direktörü Yuji Saito konu ile ilgili olarak şu sözleri söyledi; “Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) 30 Nisan toplantısında ek genişlemeye gideceği iddiaları geri çekilebilir. Bu da yeni yükseltiyor”.

Kuroda parlamentoya yaptığı konuşmasında; % 2’lik enflasyon hedefine ulaşmanın Nisan 2016’da başlayan mali yıla ertelenebileceğini, BOJ bürokratlarının merkez bankasının tahvil alım programından çıkış ile ilgili konular üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Yenin yükselmesi Japonya hisselerinde dalgalanmalara sebep oldu. Gemicilik şirketlerinde yükselme olurken, kauçuk üreticileri geriledi. Kawasaki Kisen Kaisha Ltd. % 4.5, Japon Tobacco Inc. ise % 5.3 yükseldi. Değer kaybeden hisselerden kauçuk üreticisi JSR Corp.’ta % 6.6, Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.’te % 2.7 gerileme oldu.

% 0.3 gerileyen Topix Endeksi 1,616.57 puana indi. Dün 15 yıldan bu yana ilk kez 20.000 puanın üzerinden kapanış yapan Nikkei 225 Stock Average % 0.1 düştü ve 20,123.76 puana geldi.

Ekonomistlerin 50.7 seviyelerinde gelmesini bekledikleri Japonya imalat göstergesi Nisan ayında 49.7 seviyesinde geldi.

Yen, dolar karşısında Londra saati ile 07:18’de 119.86 yene geldi. Euro karşısında da değer kazanan yen % 0.2’lik artışla 128.35 yene geldi.

Yurt içindeki son duruma da kısaca değinecek olursak; Dolar/TL paritesi Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmemesi sonucu yükselişe geçti. Çarşamba günü 2.72’nin üzerine çıkan parite bugün 2.73 seviyesinden yukarıda seyrediyor.

Euro/TL paritesi % 0,32’lik bir artışla 2,9215’e gelirken, Euro/Dolar paritesi % 0,34 düştü ve 1,0690 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum