Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Ablukası Yüzünden Yemen’de 3 Yılda 85 Bin Çocuk Açlıktan Öldü

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan rakamlar, son 3 yılda Yemen’de Suudi Arabistan’ın uygulamaları nedeniyle açlıktan ölen çocuk sayısının 85 bine ulaştığını gösterdi.
Suudi Arabistan’ın Ablukası Yüzünden Yemen’de 3 Yılda 85 Bin Çocuk Açlıktan Öldü

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında soruşturma halen devam ederken, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın son haftalarda üzerinde durduğu en önemli konulardan biri olurken, aslında göz ardı edilen çok daha ciddi sorunlar bulunuyor.

Birleşmiş Milletler verilerinden derlenen bilgiye göre, Suudi Arabistan’ın Yemen’e uyguladığı ablukalar yüzünden ülkede çok ciddi anlamda bir gıda krizi yaşanıyor. Son 3 yılda burada açlıktan ölen 5 yaş altı çocuk sayısı ise 85 bine ulaşmış durumda.

Birleşmiş Milletler, Yemen’de 22 milyon kişinin insani yardım beklediğini açıkladı.

Açlık tehlikesi ile karşı karşıya olan kişi sayısı ise 14 milyona ulaşmış durumda. Yemen’de yaşanan savaş ve Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon güçlerinin uyguladığı abluka nedeniyle, son yüzyılın en büyük gıda krizinin yaşandığı belirtiliyor. Yemen’in en büyük liman kenti olan Hudeyda’da saldırıların duracağı açıklamasına rağmen çatışmalar ve bombalamalar devam ediyor.

Savaş başlamadan önce ülkenin ithalatının %90’ı bu limandan yapıldığı için etkilenme boyutu da o denli büyük oldu. Yerel para biriminin iç savaş nedeniyle değer kaybetmesi, artan gıda fiyatları gibi etkenler gıda krizinin yaşanmasına sebep olurken, bir yandan da ilaç sıkıntısının yaşandığı ve kolera salgınlarının baş gösterdiği ifade edildi.

İlaç sıkıntısı yaşanan Yemen’de 1,2 milyon kişi koleradan etkilendi.

Beslenme yetersizliği nedeniyle açlık çeken çocukların %20’sinin öldüğü ifade edilirken, savaş ve sebep olduğu etkilerden dolayı hayatını kaybedenlerin tam sayısının belirlenemediği, sağlık kurumlarının yarısının çalışamadığı, nüfusun çoğunun da bu hizmetlerden yararlanamayacak kadar fakir olduğu bildirildi. İngiltere merkezli yardım kuruluşu Save the Children verilerine göre, 2015 yılının Nisan ayından, 2018 yılının Ekim ayına kadar yetersiz beslenme ve tedavi edilememe sebepleri ile hayatını kaybeden 5 yaş altı çocuk sayısı 84 bin 700’e ulaştı.

Açlık sıkıntısı çeken çocukların acı çekerek ölmelerine tüm dünyanın sessiz kaldığı ve bu konuya odaklanmak yerine Cemal Kaşıkçı cinayetine yoğunlaşmaları bir insanlık ayıbı olarak yorumlanıyor.

Save the Children Yemen Direktörü Tamer Kirolos, yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocukların çok acı çektiğini, çünkü iç organlarının yavaş yavaş iflas ettiğini söyledi. Bazılarının ağlayamayacak kadar zayıf olduğunu, açlık çeken çocukların %20-30’unun hayatını kaybettiğini ve tüm dünyanın bu yaşananları görmezden geldiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum