Yatırım yapmaya başla!

Yemeklik Yağa Litre Başına 10 Kuruş Atık Vergisi Getirildi

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yemeklik yağda litre başına 10 kuruş atık yağ vergisi getirildiğini söyleyerek, sektörle ilgili genel bir değerlendirme yaptı.
Yemeklik Yağa Litre Başına 10 Kuruş Atık Vergisi Getirildi

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, plastik poşetlerin paralı olmasına ilişkin Çevre Kanunu kapsamında, yemeklik yağların litre başına 10 kuruşu “atık yağ vergisi” getirildiğini belirtti. Başlangıçta bu tutarın hem bitkisel hem de madeni yağlar için 50 kuruş olarak belirlendiğini, ancak kendilerinin çabaları sonucunda 10 kuruşa indirildiğini ekledi.

Söz konusu düzenleme ile sanayicinin yıllık ödediği vergi üçe katlanacak.

Naylon poşetlerin paralı olması aylardır gündemimizi meşgul eden ve pek çok farklı tartışmalara yol açan bir konuydu. Yılbaşından bu yana market poşetlerinin en az 25 kuruştan satılmasına karar verildi. Şimdi aynı kanun kapsamında getirilen atık yağ vergisi de beraberinde birçok itirazı getirecek gibi duruyor.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan BYSD Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye’de sadece fast-food restoranlarında 50 bin ton atık yağ çıktığını, 100 – 150 bin ton kapasitesi olan orta ölçekli bir işletmenin yıllık 8.5 milyon lira geri dönüşüm katkı payı ödeyeceğini aktardı.

Ambalajcılar da üretim için devlete ambalaj geri dönüşüm katkı payı ödeyecek.

Büyükhelvacıgil atık yağ vergisi, ambalaja zam gibi uygulamaların fiyatları etkileyecek kalemler olduğunu ve 2019’da bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi durumunda enflasyonun da etkileneceğini yorumladı. TBMM’de bekleyen tağşiş yasasının henüz çıkmadığını, tağşişli yağ üretenlerin kaliteli yağ üretenleri rekabet edemez hale getirdiğini vurguladı.

İnsanların sağlığını tehdit edecek ürünler sunanlara gereken cezanın verilmesi gerektiğini belirten Büyükhelvacıgil, bu cezaların caydırıcı olması gerektiğini söyledi. Tağşişle, tüketiciler de dahil hepimizin ortak bir mücadele içinde olması gerektiğini belirtti. Para cezasının tağşişli yağa karşı etkili olmadığını söyleyen Büyükhelvacıgil, daha önce Gaziantep’te bir firmanın ayçiçeği yağına ucuz yağ karıştırması sebebiyle 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldığını anımsattı.

Türkiye ayçiçeği üretiminin kapasitemizin çok altında olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 1.2 milyon ton ayçiçeği üretirken nüfusları bizden çok daha az olan Moldova’nın 1.5 milyon, Bulgaristan’ın 1.8 milyon ton, Romanya’nın 1 milyon ton üretim yaptığını, bizim halihazırda 3 milyon tonu aşmamız gerektiğini anlattı. İthalat yaptığımız ülkelerin Türkiye’deki ayçiçeği hasadını ve ürünlerin bitme zamanını çok iyi bildiklerini ve bu nedenle de fiyatları o dönemlerde yükselttiklerini söyledi. Büyükhelvacıgil, Avrupa Birliği’nden sıfır gümrük vergisi ile 18 bin ton yağ ithal edildiğini fakat ithalatın adil yapılmadığını bildirdi.

Türkiye’de petrolden sonra en fazla ithalatı yapılan ürünler yağlı tohum ve yağ olarak dikkat çekiyor.

Çiftçiye bu ürünlerin yetiştirilmesine yönelik yılda 2 milyar dolar destek verilmesi halinde ithalata gerek kalmayacağını söyleyen Büyükhelvacıgil, son on yılda ayçiçeğinde 2,6 milyar dolar, ayçiçeği yağında 4 milyar dolarlık ithalat yapıldığını sözlerine ekledi. Bu durumun böyle devam etmesi halinde 2030 yılına kadar 15,6 milyar dolar ithalata ulaşılacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum