Yatırım yapmaya başla!

Yemek Teslimatı Girişimi Serbest Çalışanları için Sigorta Programı Başlattı!

Yemek teslimatı girişimi Deliveroo, 35 bin çalışanını kapsayacak yeni sigorta paketinin duyurusunu yaptı. İşte ayrıntılar…
Yemek Teslimatı Girişimi Serbest Çalışanları için Sigorta Programı Başlattı!

2013 yılında kurulan yemek teslimatı girişimi Deliveroo, sürücüler için sigorta paketinin duyurusunu yaptı. Buna göre Deliveroo için sipariş taşıyan bisiklet sürücülerine, mesai sırasında bir kaza geçirmeleri durumunda ortalama kazançlarının dörtte üçünün ödeneceği belirtildi.

Dünya çapındaki 35 bin yemek teslimatı sürücüsüne ücretsiz sağlık sigortası yapacağını duyuran Deliveroo, buna ek olarak çalışanların kendi hesabına çalışma statülerini riske atmamak için sürücülere daha fazla fayda sağlayamayacağını bilgisini de verdi.

Deliveroo’nun açıklamasında; yemek teslimatı girişiminin hizmet verdiği 12 ülkedeki bütün sürücülerin sigorta paketinden faydalanacağı söylendi.

Deliveroo 35 Bin Çalışanına Sigorta PaketiSingapur, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Hong Kong gibi ülkelerde yemek teslimatı yapan sürücülerin mesai sırasında yaralanmaları durumunda ortalama gelirlerinin dörtte üçünü karşılayacak sigorta paketinden yararlanacakları belirtildi.

Ayrıca bugünkü duyuruda, şirketin çalışanlarının (10 bin dolara kadar) tıbbi masraflarını hiçbir ücret ödemeden karşılayacağı ve bunun için ilk etapta 13 milyon dolar harcanacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Deliveroo kurucusu ve CEO’su Will Shu, sürücülerin bir kazaya karışmaları durumunda güvenceyi hak ettiklerini dile getirdi.

Deliveroo Sigorta Paketi için 13 Milyon Dolar Fakat Deliveroo sürücüleri bağımsız çalışanlar olduğu için daha fazlasını yapmak isteseler de yasalara takıldıklarını belirtti.

Diğer taraftan; bu duyurunun yapılan eleştirilerden sonra gelmesi de dikkat çekti. Çünkü Deliveroo ve Uber Eats gibi birçok yiyecek dağıtım girişimi, çalışanlarına sınırlı işçi hakları sağladığı için eleştiri oklarının hedefi oluyor.

Şirketler esnek ekonominin işçilere esneklik imkanı sunduğunu söylerken, sendikalar gıda dağıtımı gibi uygulamaların işçileri uzun saatler çalıştırdığına ve az ücret ödediğine vurgu yapıyor.

Deliveroo Çalışanlarına Daha çok Güvence SağlamalıDeliveroo’nun İngiliz işçilerini temsil eden bir sendika da şirketlerin işçilere daha fazla ekonomik ve sosyal güvence vermesi gerektiğini savunuyor. Deliveroo’nun duyurusuyla ilgili konuşan GMB isimli sendikanın sözcüsü Mick Rix de düşüncesini “Deliveroo sonunda işçilerinin güvenliği için ciddi bir şeyler yapıyor gibi görünüyor” sözleriyle açıkladı.

Bunun yanında; “Deliveroo diğer esnek ekonomi işverenleri gibi diğer sorumlulukları konusunda harekete geçmeli ve tatil – hastalık ödemeleriyle birlikte ulusal yaşam ücretini vermeli” dedi. Şirket CEO’su ise Deliveroo’nun serbest çalışanlara aynı anda hem güvenlik hem de esneklik verilebilmesini sağlayacak yasalar için mücadele edeceklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum