Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen’den Güvenilmez Ülke Uyarısı: Ekonomiyi Tehdit Ediyor!

ABD Hazine Bakanı, güvenilmez ülkelerin oluşturduğu ekonomik tehdidin altını çizerken akıllara Çin ve Rusya geldi.
Yellen’den Güvenilmez Ülke Uyarısı: Ekonomiyi Tehdit Ediyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Güney Kore ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Artan enflasyonu ve temel mal kıtlığını azaltmak için partner ülkelere tedarik zincirleri için arkadaş desteği çağrısında bulundu.

Güvenilmez ülkelerin oluşturduğu tehdidi vurgulayan Yellen, Güney Kore ve Japonya gibi ABD müttefiklerini malların sorunsuz hareketini sağlamak için ticari iş birliğini artırmaya davet etti

ABD Hazine Bakanı, konuşmasında friend-shoring söylemiyle dikkat çekti.

Yellen tarafından ortaya atılan friend-shoring deyimi, küresel ekonomide nasıl çalışılacağı ve küresel ekonomik sistemin nasıl yönetileceği konusunda bir dizi norm ve değere güçlü bir şekilde bağlı olan ülkelerle birlikte çalışmayı ifade ediyor.

Yellen, ülkelerin ‘friend-shoring’i dost olmayan ülkelere güvenmenin sunduğu riskleri atlayarak, temel veya tamamlayıcı malların ticaretinde sınırlı ağlar oluşturmak için kullanabileceğini söyledi.

Yellen, güvenilmez ülke olarak herhangi bir isim vermezken Nisan ayında Rusya ve Çin’i küresel ekonomik düzene tehdit olarak nitelendirmişti.

İki ülkenin piyasa konumlarını ABD ekonomisini bozmak veya istenmeyen jeopolitik kaldıraç kullanmak için kullanmalarına izin verilmemesi gerektiğini söylemişti. Japonya ve Endonezya’daki G20 toplantısını da içeren Asya gezisinin sonuna yaklaşan Yellen, seyahati boyunca Rusya’nın Ukrayna işgalini kınadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, küresel ekonominin COVID-19 salgını ve iklim baskılarının etkileriyle boğuştuğu bir zamanda istikrarsızlaştırıcı bir savaş başlattığı için eleştirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu