Yatırım yapmaya başla!

Yellen Time Dergisine Konuştu!

Yellen Time Dergisine Konuştu!

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceği yılın üçüncü FOMC toplantısına sayılı günler kala piyasalarda merak giderek artıyor. Bilindiği üzere FED yeni yılda gerçekleştirdiği Ocak ve Mart ayı toplantılarında faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmuştu. Ayrıca FED Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıda yeni yıl için öngörülen faiz artırım sayısını da 4’ten 2’ye indirme kararı almıştı. Piyasaları oldukça şaşırtan bu gelişmelerin üzerine, FED’in bu ay gerçekleştireceği toplantı ayrı bir öneme sahip oldu. Toplantıya sayılı günler kala FED Başkanı Janet Yellen, Time Dergisi’ne FED’in faiz artırımı konusunda izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak önemli işaretler verdi. Yellen’in açıklamasından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“ABD ekonomisine zarar veren kararlar almaktan kaçınmak adına temkinli ilerlenmeli…”

Hatırlanacağı üzere FED Başkanı Yellen, 30 Mart tarihinde New York’ta Ekonomi Kulübü Etkinliğinde bir açıklama gerçekleştirmişti. Yellen o tarihte gerçekleştirdiği konuşmasında temkinli ilerleme konusunun altını sıklıkla çizmişti. Time Dergisi’ne verdiği mülakatın temellerini de yine temkinli ilerleme vurgusu oluşturdu. Yellen’in Ekonomi Kulübü Etkinliği’nde gerçekleştirdiği açıklamanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yellen Time Dergisine yaptığı açıklamada, piyasaların bu ay gerçekleşecek toplantıdan birçok beklentilerinin bulunduğunu belirterek; en doğru kararı vermek adına çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ancak çok fazla belirsizliğin olduğu bir ortamda faaliyet gösterdiklerini belirten Yellen, böylesine bir ortamda büyük hataları belirlemek ve bunlardan kaçınmak için risk yönetimi yaklaşımını kullanmanın önemine vurgu yaptı.

Açıklamalarının devamında ise Yellen; merkez bankasının ABD ekonomisine fayda sağlamaktan ziyade zarar veren kararlar almaktan kaçınmak adına, para politikasını belirlerken dikkatli hareket edileceğini ve bu doğrultuda temkinli ilerlenmesi gerektiğini dile getirdi. Son olarak ise Yellen, FED’in politikasından tüm Amerikalıların faydalanması adına çalışmalar yürütüldüğünü belirterek; ana cadde üzerine odaklanıldığını ve daha fazla istikrarlı fiyatların tüm Amerikalılara yardımcı olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum