Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen’ın Senato’daki Sunumu ABD Borsa Endekslerini Pozitif Etkiledi

Biden’ın Hazine Bakanı olarak atadığı Janet Yellen, ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvikin şart olduğunu söylerken, ABD hisse senedi piyasaları yükseliş gösterdi.
Yellen’ın Senato’daki Sunumu ABD Borsa Endekslerini Pozitif Etkiledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü yurt dışı piyasalarda takip edilen konu yeni ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Senato’da yaptığı konuşmaydı. Yellen, yabancı ülkelerin para birimlerini manipüle etme çabalarının kabul edilemez olduğunu ve değerinin piyasalar tarafından belirlenmemesi gerektiğini söyledi.

Ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmaya odaklanacağını dile getiren Yellen, uzun vadede ise mali sürdürülebilirlik zorluklarını ele alacaklarını ifade etti. Düşük faiz ortamının bir süre daha devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Yellen, Covid-19 aşısının etkileri tam olarak hissedilene kadar ekonominin önünde aylar süren zorluk olduğunu söyledi.

Janet Yellen SunumuABD’nin zayıf doları hedeflememesi gerektiğini belirten Yellen, ekonominin yeniden inşa edilerek, ülkenin rekabet gücünün artırılması gerektiğini ifade etti. Şu an fikir birliği içinde adımlar atılmadığı takdirde, ekonominin toparlanmasının uzun dönemli olacağını ekledi.

Joe Biden’ın salgın süresince vergileri artırmak istemediğini, teşviklerin hızlıca hayata geçirilmesinin istikrar için oldukça kritik olduğunu ifade etti.

Uzun vadeli yaralara karşı ekonominin korunması için büyük teşviklere ihtiyaç olduğunu aktardı. Bu karanlık zamanların atlatılması gerektiğini dile getiren Yellen, üretken ekonomi için eğitim ve Ar-Ge’ye odaklanmaları gerektiğinin altını çizdi.

Yellen’ın konuşması sonrasında ABD borsa endeksleri ve onun öncülüğünde Asya hisse senetleri yükseldi.
S&P 500 Endeksi
Kaynak: Investing

S&P 500 Endeks vadelileri önceki işlem gününde 3.798,91 puandan kapanmıştı. Salı günü ise yatay açıldıktan sonra 3.780,37 – 3.804,53 arasında hareket etti. Kapanışı %0,81 değer kazancıyla 3.798,91 puandan yaptı. Endeks yıllık bazda %14 pozitif bölgede bulunuyor.

Endeks altında işlem gören şirket hisselerinden en iyi performansı %8,99 artışla General Motors Company gösterdi. Onu %8,85 değer kazancıyla CarMax Inc., %6,70 artışla Macerich Company izledi. En kötü performans ise %6,11 düşüş gösteren Xerox Corp’tan geldi.

NASDAQ Composite (IXIC) endeksi piyasaların açılmasıyla birlikte sert yükseliş gösterdi.
NASDAQ Composite Endeksi
Kaynak: Investing

Gün içinde 13.078,7 – 13.206,86 arasında hareket eden Nasdaq kompoziti, kapanışı %1,53 artışla 13.197,18 puandan yaptı. Endeks yıllık bazda %40’tan fazla yükseliş gösterdi. Dün endeks altında yer alan şirket hisse senetlerinden en iyi performansı %223,30 artışla Aclaris Therapeutics Inc, en kötüyü %25,75 düşüş zayıflayan ProPhase Labs Inc gösterdi.

Dow Jones Industrial Average (DJI) endeksinin kazancı diğer göstergelere kıyasla daha ılımlı oldu.
Dow Jones Industrial Average Endeksi
Kaynak: Investing

Salı günkü işlemlerde 30.865,03 – 31.086,62 arasında hareket eden Dow Jones endeksi kapanışı %0,38 artışla 30.930,52 puandan yaptı. Endeks yıllık bazda %5,39 değer kazancıyla hareket ediyor. Bunun altında işlem gören şirket hisselerinden en iyi performansı %3,86 artışla American Express Company gösterdi. Onu %3,19 artan Boeing Co. ve %2,98 artan Chevron Corp izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu