Yatırım yapmaya başla!

Yellen: Merkez Bankası ABD Ekonomisi Konusunda Fazla İyimser

Önceki FED Başkanı Janet Yellen, merkez bankasının uzun vadeli ekonomik büyüme tahminlerinin biraz fazla iyimser olabileceğini söyledi. İşte detaylar;
Yellen: Merkez Bankası ABD Ekonomisi Konusunda Fazla İyimser

Önceki FED Başkanı Janet Yellen, Cuma günü verdiği bir demeçte FED’in uzun vadeli ekonomik büyüme tahminlerinin biraz fazla iyimser olabileceğini söyledi.

Merkez bankası uzun vadeli büyüme için medyan tahminini bu ayın başlarında yüzde 1.9 olarak tutmuştu ki önceki yılların büyüme oranlarına kıyasla yüzde 1.9’luk artış yetersizdi. Çünkü geçmiş yıllarda ekonomi sürekli olarak yüzde 3 oranında genişliyordu.

Ne var ki Janet Yellen, FED’in tahminlerine işaret ederek kurumun ABD ekonomisinin gücünü gözünde fazla büyütüyor olabileceğini dile getirdi.

Janet Yellen FED ABD Ekonomisi Gücünü Fazla Büyütüyor FED’in tahmini hakkında; “Aslında iyimser bir projeksiyon” diyen Yellen, demografi, eğitim ve verimlilik olmak üzere üç faktöre atıfta bulundu. Demografi üzerine Yellen, nüfus artışı son yıllarda yavaşladığı için iş gücü büyümesinin yaklaşık yüzde 0.5 oranında azaldığını belirtti. 1980’lerde ise iş gücü büyümesinin, kuvvete katılan kadın akınından destek aldığını ekledi.

2014 ve 2018 yılları arasında FED başkanlığını yapan Yellen, yüzde 1.9 sayısının çok yüksek olmamasının bir diğer nedeninin de eğitimle ilgili olduğunu savundu.

Janet Yellen: Merkez Bankası ABD Ekonomisi Konusunda Fazla İyimserİş gücünün ortalama eğitim kazanımındaki iyileşmelerim de ekonomik büyümeyi artırdığını aktardı. Bunun yükselmeye devam ettiğini ancak eskisi kadar hızlı yükselmediğini de sözlerine ekledi. ABD Çalışma Bakanlığı’ndan gelen verilere işaret eden Yellen, üretkenliğin yıllardır inatla düşük kaldığını dile getirdi. Nitekim veriler ABD iş gücü verimliliğinin 2015’in başından bu yana sadece dört çeyrekte yüzde 2’den fazla arttığını gösteriyordu.

ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2 oranında büyürken, tüketici harcamalarında dört yıldan bu yana yaşanan en güçlü artışla yükselmişti. Bununla birlikte ticari yatırımlar yüzde 1 oranında daralmış, rakam yüzde 0.6 olan tahminden çok daha yüksek gelmişti. Yellen de Georgetown Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte bu durumu; “eskiden olduğundan daha az dinamik görünüyor” ifadeleriyle tanımladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum