Yatırım yapmaya başla!

Yellen, Jackson Hole Sempozyumu’nda Ne Diyecek?

Yellen, Jackson Hole Sempozyumu’nda Ne Diyecek?

Küresel piyasalar, bugün ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen‘in açıklamalarına odaklanmış durumdalar. Yaklaşık iki hafta önce açıklanan FED’in Temmuz ayı tutanaklarında, ayrışmaların görülmesiyle birlikte Yellen’in açıklamaları ayrı bir önem kazandı. Açıklanan tutanaklarda, yetkililerin ayrışmalar yaşaması üzerine piyasalarda hareketlilik başlamıştı. FED’in Temmuz tutanaklarıyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Ancak piyasaların, 2016’nın başından bu yana merak ettiği temel konu; “FED’in bu yıl faiz artımını erteleyip ertelemeyeceği.”

Yellen’in bugünkü konuşmaları tam da bu noktada büyük önem arz ediyor. Piyasalar; Yellen’in, Jackson Hole Sempozyumu’nda gerçekleştireceği açıklamalarda faiz artırımına ilişkin ipuçları aramaya çalışacaklar. Yellen’in açıklamaları öncesinde ise bugün, Saxo Bank Strateji Müdürü John Hardy, oluşan tabloyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hardy’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Piyasalar Yellen’den ipuçları bulacak”

Hardy, yaptığı değerlendirmede; FED’in kur artış ihtimali ve zamanlamasıyla ilgili medyada devam eden takıntının bugünlerde giderek tırmandığını söyledi. Özellikle tutanakların açıklanmasının ardından piyasalarda dalgalanmaların arttığına işaret eden Hardy, sempozyumun bu döngüden uzaklaşmak adına önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. Brexit oylamasının ardından döviz kurunun, genel eğiliminde karışık sinyallerin görüldüğünü belirten Hardy, bugünkü sempozyumla birlikte FED yetkililerinin tutumlarıyla ilgili piyasaların ipuçlarını bulacaklarını ifade etti.

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Hardy; Yellen’in açıklamalarının hangi yönde olacağına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Yakın vadeli bir kur artışı konuşmasının gelmesi halinde piyasaların sert bir tepki verebileceğinin altını çizen Hardy, piyasaların faiz artışına şu anda ihtimal vermediğini dile getirdi. Yellen’in bugün gerçekleştireceği açıklamanın dikkatli cümlelerle süslenmiş olacağını ve sadece dolaylı olarak ipuçları vereceğini belirten Hardy; ancak yine de verilen mesajların umutsuz olan para piyasası üzerindeki etkisinin oldukça büyük olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum