Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: İklim Değişikliği Ekonominin Üretim Kapasitesi için Risk

ABD Hazine Bakanı Yellen, iklim değişikliğinin makroekonomik etkileri ve Biden hükümetinin temiz enerjiye geçiş yatırımlarından bahsetti.
Yellen: İklim Değişikliği Ekonominin Üretim Kapasitesi için Risk
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kuzey Carolina’da Başkan Joe Biden’ın Enflasyon Azaltma Yasası’nın, halkın maliyetlerini düşürecek ve ABD’nin rekabet gücünü güçlendirecek temiz enerjiye geçişte, özel sektör yatırımlarının nasıl olacağını anlatan bir konuşma yaptı.

Yellen, yaklaşık 25 yıl önce ısınan bir gezegenin ekonomik tehlikelerin devam ettiğini belirtirken, iklim krizini ele almak için şu ana kadar yapılan en agresif eylemi temsil etmekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Biden yönetiminin enerji sistemini yenilemek için 430 milyar dolardan fazla kaynak ayırdığını söyleyen Yellen, bu yatırımların ülkenin yeşil enerjiye geçişini hızlandıracağını ve enerjiye ayrılan bütçenin azalmasını sağlayacağını söyledi.

Enerji Arzı Küresel Fiyat Şoklarına Karşı Güvence Altına Alınacak

Enerji Arzı Küresel Fiyat Şoklarına Karşı Güvence Altına Alınacak
Kaynak: Twitter

İklim değişikliğinin makroekonomik etkileri hakkında konuşan Yellen, ABD hükümetinin yaptığı yatırımların ülkenin enerji arzını küresel fiyat şoklarına karşı güvence altına alacağını dile getirdi.

Belki de onlarca yıl önce hafife alınan şokların şu anda çok daha endişe verici bir hal aldığını, sadece son beş yılda meydana gelen afetlerin milyar dolarlık kayıplara neden olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

İklim değişikliğinin hükümetler için önemli bir zorluk yarattığını, kalıcı ve sık olan şokların mali destek ihtiyacını artırarak, sorunları çözme yeteneğini de zorlayacağını sözlerine ekledi.

Biden İdaresi’nin iklim değişikliğine yaklaşımının temel taşlarından birinin, özel sektörün katılımından yararlanmaya dayandığını, hükümetin işletmelerin geniş ölçekte yatırım yapması ve temiz enerji geçişini yönlendirmesi için ihtiyaç duyduğu temel temelleri ve uzun vadeli kesinliği sağlaması gerektiğini kaydetti.

İklim değişikliğinin ekonominin üretim kapasitesi için çok önemli risk oluşturduğunu, bunun yanında istikrarını da etkilediğini söyledi. Bu riskleri azaltmak için temiz enerjiye geçişin hızlandırılması gerektiğini ifade eden Yellen, “Temiz bir ekonomiye geçişin ABD ve dünya için büyük ekonomik çıkarları var. Riskleri azaltıp ekonomik fırsatlardan yararlanmamız gerekiyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.