Paylaşım

Yellen’den Gelecek Sürpriz Faiz Kararı, Draghi’ye Yarar mı?


 

Bugün piyasaların en çok konuştuğu gelişme, Başkan Yellen’in bugünkü FED toplantısında alacağı olası faiz kararının ECB Başkanı Draghi’ye yarayıp yaramayacağı. Ortaya atılan spekülasyonlar ve merak edilenler haberimizde;

Geçen gün başlayan ve bugün akşam saatlerinde sonuçlanacak olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayına ilişkin toplantı öncesi piyasalarda, hareketlilik görülmeye başladı. FED’in faiz artırımıyla ilgili nasıl bir karar vereceği hiçbir şekilde kestirilemezken, FED Başkanı Yellen’in faiz artırım kararı almasının ECB Başkanı Mario Draghi’nin işine yarayacağı konuşuluyor.

Bilindiği üzere Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) “tahvil” sorunu gündemde. Başkan Draghi, tahvil alım programını sürdürmenin yollarını arıyor. Bu noktada, FED’in faiz artırım kararı alması; Draghi’nin elini güçlendirebilir. Yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında bulanan mevcut faizlerin artırılması durumunda, küresel tahvil faizleri yukarı çekilebilir. Bu durum ise yetkililerin açıklamalarında göre, ECB için hayat kurtarıcı olarak nitelendiriliyor.

FED’in şahin tavrı, ECB’nin kilit sorununu çözebilir!

Başkan Draghi, parasal genişleme programında; Mart 2017 tarihine kadar 1,7 trilyon Euro (1,9 trilyon dolar) harcama olacağını ve enflasyonu canlandırmak adına gerekirse bu tutumunun devam edeceğini dile getirmişti. Ancak Draghi’nin bu vaadi, önemli bir sorunla karşı karşıya. Bunun nedeni ise Euro Bölgesi tahvillerinin faizlerinin düşük olmasından dolayı, ECB’nin kendi kurallarına göre satın almak için uygun olmaması. Yetkililer yaptıkları değerlendirmelerde; bugün FED tarafından gelecek şahin tavrın, ECB’nin bu kilit sorununu çözmesine yardımcı olabileceğini dile getiriyorlar.

“FED desteğiyle ECB tahvil piyasası olumlu yönde etkilenecek”

Frankfurt’ta Deutsche Bank AG. Baş Uluslararası Ekonomisti Stefan Schneider, FED cephesinden gelecek faiz artırım kararının ECB’yi nasıl etkileyeceğiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Schneider yaptığı değerlendirmede; FED tarafından gelecek olası faiz artırımının güven işareti anlamına geleceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Schneider, ABD tahvil faizlerinde sınırlı bir artış görülmesi durumunda ECB tahvil piyasasının da olumlu yönde etkileneceğini dile getirdi. Son olarak ise Schneider, faiz artırımının ECB için satın alınabilir tahviller havuzunu genişletebileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın