Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Finansal Kırılganlıkları İzlemek Acil Önceliğimiz

ABD ekonomisi üzerindeki baskıları anlatan Hazine Bakanı Yellen, önlerindeki birkaç yılın çok zor olacağını söyledi.
Yellen: Finansal Kırılganlıkları İzlemek Acil Önceliğimiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Menkul Kıymetler Sanayi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin (SIFMA) yıllık toplantısında konuştu. Toplantıya dair yapılan yazılı bilgilendirmede, Yellen’ın açıklamalarına yer verildi.

Washington’da Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’ndan meslektaşlarıyla görüşme fırsatı olduğunu belirten Yellen, küresel ekonomi için önemli bir dönemde olunduğunu söyledi.

ABD’de ekonominin önemli gücünü koruduğunu, istikrarlı bir şekilde sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını ifade eden bakan, yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda olduklarını hatırlattı.

Bu nedenle, gerçekleşen toplantıda ilk olarak acil sorunlar olan yüksek enflasyon ve enerji maliyetleri konusunu ele almaları gerektiğini belirtti.

“Şu anda ciddi küresel ters rüzgarlar ve yüksek enflasyonlu zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu kabul etmek önemlidir.” diyen Yellen, Ukrayna’daki savaş ve pandeminin etkileri nedeniyle tüm dünyada enerji ve gıda fiyatlarının arttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Başkan Biden’in ekonomik planı sayesinde ülke ekonomisinin desteklendiğini fakat bu risklere karşı oldukça duyarlı olduklarını dile getirdi.

“Elbette Önümüzde Ciddi Zorluklar Var”

"Elbette Önümüzde Ciddi Zorluklar Var"İki acil önceliğin enflasyonla mücadele etmek ve finansal sistemdeki potansiyel kırılganlıkları izlemek olduğunu, maliyetleri düşürmek için geniş bir yelpazede tamamlayıcı eylemler gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Genel olarak, riskler olsa da son iki yılın tarihi ekonomik kazanımlarını korurken enflasyonu düşürmenin bir yolu olduğuna inanıyorum.” şeklinde bir ifade kullanan Yellen, küresel gelişmelerin piyasa oynaklığının artmasına neden olduğu için finans sektörünü yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Daha yüksek piyasa oynaklığının banka dışı finansal aracılıktaki kırılganlıkları ortaya çıkarabileceği ihtimaline de dikkatle baktıklarını söyledi.

ABD ekonomisinin on yıllardır devam eden yapısal sorunlardan muzdarip olduğunu, ekonomik potansiyelin yavaş üretkenlik artışı ve azalan işgücüne katılım nedeniyle baskı altında olduğunu belirtti.

Biden hükümetinin yaptığı diğer işleri de anlatan Yellen, Amerika halkı için çok zor birkaç yıl olacağını ve önlerinde ciddi zorluklar olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.