Yatırım yapmaya başla!

Yellen’in Faiz Konusunda Açık Kapı Bırakması Doları Nasıl Etkiledi?

Yellen’in Faiz Konusunda Açık Kapı Bırakması Doları Nasıl Etkiledi?

Küresel piyasaların büyük bir dikkatle takip ettiği ve ekonominin seyrine yön verecek olan Jackson Hole Sempozyumu, Cuma günü sonuçlandı. Bilindiği üzere FED, geçen yılın Aralık ayında tam 10 yılın ardından faiz artırım kararı almış ve faizleri, yüzde 0,25 ile 0,50 aralığına yükseltmişti. Bu yılki toplantılarla ilgili olarak ise yetkililer; küresel piyasaların dikkatle takip edileceğini ve kademeli faiz artışı politikasının süreceğini dile getirmişlerdi. Ancak FED yetkilileri, bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faizleri sabit tuttu. Piyasalar ise FED’in faiz artırımını önümüzdeki seneye erteleyeceğini düşünmeye başlamışlardı.

Cuma günü sonuçlanan Jackson Hole Sempozyumu’nda Başkan Yellen‘in, hangi yönde açıklamalarda bulunacağı merakla bekleniyordu. Bilindiği üzere piyasalar, Yellen’in açıklamalarından faiz artırımı ile ilgili ipuçları aramaktaydılar. Yellen gerçekleştirdiği açıklamasında; istihdam piyasasında güçlü hareketlerin görülmeye başladığını belirterek, enfasyonun istenilen seviyelere ulaşmaya başladığını söyledi. FED’in hedeflerine yaklaşmaya başladığını belirten Yellen, faiz artırımı için gerekçelerin güçlendiğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Yellen, ABD ekonomisinde büyümenin devam ettiğini ifade etti. Yellen’in açıklamalarının yer aldığı yazımızı detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Yellen’in açıklamalarının ardından ise dolar, yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçti. Doların tırmanışa geçmesindeki temel neden ise; FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin kuvvetlenmesi oldu. Haftanın ilk işlem gününde ABD doları, Euro karşısında yüzde 0,05 oranında değer kazandı ve 1,1203 seviyesine yükseldi. ABD doları’nın 10 önemli para karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise bugünkü işlemlerde iki haftanın zirvesine tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum