Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen: Enflasyon 2023 Sonunda Daha Düşük Olacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon, resesyon korkuları ve Ukrayna’daki savaş hakkında konuştu. Konuşmasından önemli satır başları şöyle...
Yellen: Enflasyon 2023 Sonunda Daha Düşük Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CBS’ye verdiği demeçte ülke ekonomisine dair son gelişmelerle, Ukrayna’daki savaş gibi güncel konular hakkında konuştu. Yellen’in 50 yıldan fazla ekonomi tecrübesine sahip olduğu belirtilirken, ABD Merkez Bankası’nın (FED) eski başkanı olduğu da hatırlatılıyor.

Bu bakımdan işten çıkarmalara yol açmadan enflasyonu kontrol altında tutan bir ekonomi yaratmaya çalışmanın hassas dengesini çoğu kişiden daha iyi bildiği belirtildi.

2023 yılında enflasyonun daha düşük olacağını söyleyen Yellen, insanların mali ve ekonomik durumları hakkında kendilerini iyi hissedebilmeleri için de işgücü piyasasının çok sağlıklı kalacağını tahmin ediyor.

Norah O’Donnell’in sorularını yanıtlandıran ABD Hazine Bakanı, 1970’li yıllarda yaşanan yüksek enflasyondan çok ders çıkardıklarını ve herkesin enflasyonun kontrol altına alınmasının ekonomi için kritik önem taşıdığının farkında olduğunu dile getirdi.

Enflasyonu Yükselten Sorunların Çoğu Çözüldü

Enflasyonu yükselten sebeplerin çoğunun yavaş yavaş çözüldüğüne dair ufukta olumlu işaretler gördüklerini belirtti.

Benzin fiyatlarının ve nakliye maliyetlerinin çok düştüğünü ve gelecek yılın sonunda çok daha düşük enflasyon görmeyi umut ettiğini sözlerine ekledi.

Ekonominin şoklara dayanıklı olmaya devam etse bile her zaman resesyon riski olduğunu, diğer yandan bankacılık sisteminin çok sağlıklı olduğunu ifade etti.

Ekonomik büyümenin yavaşladığını, pandemiden çok hızlı bir şekilde kurtulduklarını ve o dönemde işten çıkarılanların yeniden işe çağırıldıklarını söyledi.

Konuşmasına “İnsanları işlerine geri getirdik. Biz o açığı kapattık. Sağlıklı bir işgücü piyasamız var.” sözleriyle devam eden Yellen, ekonomideki yavaşlamayı işletmelerin gördüğünü ve bu nedenle de işten çıkarmalar olduğunu belirtti.

ABD Ukrayna’ya Yardım Etmeye Devam Edecek

ABD ekonomisi dışında en fazla zaman harcadığı konunun Ukrayna’daki savaş olduğunu söyledi. Savaşı sona erdirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, Ukrayna’ya hem ekonomik hem de askeri yardım yaptıklarını anlattı.

Avrupa’nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına dair yöneltilen soruya ise “İlk hedef Rusya’nın elde ettiği geliri sınırlamak. Ve beklenmedik karlar elde etmediklerinden emin olmak istiyoruz.” dedi.

Amerika’nın Ukrayna’ya 38 milyar dolarlık askeri destek taahhüdünde bulunduğu hatırlatılırken, desteğin ne kadar sürerse sürsün devam edeceğinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu