Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen Ekonomi Kulübü Etkinliğinde Önemli İşaretler Verdi!

Yellen Ekonomi Kulübü Etkinliğinde Önemli İşaretler Verdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları dün gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere Fed’in Mart ayı toplantısı yaklaşık iki hafta önce gerçekleşmişti. Toplantıda yetkililer faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmuş ve yeni yıl için öngörülen faiz sayısını ise daha önceleri Aralık ayında belirlenmiş olan 4’ten 2’ye indirdiklerini açıklamışlardı. Fed’in Mart ayı toplantısıyla ilgili tüm detayların yer aldığı haberimizde buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan süreçte piyasalar, Fed’in faiz artırımlarının kısıtlı olacağı endişesiyle dalgalanmalar yaşamışlardı. Ancak geçtiğimiz Cuma günü açıklanan veriler, ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte hızla büyüdüğünü işaret etmiş ve böylelikle piyasalarda, yeniden Fed’in faiz artırımına gideceği beklentisi kuvvetlenmeye başlamıştı. Bilindiği üzere Fed’in yeni yıldaki üçüncü toplantısı önümüzdeki ay gerçekleşecek. Toplantı öncesi Başkan Yellen, dün akşam saatlerinde New York’ta Ekonomi Kulübü etkinliğinde bir açıklama gerçekleştirdi. Piyasaların merakla beklediği ve Fed’in seyir tablosu adına önemli işaretler beklediği Yellen’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Fed faiz artırımında temkinli ilerleyecek”

Başkan Yellen gerçekleştirdiği açıklamada, Fed’in önümüzdeki dönemki toplantılarında açıklanan verilerin tümünü dikkatle takip edeceğini ve bu doğrultuda adımlar atacağını söyledi. Faiz artırımında temkinli bir şekilde ilerleyeceklerini belirten Yellen, küresel ekonominin giderek artan riskleri beraberinde getirdiğini vurguladı. Komitenin politikayı ayarlama konusunda temkinli bir şekilde ilerlemesinin uygun olduğunu dile getiren Yellen, bu temkinli yaklaşımın özellikle garanti edilmesi gerektiğinin altını çizerek, federal fon faizinin çok düşük olmasıyla birlikte, FOMC’un ekonomik olumsuzluklara tepki vermek için geleneksel para politikasını kullanma yeteneğinin asimetrik olduğunu söyledi. Faiz ve uzun vadeli menkul kıymet varlıklarının miktarı ve vadesinin arıtılması hususunda sözlü yönlendirmenin altını çizen yellen, faizin yeniden sıfır seviyesine gelmesi durumunda ise FOMC’nin politikayı gevşetmek için halen kayda değer bir kapasitesinin olacağını ifade etti.

Yellen jeopolitik risk ve unsurlardan bahsetti

Yellen açıklamasının ikinci bölümünde, küresel çapta oluşan jeopolitik risk ve unsurların etkilerini dile getirdi. Çin’deki büyümenin yavaşladığını belirten Yellen, Çin’in ihracata dayalı büyümeden iç kaynaklardan gelen büyümeye geçme konusunu nasıl başaracağı konusunda belirsizliklerin olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Yellen, emtia fiyatları ve petrol fiyatlarının daha düşmesinin küresel ekonomi üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını ve sert düşüşlerin yaşanabileceğini dile getirdi. Açıklamalarının son bölümünde ise Yellen, enflasyonla ilgili konuştu. Enflasyonun zamanla Fed’in yüzde 2 olan hedefine doğru kademeli olarak yükseleceğini dile getiren Yellen, fiyatların izlediği yolun iki yönlü risk içerdiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar