Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen’in Açıklamalarından Yurt İçi Piyasalar Hangi Yönde Etkilendi?

FED Başkanı Yellen'in yapacağı konuşmalar dikkatle takip ediliyor. Son veriler haberde...
Yellen’in Açıklamalarından Yurt İçi Piyasalar Hangi Yönde Etkilendi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Hatırlanacağı üzere Cuma günü açıklanan verilerin ardından ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte hızla büyüdüğü gözlemlenmiş ve bu veriler, piyasalarda FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın üçüncü toplantısında yeni bir faiz artırımına gideceği yönündeki öngörüleri güçlendirmişti. Bu doğrultuda hem küresel hem de yurt içi piyasalar ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in dün akşam saatlerinde New York’ta gerçekleştireceği konuşmaya odaklanmışlardı.

Piyasalar Yellen’in açıklamalarından FED’in önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceği yönünde işaretler görmeyi hedefliyorlardı. Yellen gerçekleştirdiği konuşmasında, FED’in önümüzdeki süreçte piyasaları dikkatle takip edeceğini ve açıklanan veriler doğrultusunda adımlar atacağını söyledi. Ayrıca Yellen, FED’in faiz artırımı konusunda temkinli ilerleyeceğini ifade etti. Başkan Yellen’in açıklamarının ayrıntılarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yellen’in bu açıklamalarının ardından dolar, küresel çapta düşüşler yaşamaya başladı. ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Yellen’in açıklamalarının ardından yüzde 0,8 oranında düşüş yaşadı. FED Başkanı Yellen’in açıklamalarının ardından doların küresel çaptaki seyrinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Tıpkı küresel çapta olduğu gibi yurt içinde de dolar düşüşler yaşadı ve gün içerisinde 2,83 seviyesinin altına kadar geriledi.

Dolar Yellen’in açıklamalarının ardından bugünkü işlemlerde Türk lirası karşısında adeta eridi. Haftanın üçüncü işlem gününe Dolar/TL paritesi 2,8375 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde yukarı yönlü hareketlenme yaşayan Dolar/TL, 2,84’ün üzerine kadar tırmandı. Ancak bu tırmanış sonrası Dolar/TL öğle saatlerine doğru sert düştü. 2,83’ün altına kadar gerileyen Dolar/TL şu saatlerde ise 2,83 seviyesinde seyrediyor. Ayrıca Türk lirası, bugünkü işlemlerle birlikte yeni yılda dolar karşısında yüzde 3’e yakın değer kazanmayı başardı. Gün içerisinde en düşük olarak 2,8268 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL, en yüksek olarak ise 2,8452 seviyesine tırmandı. Son olarak ise Dolar/TL’de görülen bir yıllık kazanç dünkü kapanış fiyatı olan 2,8375’e göre yüzde 8,88 seviyesine kadar gerilemiş durumda bulunuyor.

Hisse senetleri tarafında yaşanan gelişmeler ise şöyleydi;

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi haftanın üçüncü işlem gününe yüzde 0,78 oranında artışla 82,374.98 puandan başlangıç gerçekleştirdi. Öğleden sonraki işlemlerde tırmanışına devam eden BIST 100 Endeksi, kazanımlarını yüzde 1,25’e kadar yükselterek 82,700 puana kadar tırmandı. Şu saatlerde ise BIST 100 Endeksi 83,934 puanda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu