Yatırım yapmaya başla!

Yellen, 2016 Jackson Hole Konuşmasında Ne Dedi?

Yellen, 2016 Jackson Hole Konuşmasında Ne Dedi?

Küresel piyasaların merakla beklediği Jackson Hole Sempozyumu, geçen gün gerçekleşti. Piyasalar, sempozyumda FED Başkanı Janet Yellen‘in faiz artırımı ile ilgili açıklamalarını dikkatle takip ettiler. Bilindiği üzere FED, 2016’nın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmuştu. En son olarak ise 2015 yılının Aralık ayında faiz artırım kararı alınmıştı. Yıl içerisinde FED’in hangi tarihte faiz artırımına gideceğine yönelik spekülasyonlar giderek tırmanmış ve piyasalar, bu soru çerçevesinde dalgalı bir seyir izlemişti. Jackson Hole Sempozyumu öncesi Saxo Bank Strateji Müdürü John Hardy, gerçekleştirdiği açıklamada; piyasaların Yellen’den gelecek açıklamaları büyük bir dikkatle takip edeceklerini ve faiz artırımıyla ilgili ipucu bulmaya çalışacaklarını dile getirmişti. Hardy’nin açıklamalarından öne çıkan bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkatle takip edilen ve FED’in faiz artırımı ile ilgili ipuçlarının arandığı Jackson Hole Sempozyumu geçen gün sonuçlandı. Başkan Yellen’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Faiz artış ihtimalinin yükseldiğine inanıyorum”

Merakla beklenen açıklamasında Yellen, FED’in hedeflerine giderek yaklaştığını ve bu doğrultuda faiz artırımı için gerekçelerin güçlendiğini söyledi. Özellikle istihdam piyasasında görülen güçlü hareket ve ekonomik aktivitenin, enflasyon görünümünü istenilen seviyelere ulaştırdığının altını çizen Yellen; gelecek aylarda faiz artış ihtimalinin giderek arttığını ifade etti.

“Kademeli faiz artırışının uygun olduğunu düşünüyorum”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Yellen, ABD ekonomisinde görülen büyümenin hız kesmeden devam ettiğini belirterek, harcamaların sağlam boyutlara ulaştığını söyledi. Büyümede ılımlı artışın süreceğini dile getiren Yellen, önümüzdeki aylarda gerçekleşecek toplantılarda kademeli faiz artışının uygun olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum